12 28 Eén telefoontje van de Thuiszorginstelling: dat is 722 euro, alstublieft 7 Familie Henriquez brengt nieuwe video in Samsung <MGB> Galaxy S8 Advocaat Richard Korver voert een delegatie van familieleden van Mitch Henriquez richting rechtszaal, foto robin van lonkhuijsen/anp Eén ding werd duidelijk op dag één van het proces tegen de twee agenten die 2,5 jaar geleden betrokken waren bij de gewelddadige dood van Mitch Henriquez: Mitch hield niet op met provoceren. Liefst tien dagen zijn uitgetrokken voor de uiterst gevoelige rechts zaak over de dood van Arubaan Mitch Henriquez, de man die eind juni 2015 na een festival in Den Haag zó hardhandig werd gearres teerd door vijf agenten, dat hij een dag later overleed. En dat allemaal omdat hij 'voor de grap' tegen de agenten had geroepen dat hij een wapen had. Over die grap werd gisteren in de extra beveiligde rechtbank bij Schiphol eindelijk meer duidelijk. Oké, het was een grap. Dat hadden de meeste getuigen en betrokken agenten wel door. De stevig ge bouwde 42-jarige dronken Aru baan ging echter lang door, zo bleek uit de verklaringen van de twee agenten die voor zijn dood worden vervolgd. Brutaler Mitch was al opgevallen vanwege zijn luidruchtige gedrag tijdens het festival en kon het niet laten de agenten te provoceren. Terwijl hij naar zijn kruis greep, riep hij 'ik heb een wapen, een kaliber 52'. Keer op keer. Steeds brutaler, pal voor de neus van de agenten. Fa milieleden trokken hem mee, maar Mitch hield niet op. Hij rukte zich los van zijn familie, maakte zich groot en stapte wéér op de agenten af. Eén van de twee ver dachte agenten die pas later bij het opstootje betrokken werd, dacht écht dat Arubaan een wapen op zak had. Ineens was het genoeg en hielden ze hem aan. Dat Mitch zich daarbij heftig verzette, werd gisteren ook duide lijk. „Ik dacht nog: dit wordt een hele kluif. Ik heb zelden gezien dat een man zo sterk was. Met vijf man konden we hem amper in be dwang houden. Dat maakte veel indruk op me", zei een van de twee agenten. Wat je vast hebt, moet je vasthouden. Ik gaf hem constant ruimte om verzette staken De agent die de veelbesproken 'dodelijke' nekklem uitvoerde, gaf gisteren toe dat hij Mitch vasthield totdat de arrestant stillag. „Wat je vast hebt, moet je vasthouden. Ik gaf hem constant ruimte om zijn verzet te staken. Dan weer losser, dan weer vaster als hij kracht zette." Wel sprak de agent van een hoofdklem, wat iets anders is dan de wurgende nekklem. „Mijn arm zat op de kaaklijn, niet eronder." Het verhaal van de agenten werd zwakker toen zij vertelden hoe en wanneer ze de inmiddels bewu steloze Mitch in het arrestanten busje sleepten. De officier van justitie begreep totaal niet dat een zogenaamd 'vuurwapengevaarlijke' man als Henriquez niet werd gefouilleerd voordat hij in het busje werd gezet. Ook hadden de agenten een am bulance moeten bellen. Worsteling Ook over de doodsoorzaak zal nog veel gesteggeld worden. Het Ne derlands Forensisch Instituut con cludeerde eerder dat de nekklem Mitch fataal is geworden, maar de advocaten van de agenten kwa men later met een rapport op de proppen van forensisch arts Kees Das die stelt dat Henriquez aan een hartstilstand is overleden. De nabestaanden van Henri quez hebben geen enkel vertrou wen in een eerlijk verloop van de rechtszaak. Om die reden liet hun advocaat Korver een privédetec- tive de originele videobeelden van de arrestatie opsporen, waarop te horen is wat omstanders roepen en waarop goed te zien zou zijn dat de agenten tijdens de worsteling al zorgelijk naar elkaar kijken. Korver mocht de opnamen als bewijs in brengen. De zaak Henriquez gaat vandaag verder. Pas maandag 20 november wordt de strafeis verwacht. éénmalig bijbetalen €0 per maand De Waddinxveense - genezen borstkankerpatiënte - besloot onlangs eens uit nieuwsgierig heid haar zorgkosten uit te plui zen. Daar stuitte ze op declaraties die ze absoluut niet kon plaatsen. „Ik zag dat de Vierstroom 722 euro had gedeclareerd. Heel gek, want ik heb nog nooit thuiszorg gehad", vertelt Molendijk. Gaandeweg werd het Molend ijk toch helder: het volledige be drag was het gevolg van één tele foontje, dat ze niet eens zelfheeft gepleegd. Experiment „Ik ben één keer gebeld door Vierstroom met de vraag of er ie mand langs moest komen om het me uit te leggen. Ik heb ge zegd dat dat niet nodig was. Dat telefoontje kostte dus 722 euro." René van de Wetering van Vierstroom Zorg Thuis geeft toe dat Molendijk een uitleg is ver schuldigd. „722 euro is absoluut niet de prijs voor een telefonisch gesprek. Sinds kort werken we met 'experimentele bekostiging'. Het betreft een experiment dat is opgezet in samenwerking met alle verzekeraars. Daarbij wordt gekeken naar het totaalbedrag dat we over een jaar aan zorg le veren. Dat bedrag wordt gedeeld door het aantal cliënten", legt Van de Wetering uit. „Die 722 euro krijgen we dus voor elke cliënt waar we zorg aan leveren. Dus ook voor de cliënt die in de laatste fase van zijn le ven zit en zeven dagen in de week dag en nacht verzorgd moet worden. Zo word je geprik keld om doelmatiger te werken. Als je, zoals voorheen, per uur declareert, is het lucratief om veel uren te maken." Aan Molendijk is dit alles in middels uitgelegd. „Ik snap de si tuatie wel, maar ik vind het nog steeds bizar dat het bedrag zo hoog is." dinsdag 14 november 2017 'Mitch blééf maar roepen: ik heb een wapen, kaliber 52' Victor Schildkamp Schiphol —Verdachte agent SPOT GOEDKOOP! 5 GB DATA (4G) ONBEPERKT MINUTEN/SMS 20,00 P/MND TOESTELKREDIET f21,50 P/MND Incl. 5,00 T-Mobile korting Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet €516,00 €0,00 €516,00 €21,50 24 maanden 0% Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 57(1I Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Let op! Geld lenen kost geld Karina Molendijk (40) kon haar ogen niet geloven, toen ze in het overzicht van haar zorgverzekeraar zag dat thuiszorginstelling Vierstroom 722 euro had gedeclareerd. En dat na slechts één tele foontje. Nina Huisman Waddinxveen/Gouda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7