Inspecteurs RUD voelen zich buiten onveilig in 't donker Weer uitstel proces over Kasteelmoord 8 Léon Phernambucq, vakbondsman in een zorgo Oost-Vlaanderen steunt fusie Na 27 jaar zegt Léon Phernambucq (65) Zorgstroom vandaag gedag. Met een minisymposium over 'Samen zorgen'in Huys ter Schelde in Vlissingen. De vier inspecteurs hebben bij Boerma aangegeven zich onveilig te voelen. „Ik heb gezegd dat ik er voor ga zorgen dat hun veiligheid geborgd is. Tot die tijd stuur ik ze niet in het donker op pad." De maatregel is sinds twee weken van kracht. Er wordt onderzocht wat er voor nodig is om 's avond en 's nachts veilig in het buitengebied te opereren. Daarin wordt ook meegenomen of de inspecteurs moeten worden bewapend. Zo lang het onderzoek niet klaar is, speelt Boerma op zeker. „Je kunt de risico's ook verminderen door het gevaar niet op te zoeken." Volgens hem betekent dat niet dat stropers na 17.00 uur vrij spel hebben. „Stroperij is een vorm van criminaliteit. Het hoort ook bij ons toezicht, maar criminali teit is primair een taak van de po litie." Hij kan nog niet zeggen wanneer het onderzoek klaar is, maar belooft er 'haast achter te zetten'. Boerma reageert op een brief die landbouworganisatie ZLTO, het Zeeuws Particulier Grondbe zit, de Nederlandse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer en de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging aan de provincie heb ben geschreven. Die spreken daarin van een 'absurde en zorg wekkende ontwikkeling' die de onveiligheid op het platteland vergroot. „Ik heb die brief met verbazing gelezen", zegt Boerma. „Ik herken me er eigenlijk helemaal niet in." Volgens de vier organisaties werkt de RUD steeds minder samen met hun mensen, zoals jachtopzieners en boswachters. „Vanaf de oprich ting van de RUD werken we met Je kunt de risico's ook verminderen door het gevaar niet op te zoeken heel veel partijen samen", stelt Boerma. „We hebben frequent overleg met de ZLTO, we hebben gezamenlijk een overleg van de buitengewone opsporingsambte naren. Daar kunnen deze punten prima worden besproken. Tot op heden is dat niet gebeurd. In plaats daarvan is gekozen voor een brief aan de provincie. Jammer dat ze het gesprek niet met ons zijn aan gegaan." BRUGGE Het proces over de Vlaamse Kasteelmoord is weer met vijf weken uitgesteld. Een vol gende zitting staat nu gepland op 18 december. Dat zat er wel aan te komen, aangezien er onderzoek loopt naar de vraag of de rechters in de zaak op hun plek mogen blijven. Advo caten van de verdachten in de zaak wraakten de rechters vorige maand - ze willen ze dus laten ver vangen. De rechters zouden ver keerd hebben gereageerd op een verzoek van de advocaten om on derzoek te doen naar het gebruik van infiltranten door de recherche. De zaak draait om de moord op kasteelheer Stijn Saelens uit Win- gene, bijna zes jaar geleden. Vier verdachten zitten vast, onder wie E. de C. uit IJzendijke. Hij zou te gen een celgenoot verklaringen hebben afgelegd over een mede verdachte. Advocaten vermoeden dat die celgenoot een infiltrant was, die daar door de recherche was neergezet. De rechters wei gerden dat echter te laten onder zoeken, waarna ze dus een wra- kingsverzoek aan hun broek kre gen. Dat verzoek ligt nu bij het Hof van Cassatie, dat nog tijd nodig heeft tot een oordeel te komen. Mochten de rechters vervangen moeten worden, dan volgt waar schijnlijk nog meer uitstel. GENT Ook de provincie Oost- Vlaanderen steunt de fusie van Zeeland Seaports en Havenbedrijf Gent. Daarmee zijn alle aandeel houders van het Gentse havenbe drijf- naast de provincie zijn dat Gent, Evergem en Zelzate - ak koord. In Zeeland hebben de ge meenten Terneuzen en Borsele al ingestemd met het havenhuwe lijk. De provincie en de gemeente Vlissingen moeten er nog over vergaderen. Gent wordt met 48 procent grootaandeelhouder van de fusie haven. In Zeeland wordt de pro vincie de grootste