J 'Brussels geklungel kost 45 miljard' u EUWS 11 Archeologen vinden goudschat Alle 4.000 politie-auto's die met spoed naar een misdrijf of ongeval moeten rijden, krijgen winterhanden. Maar zijn deze banden wel veiliger? Het is voor het eerst dat alle politieauto's die met piepende banden te hulp schie ten op winterhanden moeten rijden. In 2012, toen de Nationale Politie nog niet bestond, vond de korpsleiding van 6 van de 26 politiekorpsen de aanschaf van winterhanden onzin of te duur. Twee jaar geleden maakte de korpsleiding van de Nationale Politie een eind aan de dis cussie. „Als goed werkgever wil de poli tie haar medewerkers veilig op straat la ten werken. Het toepassen van de com binatie van zomer- en winterhanden zorgt ervoor dat de politie ook onder zware weersomstandigheden, zoals tij dens hevige regenval, ij zei en sneeuw veilig op straat kan werken", zegt poli tiewoordvoerder loop Kemperman. Kemperman verwacht dat deze of ui terlijk komende winter de laatste win terhanden gemonteerd worden. De poli tieauto's krijgen pas winterhanden als de huidige vierseizoenenbanden, een combinatie van zomer- en winterhan den, versleten zijn. De 8.500 overige po litieauto's die niet met spoed uitrukken blijven op vierseizoenenbanden rijden. De jarenlange discussie bij de politie over nut en noodzaak van winterhan den is niet uniek. Iedere november bij de eerste nachtvorst zijn er felle twist gesprekken onder automobilisten. Lees onderzoeken uit wintersportlan- den en het antwoord is volmondig ja. Maar in ons kwakkelwinterlandje is het effect minder duidelijk. Er is hier eigen lijk nooit onderzoek gedaan naar het ef fect op de verkeersveiligheid in Neder land, meldt de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Zelfs op de burelen van de verzekeraars en de ANWB is er discussie over de winterhand. Wie veel rijdt, of op win tersport gaat moet niet twijfelen, dan zijn winterhanden veiliger. Maar voor een boodschappenautootje is het min der noodzakelijk. Bij winterse omstan digheden is gaan rijden nadat er is ge strooid sowieso verstandiger. Absoluut. Toch weten ze steeds minder automobilisten over te halen. Het percentage au to's op winterhanden loopt licht terug. Afgelo pen winter nog geen 32 procent en twee jaar ge leden nog 37 procent. Een opeenvolging van zachte winters zoals afge lopen jaren is slecht voor de handel. Nee, onder de 7 graden is de remweg van een win terhand korter en de grip op de weg beter. En de ge middelde temperatuur in een Nederlandse winter is altijd lager. Het rubber van een winterhand is zachter, het profiel grijpt zich beter vast in sneeuw. In winter- sportlanden zijn winterhan den verplicht. Hét argument van de mensen 1 die winterhanden onzin vinden: j e wordt onnodig op kosten ge- jaagd. Afhankelijk van de maat kost een winterhand zo'n 100 euro. De Consumentenbond heeft de overige kosten op een rij gezet: Een extra set velgen kost 200 tot 300 euro en twee keer wisselen inclusief opslag kost 150 tot 230 euro. Die laatste kosten kunnen bespaard worden door thuis de banden op te slaan en zelf met de auto- krik in de weer te gaan. LYON Franse archeologen hebben een middeleeuwse goudschat ontdekt bij een beroemde abdij in mid den-Frankrijk. De schat was meer dan acht eeuwen lang begraven. De zeldzame vondst, die meer dan 2.000 middel eeuwse munten en ontel bare gouden voorwerpen bevatte, werd in septem ber opgegraven, maar pas nu bekendgemaakt door het archeologenteam van de universiteit van Lyon. De schat bevatte verder 21 gouden dinars uit het 12e eeuwse Spanje en Ma rokko en een gouden ring met. Het team was bezig met routine-opgravingen in de abdij van Cluny. De 45 miljard euro waar de Europese be lastingbetaler naar kan fluiten, blijkt te zijn opgegaan aan bankensteun. Brussel schreef zijn vette cheque uit zonder de sector goed te hebben geanalyseerd. De problemen waren groter dan gedacht, en er stonden veel slechte en bij nader in zien oninbare leningen uit. Door de krimpende economie werden dat er zelfs steeds meer. Vervolgens werd het een verhaal van 'operatie geslaagd, patiënt overleden'. „De financiële sector werd substantieel hervormd, maar wel ten koste van een injectie van 45 miljard waarvan slechts een klein deel moge lijk kan worden teruggehaald", aldus de Rekenkamer letterlijk. De Commissie, vooral de vorige, en ook de Europese Centrale Bank heb ben sowieso van de totaal 368,8 mil jard kostende redding van Grieken land een regelrecht zootje gemaakt, is de teneur van het Rekenkamerrap port. Brussel stortte zich onvoorbereid in een gigantisch avontuur, voerde nauwelijks regie en bereikte maar be perkt zijn doelen bij de redding van Griekenland. Een totaalvisie ontbrak. De eerste twee programma's van sa men ruim 282 miljard euro waren slecht opgezet 'en niet ingebed in een bredere strategie voor het land'. Pas bij het derde programma, onder de huidige Commissie, begon het beter te lopen. Op vallend is dat de Europese Commissie veel van de kri tiek niet tegenspreekt en praktisch alle aanbevelingen De ECB heeft een politieke rol gespeeld en informatie weggehouden van de Rekenkamer om het in de toe komst anders en beter te doen, over neemt. „We hadden in het begin geen ervaring met het management van zo'n proces, en het land stond op om vallen", zo luidt samengevat het ver weer uit Brussel. De ECB daarentegen weigerde alle medewerking aan het onderzoek en riskeert daarover een knallende ruzie met het Europees Parlement. „Dit kan niet. Ik heb dit al aangekaart bij alle fractieleiders en sluit een parlemen tair onderzoek niet uit", aldus SP-Eu- roparlementariër Dennis de Jong. Het verweer van Frankfurt dat de Rekenkamer 'geen mandaat' zou heb ben om de ECB te onderzoeken, snijdt volgens De Jong geen hout. „Uit de stukken blijkt dat de ECB een zeer politieke rol heeft gespeeld en ook informatie bij de Commissie heeft weggehouden. Frankfurt moet absoluut op de pijn bank." donderdag 16 november 2017 GO Ook politie rijdt op winterhanden Ton Voermans Zijn winterhanden nu wel of niet veiliger? De verzekeraars en de ANWB weten het toch wel? Bandenverkopers zijn toch wel overtuigd? Een winterhand kost gemiddeld zo'n honderd euro. Is een winterhand dan alleen voor sneeuw? Wat kosten winterhanden? e, FOTO DREAMSTIME Door Brussels geklungel bij de red ding van Griekenland is een bedrag van waarschijnlijk 45 miljard euro in rook opgegaan. Dat is exclusief een flinke schuldafschrijving die er vrijwel zeker ook nog zit aan te komen. Dat zegt de Europese Rekenkamer in een vernietigend rapport dat vandaag wordt gepubliceerd. Frans Boogaard Straatsburg Dennis de Jong (SP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11