'Groot verdriet' om vertrek Bredeweg 3 'Wat als ze een topturnster wordt?' Ilai Grootfaam in Ajax-tenue. foto lex de meester Lina (I) en Imar Berdik. foto lex de meester hij onlangs te gast bij Ajax. Op jeugdcom plex De Toekomst kwam hij de eerste- elftalspelers Justin Kluivert en Matthijs de Ligt tegen. Ze gaven hem een 'boks'. „Dat vond hij prachtig", lacht zijn moe der. „Tijdens het gesprek dat we hadden maakten de mensen van Ajax duidelijk dat ze hem heel graag wilden hebben. Ze willen in Ilai investeren en vroegen wat hij er zelf van vond. Weet je wat hij zei? 'Ik moet er eventjes over nadenken'. Dat vond ik zo mooi." Eigenlijk wist Ilai toen al wel wat hij wilde: naar Ajax. Het is de droom van veel voetballertjes en voor de jonge Vlis- singer gaat die droom nu uitkomen. Tot aan de zomer gaat hij één keer per week meetrainen bij Ajax en zal hij geregeld oefenwedstrijden en toernooien spelen. Volgend seizoen sluit hij aan bij de On- der-9. Vorige week kwam Percy van Lie- rop, coördinator onderbouw bij Ajax, op bezoek in Vlissingen. Denise Scheffer: „Hij heeft uitgelegd wat de bedoeling is. De club zou hem het liefst zo snel moge lijk in Amsterdam hebben, maar ze snap pen dat dat voor ons lastig is. De ko mende maanden krijgen we de tijd om de verhuizing voor te bereiden." Haar twee kinderen zien het helemaal zitten, vertelt Scheffer. „De vader van Maar ik ben voor Ajax hoor mijn dochter woont in Amsterdam, dus zij vindt het leuk. Ze gaat in de zomer naar de middelbare school. Ajax helpt ons ook met het zoeken naar een school. Ik werk nu bij het UWV en kan dat na de verhuizing blijven doen, in Almere. Ik ken veel mensen in Amsterdam, mijn broertje woont er ook. Het zat altijd al in mijn hoofd om die kant op te gaan, maar nu komt dit op ons pad." Leroy, de vader van Ilai, heeft zijn zoon van kleins af aan getraind bij VC Vlissin gen. Hij heeft een kapperszaak in Vlissin gen en overweegt ook naar Amsterdam te verhuizen. „Want een jongen heeft zijn vader nodig", weet hij. „Als ik mijn zaak naar Amsterdam kan verplaatsen ga ik dat wel doen, denk ik. De komende maanden moeten we alles op een rijtje zetten." En Ilai? Die heeft er vooral heel veel zin in. „De laatste tijd was het soms best ver warrend voor hem", legt zijn moeder uit. „Hij ging meetrainen bij PSV en was even in paniek omdat er een plastic tas van Ajax in zijn voetbaltas zat. En twee weken geleden werd hij na een wedstrijd met Vlissingen JO9-1 ook aangesproken door een scout van Feyenoord. 'Maar ik ben voor Ajax, hoor', zei hij tegen die me neer. Het team waar hij in terechtkomt vindt hij hartstikke leuk. Bij Ajax zijn ze mega enthousiast en dat is Ilai zelf ook. Hij beleeft veel plezier aan de trainingen in Amsterdam. Dat is het belangrijkste." In de acht kantjes tellende brief die Bredeweg na de aankondiging van zijn vertrek liet bezorgen onder de kerkleden, staan 'zaken die niet overeenkomen met de waarheid', aldus de kerkenraad. In een eigen brief die dinsdagavond is verspreid geven de zes overgebleven bestuur ders aan daar verder niet op in te willen gaan, omdat het informatie betreft die onder de ambtelijke ge heimhoudingsplicht valt. In de brief maant de kerken raad de leden vooral tot eenheid. „De kudde mag niet uiteenge- scheurd worden." De oproep is een reactie op het besluit van Bredeweg om een nieuwe kerk op te richten. Vanaf zondag gaat hij in het dorps huis in Kruiningen verder als 'Vrije Gereformeerde Gemeente'. In de kerk van de Gereformeerde Gemeente staat zondag dominee De Heer uit Middelburg op de kan sel. Tijdens de kerkdienst wordt be kendgemaakt wanneer er een le denvergadering plaatsvindt