y n 22 Buitenlandse concurrentie en beloftenteams Met zes huurlingen van Manchester City in de selectie treedt N AC zaterdagavond aan tegen Ajax. Volgens de Bredase club moetje in de huidige markt als 'kleine club' wel op zoek naar alternatieve oplossingen. 'Als je niet wint, dan komt er steeds meer tegenwind' Kort Japan Ventura ontslagen bij Italië Giampiero Ventura (69) is ontslagen als bondscoach van de nationale voetbalploeg van Italië. Hij wordt verantwoordelijk ge houden voor de pijnlijke uitschakeling van de viervoudig wereldkampioen door Zwe den in de play-offs voor deelname aan de mondiale eindronde van volgend jaar in Rusland. Italië ontbrak in 1958 voor het laatst op een WK. Wiegman verder met Kreek Het klikt tussen bondscoach Sarina Wieg man en Michel Kreek. Om die reden heeft de oud-voetballer (46) een vaste aanstelling gekregen als assistent-bondscoach bij de Nederlandse voetbalsters. Kreek zat de afge lopen interlands tegen Oostenrijk en Noor wegen al naast Wiegman op de bank. Hij heeft een contract getekend tot en met de Olympische Spelen van 2020 in Tokio. Hij is de opvolger van Foppe de Haan. Maradona wil 'terug' Diego Maradona wil weer bondscoach van Argentinië worden. De legendarische oud voetballer, die de Argentijnen in 1986 aan de wereldtitel hielp, beval zichzelf aan na de oefennederlaag van de nationale ploeg van zijn land tegen Nigeria (2-4). „Ik wil terug", liet hij weten via Instagram. Onder de hui dige bondscoach Jorge Sampaoli plaatste Ar gentinië zich maar moeiaam voor het WK." „Laten we conclusies trekken: we geven ons prestige weg, maar de spelers hebben geen schuld. Ik wil terugkeren." Flitsen Quote van de dag 'Kromo' Rugby NICHOLAS MARFELDT (22) Gehuurd van Sonderjyske (Den) Onder de eigen aan hang groeit voor zichtig het begrip, maar de buitenwe reld is ofwel scep tisch, ofwel bij tend cynisch. NAC wordt in het land ook wel 'de B-jeugd van Man chester City' genoemd, of'die En gelse filiaalclub'. Hardop klinken er vragen over de doorstroming van eigen jeugd, maar ook over de 'eigen identiteit' van de Bredase volksclub. NAC zet daar zelf graag de voor delen tegenover. Over het grote netwerk en de kennis die de City Football Group, het wereldwijde voetbalbedrijf achter de Engelse club, ter beschikking stelt. Over de zeer gunstige financiële voorwaar den waaronder NAC spelers van City kan huren. Over de facilitei ten die NAC mede dankzij City kan verbeteren, van een opge- pimpt trainingscomplex tot com plete video-analysesystemen. Realiteit Maar even los van die 'goed' of 'slecht'-discussie: wat zegt de rea liteit van NAC over de huidige Ne derlandse voetbalmarkt in iets bredere zin? Wat is wijsheid voor clubs uit het zogenoemde rechter rijtje, met jaarbegrotingen grof weg tussen de acht en vijftien mil joen euro? Waarom halen of haal den ook clubs als Sparta, NEC, Roda JC en VW veel buitenlandse spelers, al dan niet gehuurd? Een groot deel van die categorie clubs zoekt het, net als NAC, in watje 'creatieve oplossingen' kunt noemen. Huurspelers, tips of sa menwerking met bevriende zaak waarnemers, samenwerkingsver banden met clubs, externe scou- tingbureaus. Tegelijk zoeken ze hun weg met andersoortige bespa ringen, met kunstgras als meest beruchte voorbeeld. „De concurrentiepositie van Ne derlandse clubs op de voetbal- markt is, zowel nationaal als inter nationaal, sterk veranderd", zegt technisch directeur Hans Smul ders van NAC daarover. „Juist voor clubs met een wat kleiner budget zijn Nederlandse spelers relatief duur geworden. Kort gezegd is de vraag groter dan het aanbod. En daar zijn een aantal duidelijke oor zaken voor." Smulders wijst bijvoorbeeld op de invloed van de beloftenteams in de Jupiler League. Clubs als Ajax, PSV, AZ en FC Utrecht spe len met hun beloften in de tweede profcompetitie. „Van die groep van pakweg zestig of zeventig jonge spelers zou vroeger een aan zienlijk deel verhuurd worden", aldus Smulders. „Juist aan clubs uit de middenmoot, het rechterrij tje en de top van de Jupiler League. Nu wordt die categorie spelers be wust in eigen huis gehouden. Waar clubs als NAC, VW, FC Twente, Roda JC of Sparta vroeger een 21-ja- rige speler huurden van Ajax of PSV, is dat nu een stuk moeilijker geworden. Tientallen potentieel interessante Nederlandse spelers blijven zitten waar ze zitten." Alex Pastoor, trainer en technisch manager van Sparta, knikt instem mend. Ook in Rotterdam- West ervaren ze hoe moei lijk het is geworden om Ne derlandse spelers binnen te halen met een bescheiden bud get. Zo wilde Sparta onder andere Damil Dankerlui huren van Ajax deze zomer, maar die bleef bij de beloften in Amsterdam. „Vanuit Ajax-perspectief mis schien begrijpelijk, maar nog los van dat het voor ons heel jammer is: je kunt je ook afvragen wat voor die jongen zelf beter is", aldus Pas toor. „En of deze ontwikkeling - beloftenteams in de Jupiler League - wel zo goed is voor de doorgroei van talenten in ons land." De coach van Sparta onderkent dat 'het rechterrijtje' steeds lasti ger een herkenbare selectie sa menstelt van overwegend Neder landse spelers. Iedereen probeert donderdag 16 november 2017 GO VOETBAL VOETBAL VOETBAL Grigor Dimitrov heeft de halve finales bereikt van de ATP-finals. De Bulgaarse tennisser won ook zijn tweede wedstrijd in Londen, van David Goffin: 6-0, 6-2. Javier Mascherano kan een maand niet in actie komen voor FC Barcelona. De Argentijn heeft een hamstringblessure. Mare Wilmots is niet langer bondscoach van Ivoorkust. De Belg maakte bekend dat 'in gezamenlijk overleg' is besloten de samen werking te beëindigen, nadat het Afrikaanse land kwalificatie voor het WK mis liep. De Belgische voetbalclub Sint-Truiden is in Japanse handen beland. DMM.com, een e-commerce, bedrijf, heeft de aandelen van Roland Duchatelet gekocht. Eer der namen de Japanners al een belang van 20 procent. Zwemster Ra- nomi Kromo- widjojo heeft in Tokio bij de wereldbeker kortebaan goud gewonnen op de 50 meter vrij. Ze klopte Sarah Sjö- ström: 23,29 om 23,34. Het WK rugby wordt in 2023 in Frankrijk gehouden. Deze uitkomst van de stem ming is verras send, want de internationale bond had een voorkeur voor Zuid-Afrika. O Q. (O 'Rechterrijtje' —Trainer Peter Bosz voelt dat hij flink onder druk komt te staan bij Borussia Dortmund. Sjoerd Mossou Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22