Bij Chantal Acda is nooit een noot te veel te horen Ellen ten Damme of Romy Schneider r 2 CHANTAL ACDA Ellen ten Damme Muziektheater Twee vaders. Twee dochters. Twee brieven. Twee verhalen. Ze komen op indrukwekkende wijze samen in de voorstelling 'Brief aan mijn dochter' van schrijver Abdelkader Benali en harpiste Lavinia Meijer. Een migratie en een adoptie Uitgelicht Chantal Acda (1978) is een zangeres, in strumentalist en componist met zowel een Nederlandse als Belgische achter grond. Maar het werk van Chantal Acda in al haar uitingen sluit eerder aan bij een duistere Scandinavische muzieksfeer. De sfeer die je hoort bij de melancholische Finse Jean Sibelius of de sprankelende muzikale beschrijvingen van de Noor Edvard Grieg. Verwantschap in muzikale benadering vond ze vooral bij heden daagse Scandinavische folkgroepen als Mum (IJsland) en Efterklang (Denemarken). Acda geeft dat alles vorm door samenwer king met andere muzikanten die helpen haar muzikale denkbeelden vorm te geven. In pianist Nils Frahm, multi-instrumentalist Peter Brode- rick en klankschilder Adam Wiltzie vond ze bondgenoten. Zo ontstond haar eigen muziek waarin nooit een noot teveel is te horen. Door dacht, maar gewikkeld in een warme deken en een sfeer van verlangen en hoopvolle dromen. Wat haar onderscheidt van veel collega's is haar hang naar experimenteren en een voort durend zoeken naar nieuwe structuren en gren zen. Een werkwijze die, ook al is de bena dering soms minima listisch, variatie en dynamiek omvat. Bijna als vanzelfspre kend schudt ze zo ontroerende muzi kale sferen uit haar stem en instrumen tatie. En altijd gaat het ergens over. Songs die met hun warmte de sneeuw laten smelten. Muziek die uit een soort noodzaak is De songs van Acda laten met hun warmte de sneeuw smelten ontstaan. Bounce Back heeft voor haar die noodzaak. In een wereld waarin zoveel is bewerkt, geflatteerd en geperfectioneerd zocht ze naar iets dat dicht bij het 'oorspronkelijke' ligt. Voor dit album vroeg ze de Amerikaanse gitarist, arrangeur en componist Bill Frisell. En dat onder het motto dat de muziek bepaalt bij wie je moet aanklop pen. Frisell kwam en gaf mede kleur aan de mu ziek waar de menselijke verbondenheid als rode draad doorheen sluipt. ALBUM TOP 3 MUZIEK 10DAAGSE Chantal Acda maakt muziek met een Scan dinavische sfeer, foto terry magson S REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN I Cd oo-Ji No schreeuwt het uit. „Mijnheer No, ik ken je niet. En va der, ik wil je ook niet I kennen. Je hebt me 'afgestaan. Nee! No! No!" De brief die ze onverwacht ontvangt van haar biolo gische vader ontregelt het leven van Soo-Ji No. Want ze is gelukkig in Ne derland. Heeft een prachtige carrière opgebouwd als harpiste. Heet nu La vinia Meijer. Wat moet ze met die brief? „Waarom moet je voor de tweede keer mijn leven een wending geven? Egoïst!" Maar is een vader die zijn dochter opnieuw wil leren kennen een egoïst? Abdelkader Benali houdt haar een spiegel voor. „Een kind zonder ouders is een wees, een vrouw zon der man een weduwe. Maar hoe BENALI/MEIJER We hebben onze verhalen met elkaar verweven: de zoektocht naar een vader en het verlangen naar een kind noem je een ouder zonder kind?" Ook Benali is zo vervuld van het verlangen naar een kind, dat hij in een lange brief aan zijn nog ongebo ren dochter zijn leven en afkomst be schrijft. Zodat zij weet wie haar vader is. De zoektocht naar zijn oorsprong begint in Rotterdam en brengt hem naar Marokko. „De Efteling, maar dan echt." Het is ook de plek waar zijn va der zegt: „Je bent niet meer van mij. Je bent gewassen met het water van Nederland." Het initiatief voor de voorstelling kwam van Meijer. „Ik had de nieuws gierigheid om iets met een schrijver te maken. Ik was gegrepen door een samenwerking met componist Philip Glass. Maar ik had nog niet de juiste persoon gevonden om die voorstel ling mee te maken. Tot ik aan Abdel kader werd voorgesteld. We raakten bevriend en ik vond zijn teksten heel muzikaal klinken. Toen besloten we donderdag 16 november 2017 J°L René de Dreu is muziek liefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wie: Chantal Acda en band Waar: Zeeuwse Concertzaal Middelburg Wanneer: zaterdag, 20.00 uur Het dit jaar verschenen derde soloalbum Sam Smith, The Thrill Of It All Een album vol liefdesliedjes van de mannelijke versie van Adele. Lil Kleine, Alleen Het tweede album van Lil. Boef en Jonna Fraser doen ook mee op twee nummers Jonna Fraser, Blessed II Enkele maanden na zijn debuut al weer een nieuw project van deze Zaanse artiest. Bron: Dutch- charts.nl B pz Na haar optreden op de Pa rade afgelopen zomer is het niet verrassend dat er nu ook een cd verschijnt met Frans talige liedjes van Ellen ten Damme. Op Paris kruipt de zangeres wederom in de huid van beroemde Franse chansonniers als Jacques Brei, Edith Piaf en Gilbert Becaud, maar ook voor covers van Stromea, Plastic Bertrand en Adele draait ze haar hand niet om. De cd is opgenomen in Het Concertgebouw Amsterdam. Paris verschijnt morgen bij Pias. 'Zi wordt m vrouw ik word aar vade MauritsSep Abdelkader Benali Abdelkader Benali is geboren in 1975 in Marokko. Hij kwam als 4-jarige naar Neder land en debuteerde als schrijver in 1996 met Bruiloft aan zee. Benali publiceerde in 2016 Brief aan mijn dochter. Hij won de Libris Literatuur Prijs, de El Hizjra Literatuur Prijs en de E. du Per- ronprijs. Lavinia Meijer is ge boren in 1983 in Zuid- Korea. Ze werd als 2- jarige geadopteerd door Nederlandse ou ders. Ze begon met harp spelen toen ze 9 was en werd als 11-ja- rige toegelaten tot het Conservatorium in Utrecht. Ze was 14 toen ze al optrad met symphonie-orkesten. Machiel Coehorst luistert deze week naar Franse klassiekers en de vrolijke noten van Madness. On dertussen bladert hij in de vuistdikke biografie van Lou Reed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46