Tiendpaal 206 terug op zijn plek bij Zanddijk Nieuwbouw in Scheldekwartier grijpt terug op oude bouwstijl 7 Na ruim een eeuw viel 'socialistische bakkerij' De Broederband vorig jaar ten prooi aan de sloophamer. Maar de band wordt weer aangehaald. De Rooie Buurt in Vlis- singen is de afgelopen jaren behoorlijk op geknapt door Woon- service l'Escaut. De bakkerij die die buurt ook politiek rood maakte - opgericht door de voorloper van de Partij van de Ar beid, de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij - legde een halve eeuw eerder al het loodje. De naam De Broederband bleef echter in de volksmond bewaard, ook in de jaren dat een verfhandel de winkel dreef. Met de sloop van het pand leek ook de broederband verbroken. Maar zie, binnen een paar jaar her rijst De Broederband aan de rand van het Scheldekwartier. De naam wordt nu verbonden aan een bouwplan van 54 woningen. Niet voor rijke kopers, maar voor broe ders en zusters die graag in het Vlissingse werkhart willen wonen en een 'middeldure huurprijs' kunnen betalen. B en W van Vlissingen onderte kenden bijna twee weken terug een overeenkomst met Van den Bruele Vastgoed. De Bilthovense projectontwikkelaar bouwt vanaf de hoek Singel/Van Dishoeck- straat een blok woningen met 33 appartementen en 21 eengezins woningen. De gezinswoningen krijgen 'nul op de meter' en de ap partementen worden zo energie zuinig als maar mogelijk, onthul den de wethouders Josephine Elli ott en Sem Stroosnijder gisteren. B en W zijn heel blij met het doortrekken van de Singel en de Verkuijl Quakkelaarstraat tot diep in het braakliggende terrein aan de andere kant van de Van Dis- hoeckstraat, melden beide dage lijkse bestuurders. De komst van 54 huurwoningen verhoogt de di versiteit aan nieuwe woningen in het Scheldekwartier flink. Na de, bijna allemaal opgeleverde, goed kopere koophuizen aan de Willem Ruysstraat, de volgend jaar te bou wen duurdere koopwoningen aan het Dok en het deze weken in ge bruik te nemen senioren woon- en zorgcomplex in de voormalige Zware Plaatwerkerij kunnen ook huurders in het Scheldekwartier terecht. De huurprijzen zullen boven het bedrag liggen waarvoor men sen nog huursubsidie kunnen krijgen. Dat betekent dat mensen per maand meer dan zevenhon derd euro betalen, maar geen exor bitant bedrag hoeven op te hoes ten. „Dergelijke woningen hebben II Huurwoningen vanaf ruim 700 euro hebben we niet veel in Vlissingen we niet zoveel in Vlissingen. Ze kunnen gezinnen én wat ouderen naar het Scheldekwartier lokken, waardoor ook andere ontwikke lingen op gang kunnen komen", verwacht Stroosnijder. Samen met de ontwikkelaar zoekt de gemeente op korte ter mijn een datum voor een informa tiebijeenkomst voor belangstel lenden. Dan diepen ze de plannen voor de woningen, waarvan de bouw de tweede helft van volgend jaar van start zou moeten gaan, en de inrichting van de omgeving verder uit. De Walcherse tiendpalen hadden beter elfdpalen kunnen heten. Want in tegenstelling tot pachters elders betaalden de grondgebrui kers geen tiende (tiend) maar een elfde deel van hun oogst als een soort belasting aan de eigenaren van de grond, weet Wim Roose. Als vrijwilligers bij de cultuurhis torische tak van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) zien Roose en Bostelaar 'kleine landschapselementen' niet over het hoofd. Historische geschriften De vondst van een tiendenpaal la ten ze dan ook zeker niet aan zich voorbijgaan. Als ze al niet weten waar de palen stonden, zoeken ze het op in historische geschriften. Nummer 206 komt uit een tuin uit de buurt. Bostelaar en Roose zetten de paal in een perkje op de kruising van de Bieweg en de Kruisweg, vlakbij het Veerse Zanddijk. Roose „Waarschijnlijk stond het paaltje rond 1750 een paar meter verderop in de berm bij die sloot. Maar hier staat hij veilig en zicht baar in een stenen bed met een pla quette met wat informatie." Tiendpalen markeerden de grens tussen eigendommen van diverse grondeigenaren. Elders in de pro vincie waren (Vlaamse) abdijen vaak eigenaar van de grond. Op Walcheren waren veel van de 220 'blokken' eigendom van diverse kerkelijke instanties: blok 206 hoorde- net als diverse nabijgele gen blokken - tot het bezit van de 'canonnieke kerken', meldt de pla quette. Het nieuwe wijkje De Broederband in vogelvlucht vanaf de Singel, artist impression van den bruele vastgoed Wim Roose (links) en Hans Bostelaar bedden tiendpaal 206 in het landschap in. foto lex de meester donderdag 16 november 2017 WA Huurders houden Broederband René Hoonhorst -Sem Stroosnijder, wethouder Vlissingen De bouwstijl van de voormalige bakkerij De Broederband keert terug, archieffoto gemeente vlissingen „Het is maar een paaltje", horen Wim Roose en Hans Bostelaar vaker. Maar tiendpaal 206 leidt cultuurhistorisch geïnteresseer den naar het Walcherse verle den. René Hoonhorst Zanddijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35