25 Geld is er amper, maar aan talent geen gebrek. Hoe kan het dat de Nederlandse baansprinters tot de wereldtop behoren? Concurrentie is moordend Sky en Wiggins gaan vrijuit Mijlpaal voor Roger Federer Van Baarleen Terpstra duo De prestaties van Nederland val len internationaal op, merkt Steve McEwen, de talentencoach van de Nederlandse baansprinters. „Ze denken dat er een geheim is. Een magische formule." Onlangs kreeg hij een uitnodiging van de Britse wielerbond. Of hij met een aantal Nederlandse junioren en beloften wilde komen trainen. Bij nota bene de Britten, die zelf liever nie mand in hun keuken laten kijken. McEwen: „Ze zien dat wij zonder geld succesvol zijn." De afgelopen twee wereldbeker wedstrijden, in Pruszków (Polen) en Manchester (Engeland), waren het zoveelste bewijs. Nederland keerde terug met een karrenvracht aan medailles. Jeffrey Hoogland (24 jaar), Matthijs Büchli (24) en Elis Ligtlee (23) behoren al jaren tot de wereldtop, maar de aanwas van talent lijkt niet te stoppen. Ook Harrie Lavreysen (20), Sam TEAMSPRINT Ligtlee (19) en Hetty van de Wouw (19) ontvingen medailles. Terwijl er amper geld is. Voor de sprintploeg op de baan heeft de wielerbond ongeveer 500.000 euro per jaar te besteden, stelt technisch directeur Johan Lam- merts. Daar moeten coaches, een mecanicien, trainingskampen en reiskosten van worden betaald. De laatste wereldbekerwedstrijd in Chili - half december - laat Neder land daarom schieten. In die omstandigheden is het zaak creatief te zijn, zegt McEwen. Hij verzorgt sinds een jaar of vijf het talentenprogramma en is altijd op zoek naar ruwe diamantjes. Daarvoor kijkt hij niet zozeer naar jongens en meisjes op een race fiets, maar vooral naar andere sporten. Hoogland, Lavreysen en Ligtlee komen van de BMX, Lau- rine van Riessen uit het schaatsen. McEwen: „Baansprinten gaat om explosiviteit, dat is zo specifiek. Die talenten moet je echt ontdek ken. Nu werk ik met Kim Kalei, 15 jaar en ze komt uit het turnen, maar wat zij trapt op de watt-bike is best bizar." De watt-bike (een geavanceerde hometrainer die onder meer ge trapt vermogen meet) is de wi chelroede van McEwan in zijn zoektocht naar talent. Hoe anders was dat pak 'm beet twintig jaar geleden? Vraag het aan veteraan Theo Bos (34), de enige van alle hedendaagse baansprinters die weet hoe het voelt om met een re genboog op je trui te rijden. Hij werd vijf keer wereldkampioen en na een korte wegcarrière keerde hij twee jaar geleden terug naar zijn grote liefde: de piste. „Toen ik 14 of 15 jaar was, was het baansprinten helemaal weg in Nederland. Ik was gewoon weg- wielrenner en fietste een beetje op de baan, omdat mijn broer Jan (oud-topschaatser, red.) dat leuk vond. De bondscoach zag mij op de NK, zag dat ik best explosief was en stuurde me direct naar de WK voor junioren." Anno 2017 gaat het er weten schappelijker aan toe. Zoals ook trainingen en wedstrijden meer en meer aangestuurd worden op basis van data. De sport is veran derd, zegt Bos. „Het is een kracht sport geworden. In mijn tijd ging het meer om souplesse." Deze generatie kan nog zeker 12 of 16 jaar mee, de toekomst ziet er goed uit Bos denkt dat de nieuwe generatie sprinters het in zich heeft om hem eind februari op de baan in Apel doorn op te volgen als nieuwe Ne derlandse wereldkampioen. McE wan kijkt verder. „Want deze ge neratie kan nog zeker 12 of 16 jaar mee. De toekomst ziet er goed uit. Vroeger wilden kinderen weg- wielrenner worden, de nieuwe Gesink of Dumoulin. Het zou mooi zijn als Lavreysen