deelnemer (25 procent). Het wantrouwen moet weg uit de zorg, vindt Léon Phernambucq. Het wantrouwen van de overheid, bedoelt de scheidend directeur van zorg organisatie Zorgstroom. „Ga niet uit van misbruik. Laat de zorgver leners bepalen wat er nodig is en laat die hun werk doen." Met 'samen zorgen' bedoelt Phernambucq met nadruk de ge meentelijke overheid, de zorgver zekeraars en het Rijk. De overma tige controle op de besteding van zorggeld wordt onwerkbaar, stelt hij. „Ik krijg er de accountants niet voor. Ik heb er vijf om een offerte gevraagd, twee hebben gereageerd. De andere drie hadden geen tijd voor zo'n omvangrijke administra tie." Phernambucq kijkt geamu seerd terug op zijn eerste jaren, nog bij de stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Walcheren, die in de jaren tachtig fuseerden met de drie kruiswerkorganisaties op Walcheren. Toen het allemaal nog niet op kon. Zo leek het al thans. „Mensen kregen gemakke lijk wel twintig uur hulp per week. Een moeder met zwangerschaps vergiftiging wel tot veertig uur per week. Je ging als directeur eens per jaar naar het zorgkantoor waar je zei ongeveer zoveel zorg te gaan verlenen. Halverwege het jaar vroeg je nog wat extra en aan het einde van het jaar rekende je af. We hadden twee financiers. Dat zijn er nu 36. Je moet met allemaal onderhandelen en ook nog eens prijzen afspreken per zorgsoort. Accountants hebben de tijd niet om dat allemaal te controleren. Maar het wordt wel geëist." Phernambucqs loopbaan verliep niet helemaal logisch. Op zijn achttiende stond hij al voor de klas, dankzij het heersende lera rentekort. Als leraar Nederlands bij de Paulus mavo in Vlissingen, het Sint Willibrord College in Goes en de Griffioen mavo in Mid delburg. Na vijfjaar onderwijs doemde de dienstplicht op. „Ik werd dienstweigeraar. Ik geloof niet dat Onze Lieve Heer het heeft bedoeld dat wij elkaar het leven zuur maken. En ik was weinig ge- zaggevoelig. Door de vervangende dienstplicht kwam ik bij het CNV terecht." Eerst als jeugdwerkleider in Zeeland, na twee jaar als be stuurder van de Vakcentrale in Zeeland. In de elf jaar dat hij als vak bondsbestuurder Zeeland door kruiste, bouwde Phernambucq een breed netwerk op. Hij viel op. Dat bleek hem, op onverwachte wijze. „Commissaris van de ko ningin Cees Boertien nodigde me nadrukkelijk uit om te solliciteren naar het burgemeesterschap van Veere", lacht hij. „Ik was 28." De verhuizing naar het Walcherse was zijn Bevelandse vrouw An neke niet welgevallig. In Veere werd het Willemien van Mont- frans. Een andere burgemeester, Berend-Jan van Putten van Marie- kerke, verzocht Phernambucq te kijken naar een andere Walcherse functie: directeur bij de stichting maatschappelijke dienstverlening Walcheren. Daar hoefje niet voor te verhuizen. Het was de fusietijd: verpleeg- en verzorgingshuizen, de thuis zorg, alles kwam onder één dak: Zorgstroom. De verzorgingshui zen verdwenen, mensen kopen nu zorg in bij hun appartement waar ze zo lang mogelijk blijven tot het Accountants hebben de tijd niet om alle zorgprijzen te controleren. Maar het wordt wel geëist verpleeghuis noodzakelijk wordt. Wat hij wel als scheef ervaart: „Niet iedereen heeft dezelfde rechten in de zorg. Het is goed dat mensen beseffen dat zorg geld kost en een eigen bijdrage betalen. Maar het verschil tussen degenen die geld gespaard hebben en daarom veel zelf moeten betalen donderdag 16 november 2017 •PC De veiligheid van de milieu-in specteurs van de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) Zee land is niet gegarandeerd. Daarom vindt hoofd toezicht en handhaving Joost Boerma het niet verantwoord ze in het donker het buitengebied in te sturen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Joost Boerma, RUD 'Haal het wantro Claudia Sondervan Middelburg Léon Phernambucq noemt de titel Beste werkgever van Nederland een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36