M De zonne maekt 't aomè nog mooier MEKÜW 12 ZE Nika Malcorps heeft diabetes en moet continu bloedsuikerspiegel checken Tijdens Werelddiabetesdag vraagt Irma Malcorps om aandacht voor de ziekte van haar zoon. „We blijven hopen op genezing." '<V- 1 l Streektaal j.' ipnH sStesg MSii teiHri: plicaties kleiner op latere leeftijd", vertelt moeder Irma. Bij Nika kwam de ziekte, die chronisch is, op zijn achtste aan het licht. „Hij dronk erg veel, maar moest ook veel plassen. Dat kwam omdat zijn bloedsuikerspiegel veel te hoog was. Je lichaam gaat dan suikers afvoeren en daarom moet je veel plassen. Ook zag hij wazig bij het wakker worden en viel hij af." Reddingsvest Sinds de ziekte bij Nika werd ge constateerd, heeft hij altijd een rug zak bij met Dextro, een bloedgluco- semeter, insuline en eten en drin ken er in. „Die rugzak is zijn red dingsvest. Voordat Nika iets gaat Reken maar uit, hoe vaak eet je niet iets tussendoor op een dag? -Irma Malcorps eten, moet hij altijd zichzelf eerst een prik geven om de bloedsuiker spiegel te bepalen en vervolgens de insuline toedienen. Reken maar uit, hoe vaak eet je niet iets tussendoor op een dag? Om de drie dagen krijgt hij ook een nieuw infuus." In verschillende blogs op inter net schrijft Malcorps over de ziekte van haar zoon. Ze geeft een inkijkje in hoe het is om te leven met diabetes en welke impact het heeft op het gezin. „Het is een gril lige ziekte. Als moeder ben ik ape trots hoe hij met alles omgaat, hij heeft op zijn jonge leeftijd al een enorme verantwoordelijkheid. We blijven hopen op genezing. Al kost het leven met diabetes soms wat meer moeite dan bij anderen, we proberen wel altijd alles te blijven doen. Het onbegrip is wel eens las tig, het is gewoon onwetendheid. Daarom vind ik het belangrijk om mij in te zetten hiervoor door middel van blogs op diabeter.nl." Spontaan een dagje naar het zwembad, een frietje eten of even een rondje steppen met vriendjes. Sinds er drie jaar geleden diabetes bij Nika Mal corps werd geconstateerd, gaat dat niet meer zonder na te denken. Bij elke activiteit moet hij rekening houden met zijn ziekte en zijn bloedsuikerspiegel in de gaten houden. „Gewoon iets eten en drinken is niet vanzelfsprekend, eerst moet hij door middel van een vingerprik zijn waarde bepalen", vertelt moeder Irma. Ze schrijft blogs op internet over welke im pact het heeft op het gezin. Tijdens Werelddiabetesdag (vandaag) vraagt ze om aandacht voor de ziekte waar veel misver standen over bestaan. Wie diabe tes zegt, denkt vaak aan suiker ziekte of diëten, een ziekte van tij delijke aard. „Maar daar is bij dia betes type 1, wat onze zoon heeft, geen sprake van. Het heeft alles te maken met de alvleesklier die geen insuline meer aanmaakt, ter wijl bij type 2 de alvleesklier nog wel functioneert maar onvol doende. Nika moet bij alles wat hij eet of drinkt de koolhydraten tel len en daar de benodigde insuline voor toedienen." Insulinepomp Wie Nika op straat of op school te genkomt, ziet op het eerste gezicht niks vreemds aan hem. Toch draagt hij altijd een insulinepomp bij zich dat door een infuus gekoppeld is aan zijn lichaam om zo het toedie nen van insuline gemakkelijker te maken. Het is bij de elfjarige Mid delburger elke dag een uitdaging om de bloedsuikerspiegel in de juiste banen te leiden. „Als je jezelf goed in de gaten houdt en goed voor jezelf zorgt, is de kans op com- Tr r r inaejaer is tot nog toe eêl mooi in mien durpje. 't Ei nie vee gesturmd, dust de boamen stae nog in 't blad dat bruun, geel in rood gekleurd is. De zonne maekt 't aomè nog mooier. Jao, die schient ier an de kust toch wè dikkels, dae bin ons bekend om. De vrouwe in ikke gae zö vee mo- helijk 'n stuitje loape, want ze zaahe dat 't vö ouwe botten zö goed is. In dan kü m'n glieke zie wat of t'r aomè wï an't veranderen is. Dat gae naeme- lijk bie ons in aalk naejaer eêl ard. Ik wone noe bienae 63 jaer op Renisse in ik 't flienk zie verandere. D'r bin maansen, die dat aarg jammer vinde, want jao, 't is nie mï dat stille durp waer of ze vroeher zö graeg op vekan- sie kwaeme. Noe, z'è wè gliek vö wat de drukte anhaet. Wulder jaeren lank midden in de nacht wakker elehe dü de jeugd die schreêuwend of ziengend nae drieë richtieng cam- pieng gieng. Want om drie ure moste de disco's slute. Ma varder zie ik toch vee voördeêlen. Ik kieke enkelt nog ma naer aole wienkels in restaurants die m'n ekrehen D'r komme zövee toeristen, de ondernemers motte daer op insprienge in zodoende gae ze noe verbouwe. Ok de gemeênte Schou- wen-Duveland is a 'n paer weken overa tehelieke bezig mit waark wat of ze motte doe as t'r weinig toeristen bin. Ma dat is nog best moelijk, want tehenwoordig is 't ier 't eêle jaer nog a druk. As de Nederlanders gin vekan- sie viere bin d'r wè Duitsers in as die d'r even nie bin komme de Belhen. Die de Schouwse kust ok ondekt. Vee mooier as bie ulder. Gister was 't vö ons nie maklijk om te loapen, zö vee straeten waere op'ebroke. M'n as Ma net noe ons ophelucht aesem aele kriehe m'n aneêns de terreur van bepaelde volwassenen acrobaten onze wandelieng of emaekt. Gelokkig è'k d'r vandaehe niks van emorke, gin spierpiene. Ma ik klaehe nie, want de gemeênte ei vee edae om 't durp mooier te maeken in as aoles klaer is ze zö'n twaolf miljoen euro enkelt daeran besteed. De leste jaeren bin ok de meêste zu- pende joengeren naer Belhië of Spanje ehae, dust van die terreur bin ons of. Ma net noe ons ophelucht ae sem aele kriehe m'n aneêns de terreur van bepaelde volwassenen. Dat bin naemelijk de motorriejers. Die de gewoonte om ulder 'liefste' speelhoed mit vee geknetter te starten in mit ie- selijks vee leven weg te riejen. Je schrik j'n eihe wezeloös as je daer vlakbie loapt. Dan doe je wat goeds vö je botten in dan krieg je 't an j'n arte! Das toch ok wï nie zö best vö de maansen die in 't naejaer van ulder le ven bin. Me zü 's kieke wat of ons daer an kunne doe. Wulder 'n eêl goeie durpsraed, die mot dae ma 's over dienke. Ik dae gin tied vö, ik mot bedienke waer of mien volhende stikje in 't Schouws over za gae. dinsdag 14 november 2017 SD HHitssS^s Eerst prikken, dan pas eten Maurice Steketee In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Henk Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63