Sociaa wense ijk 16 PSYCHOLOGELD WEBWINKEL ALOMTEGENWOORDIG Moeten we blij zijn dat Amazon Prime naar Nederland komt? Dit luxe lidmaatschap van de webwinkel maakt bestellen nóg makkelijker en sneller. Maar er is ook een keerzijde: Amerika worstelt opzichtig met het Amazon Effect. Leuk spelletje voor in de auto: bedenk vragen waar (bijna) niemand eerlijk antwoord op geeft. Ik weet er al een paar: hoeveel geef je aan goede doelen? Hoe vaak hebben jij en je partner seks? En vind jij jezelf slimmer dan gemiddeld? Mensen schetsen graag een mooi beeld van zichzelf, en schuwen daarbij een leugentje om best- wel niet. Maar die sociaal wenselijke ant woorden vormen wel een groot obstakel bij onderzoeken, zelfs als ze anoniem zijn. Niet voor niets zijn er zo weinig betrouwbare cij fers over overspel en klopt de verkiezingsuit slag lang niet altijd met de polls. Wetenschappers, marketeers én Maurice de Hond zouden dan ook vast heel graag de gedachtes van mensen kunnen lezen. Nou, met de nieuwste technieken komt dat steeds dichterbij. Onderzoekers die zich niet om de tuin willen laten leiden, kunnen gebruikma ken van facial coding. Daarbij registreert een slimme camera de emoties van proefperso nen. Deze techniek kan bijvoorbeeld een so ciale glimlach herken nen, een nepglimlach waarbij de spieren rondom de ogen niét be trokken zijn, of verba- zing of afschuw. Amerikaan googelt net zo vaak op 'nigger' als op 'migraine' eye tracking. Een camera registreert waar jouw oog naartoe wordt ge trokken en hoelang je blik blijft hangen. ]e kunt bij een enquête invullen dat je van gezonde sala des houdt, maar als je je ogen niet kunt af houden van een enorme hamburger, weet de marktonderzoeker genoeg. Deze techniek wordt ook vaak gebruikt bij het testen van websites. Maar wil je echt in het brein van mensen kruipen, dan moet je data-analist worden bij Google. Seth Stephens-Davidowitz, die ooit die baan had, laat in zijn boek Everybody lies zien wat er gebeurt als we ons sociaal wense lijke pantser laten varen. Hij analyseerde heel veel geanonimiseerde zoekopdrachten in Google. Omdat we denken dat niemand meekijkt, typen we de meest persoonlijke dingen in de zoekmachine in, zoals 'Ik heb spijt van mijn kinderen', 'Ik haat mijn baas' of 'Ik heb kleine borsten'. Stephens-Davidowitz schetst in zijn boek niet bepaald een fraai mensbeeld. Vraagt een onderzoeker of we tolerant zijn ten opzichte van mensen met een andere huidskleur, knikken we allemaal braaf 'ja'. Maar Ste phens-Davidowitz ontdekte dat Amerikanen in de privacy van hun huis net zo vaak op de termniggeY als op 'migraine' googlen. En nigger is bepaald geen koosnaam. Veel voor komende zoekopdrachten zijn 'stupid niggers' en 'I hate niggers'. Na het lezen van Everybody lies hoop ik niet dat er ooit echt een techniek komt om eikaars gedachten te lezen. Ik vind andere mensen leuker achter hun sociaal wenselijke masker. En mezelf vrees ik ook. Altice Gemalto Shell Ahold Delhaize agnetron. Laptopstan daard. Dek bedovertrek. Dagcrème. Leren laars jes. Lippen stift. Oorbellen. Telefoonoplader. Laptoptas. Lensbeschermer. En boeken. Ja, boeken - daar begon het ooit mee. Maar daar gaat het al lang niet meer om. Amazon heeft in thuisland Amerika de complete retailmarkt in zijn macht, te zien in de bestelhistorie van uw corres pondent in New York. Amazon verkoopt alles. Zelfs lijkkisten. Trouwringen. Kattenvoer. Voor Nederland had Amazon nooit veel aandacht. Maar er is verandering op komst, nu Amazon een Hol landse versie introduceert van Prime, het lidmaatschap dat voor 49 euro per jaar recht geeft op gra tis verzending en toegang tot spe ciaal voor Amazon geproduceerde films en series. Weerstand Wat kunnen we verwachten? Veel gemak en snelheid, om te begin nen. Als je lid bent van Prime ligt je bestelling vaak een dag later al op je deurmat. Gratis. Maar Ama zon roept er ook veel weerstand mee op. Want zijn tentakels reiken zo ver dat de complete Ameri kaanse economie het Amazon Ef fect voelt. Amazon is niet alleen een gigantische digitale Winkel van Sinkel. Amazon is in de VS ook tv-producent, filmdistribu teur, electronicafabrikant, super markt, maaltijdbezorger, uitgever, muziekservice en betaaldienst a la iDeal. Liever series via Netflix, of muziek via Spotify? Ze worden mogelijk gemaakt door de servers Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Een andere techniek is Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 16 november 2017 GO Opeens was daar de omme keer voor de Franse kabelaar na dagen van enorme verlie zen. m De digitaal bevei liger noteerde een ruime plus in Amsterdam. Ook andere olie fondsen hoorden tot de grotere dalers. m De Belgisch- Nederlandse super was de grootste daler in de AEX. o Karlijn van Houwelingen New York Amazon sluipt binnen s een dief in de nacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16