of Ligtlee zulke rolmodellen worden." MEDAILLES donderdag 16 november 2017 PC WIELRENNEN Wielerploeg Sky en voormalig Tourwin naar Bradley Wiggins zijn geen onderwerp van on derzoek meer voor het Britse antidopingbureau UK Anti-Doping. De zaak rond het mysterieuze pak ketje, dat tijdens het Crité- rium du Dauphiné van 2011 werd bezorgd bij Wiggins op verzoek van voormalig teamarts Richard Freeman, is gesloten. Er is geen bewijs gevonden. Sky lag onder vuur nadat uit een parlementair onderzoek de levering van medicijnen naar voren was gekomen en Sky-teambaas Dave Brailsford er opvallend schimmig over deed. TENNIS Roger Federer (foto) heeft een financiële mijlpaal bereikt in zijn tenniscarrière. Door zijn zege op Alexander Zverev in de ATP Finals is hij golfer Tiger Woods gepasseerd als sporter met het meest verdiende prijzengeld. Federers totale inkomsten uit prijzengeld zijn geste gen naar 110 miljoen en 235.682 dollar. Woods heeft 110.061.012 dollar verdiend. De Zwitserse tennisser is de laatste jaren hard ingelopen op Woods door constant sterk pres teren. Dit jaar won hij nog de Australian Open en Wimbledon. Tiger Woods kampte met blessures en problemen in de privésfeer. WIELRENNEN Niki Terpstra vormt in de komende Zes daagse van Rotterdam (4-9 januari 2018) een koppel met Dylan van Baarle. Beide wielrenners zijn erkende specialisten in de wegklassiekers, maar ook bedreven op de baan. Terpstra won al drie keer de Zesdaagse van Rotter dam. Wedstrijdleider Peter Schep noemt Terpstra en Van Baarle een verras sende combinatie. „We denken hiermee de 'best of both worlds' te kunnen pre senteren. Door Niki aan Dylan te koppelen, hebben we een aansprekend team dat bij wielerliefhebbers bekend is van de weg, maar dat ook op de baan serieus kan meedoen." Daan Hakkenberg Apeldoorn A De teamsprinters op het EK in Berlijn. Jeffrey Hoogland (r), Harrie Lavreysen (m) en Matthijs Büchli veroverden de bronzen medaille, fotocorvos APELDOORN Nederland telt zo veel goede baansprinters dat de concurrentie voor de teamsprint (met drie man, drie ronden) moordend is. In februari kan Oranje één team afvaardigen naar de WK in Apeldoorn. De animo is veel groter. „In mijn tijd waren er drie renners: ik, Tim Veldt en Teun Mulder. Dit is een onge looflijke luxe", zegt Theo Bos, een van de gegadigden. „Het is nog nooit zo goed gegaan met de sprint in Nederland." Het NK teamsprint bij de man nen, dit weekeinde, mondt waarschijnlijke uit in een strijd tussen het KNWU-team (Jef frey Hoogland, Nils van 't Hoenderdaal, Sam Ligtlee en Harrie Lavreysen) en de nieuwe commerciële ploeg Beat (Matthijs Büchli, Roy van den Berg, Theo Bos). —Steve McEwen Wereldbeker (WB) Manchester (10-12 nov.) Goud, Matthijs Büchli (foto keirin mannen (M) Goud, Harrie Lavreysen, sprint M Zilver, Shanne Braspennincx, keirin vrouwen (V) Zilver, Laurine van Riessen, sprint V Zilver, teamsprint M (Büchli, Roy v.d. Berg,Theo Bos) Brons Laurine van Riessen, keirin, V Brons, teamsprint M (Jeffrey Hoogland, Nils van 't Hoenderdaal, Harrie Lavreysen, Sam Ligtlee) WB Pruszków (4-5 nov.) Goud, Büchli, keirin (M) Goud, teamsprint M (Van 't Hoenderdaal, Lavreysen en Hoogland) Zilver, teamsprint V, Kyra Lamberink en Hetty van de Wouw EK baan Berlijn (19-21 okt.) Goud, Hoogland, kilometer tijdrit (M) Zilver, Hoogland, sprint M Brons, teamsprint V (Lambe rink, Shanne Braspennincx) Brons, teamsprint M (Hoog land, Lavreysen, Büchli) Het is wachten op de volgende regenboogtrui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25