waarin de gevolgen zullen worden bespro ken. Die zal onder leiding staan van enkele predikanten. Ondanks dat Bredeweg is ver trokken, gaat de kerkenraad nog steeds niet in op het 'dringende Als de kerkenraad gaat schuiven nu ze onder die dictatuur uit zijn, zijn wij de eersten om te bewegen verzoek' van de familie Jansen voor een gesprek, aldus één van de broers. „Dat lijkt mij het eerste wat je moet doen in deze omstandighe den, maar de kerkenraad zwijgt. Ik vind dat heel erg onverant woord. Waar blijft het leider schap?" Hij benadrukt dat de familie sinds januari tientallen verzoeken deed om tot een gesprek te komen. Eén keer mocht een broer vragen stellen. „Maar toen hadden ze ken nelijk afgesproken zwijgend naar het plafond te kijken. Dat is ge woon hondsonbeschoft." De familiewoordvoerder zegt dat het procederen om zo meer infor matie over hun zaak boven water te krijgen beslist geen 'hobby' is. „Maar als de kerkenraad nu gaat schuiven omdat ze onder die dicta tuur uit zijn, zijn wij de eersten om te bewegen." Mogelijk wil de familie Jansen het kort geding tegen de kerken raad, dat volgende week dinsdag in Middelburg dient, aanhouden. De Gereformeerde Gemeente zal in elk geval niet worden bijgestaan door advocaat Peter den Boef. Hij trok zich dinsdag terug als raadsman van de kerk. Over zijn motivatie laat hij zich niet uit. „Dat is iets tussen mij en de cliënt." De familie Jansen wil met het kort geding documenten boven water halen rond de maatregelen die Bredeweg nam tegen oud-dia- ken Henk Jansen. De dominee legde Jansen tuchtmaatregelen op, omdat hij zijn nicht zou hebben misbruikt. Deze gebeurtenissen zijn de bron van het conflict dat heeft geleid tot de scheuring. donderdag 16 november 2017 -Ilai Grootfaam tegen de scout van Feyenoord die hem twee weken geleden op het voetbalveld aansprak Jeffrey Kutterink Imar en Marlies Berdik uit Middelburg hebben drie getalenteerde sportkinderen. Dochter Lina (11) turnt op het hoogste niveau en moet flink wat vlieguren maken om haar talent te ontwik kelen. „Ze zit in de topsportgroep van de Mid delburgse Turn Vereniging", vertelt Imar. „Ze turnt in de eerste divisie (hoogste niveau van het land). Dat betekent dat ze ook landelijke wed strijden doet, dus we moeten regelmatig het land in." Hun zoons Noah (13) en Tieme (8) voetballen bij Zeelandia Middelburg en spelen tweede en hoofdklasse. „Waar het kan, zorgen we dat onze kinderen hun talent kunnen ontwikkelen", legt Imar uit. „Ik heb het geluk dat ik eigen onderne mer ben en flexibel mijn tijd kan indelen. Het is passen en meten. Maar mijn vrouw en ik zijn al lebei flexibel en kunnen veel aan." Binnen het gezin doet zich wel een vraag voor: wat als Lina zich ontwikkelt tot topturnster? „Er is wel eens sprake van geweest dat Lina uit huis zou moeten om zich verder te ontplooien. Het hoogst haalbare zijn de Olympische Spelen. Daar gaan er maar zes naartoe. Op het niveau waarop Lina nu turnt zijn nog 40 tot 60 meisjes over. Er zijn al meisjes die 26 uur per week trai nen, Lina traint nu 15 uur. Dus er komt een mo ment dat we moeten besluiten of ze naar een gastgezin en een andere club gaat. Daar praten we met Lina over, hoe jong ze ook is. Hier komen emotie en ratio bij elkaar. Over hoe het uitpakt, durf ik nu nog niets te zeggen." Het besluit van dominee Gerrit Bredeweg om de Gerefor meerde Gemeente Kruiningen te verlaten doet de kerkenraad 'groot verdriet'. Tegelijk beschul digt het kerkbestuur hun oud herder impliciet van het ver spreiden van onwaarheden. Joeri Wisse Kruiningen -Familie Jansen Donor mag maximaal 25 nazaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31