7 Vroeger was het een volwaardig dorp, meteen school en winkels. Maar Eikerzee verloor het van Scharendijke, dat in 1961 werd aange wezen als groeikern. Nu is het slechts een straat met een handvol huizen. Van de kerk die in Eiker zee stond, is niet veel meer te zien dan de terp waarop hij huisde en enkele restanten van de begraafplaats. Door het doorzichtige informatiebord dat er nu staat, kun je je enigszins een voorstelling maken van hoe het moet zijn geweest. Wilma van der Weele woont ernaast en erachter ligt een groot deel van het land waarop ze boert. Ze heeft ook een minicamping. Tegenwoordig kijken we niet meer gek op van vrouwelijke boe ren, maar dat was dertig jaar gele den nog wel anders, vertelt Wilma. „Toen ik hier in 1985 op de boerde rij kwam, vonden mensen dat toch wel een beetje apart: een boerin die hier het bedrijf ging runnen. Ik ben op Noord-Beveland geboren en studeerde in Dronten aan de Hogere Landbouwschool. Het be drijf in Eikerzee was een familie bedrijf van mijn oma van vaders kant. Toen het vrij kwam, heb ik het overgenomen." Het werd pas echt bijzonder toen Wilma's echtgenoot Pa uit Gambia naar Eikerzee kwam. Hij was er de eerste allochtoon. Wilma leerde hem kennen tijdens een van haar reizen. Samenwonen doen ze niet. „Hij is maximaal drie maanden per jaar hier en in de winter ga ik een poosje naar hem in Gambia." Het grootste deel van het jaar is ze dus alleen op de boerderij. „Dat is wel een nadeel, je kunt het niet altijd alle maal alleen doen. Het is fijn dat ik hier in de buurt mensen heb die ik vertrouw en die me kunnen helpen." Buurman Marnix van Stralen van de overkant bijvoorbeeld. Hij en Wilma delen een kat: Digger Bobbe of kortweg DB. Hij woont bij Marnix als Wilma weg is, naar Gambia. Marnix is bioloog en re gelmatig aan het werk op de Wad den. Dan is DB bij Wilma. „We noemen hem ook wel de nacht burgemeester. 's Nachts gaat hij op jacht en maakt hij de buurt on veilig," vertelt Wilma lachend. De vader van Marnix paste vroeger ook al op het vee en de kat. Mar nix: „Ik kom uit Amsterdam. Mijn ouders kochten hier in 1979 een huis als tweede woning. Ik ben Ik houd erg van het open landschap. De sfeer is hier fijn. En iedereen laat elkaar in zijn waarde een beetje in Eikerzee gerold. In 1986 kwam dit huis vrij. Het stond me aan en ik ben er gaan wonen. Maar het had ook zomaar ergens anders kunnen zijn." Zowel Marnix als Wilma voelt zich erg thuis in Eikerzee. Marnix: „Ik houd erg van het open land schap van de polder. De sfeer is hier fijn. En iedereen laat elkaar in zijn waarde." Wilma: „De ruimte die je hier hebt, zowel letterlijk als figuurlijk, vind ik prettig. Ieder een is op zichzelf, maar er is wel contact." Of, zoals Marnix het ver woordt: „Ieder doet zijn eigen ding. We spreken elkaar wel bij de supermarkt in Scharendijke." Daar moeten bewoners sowieso heen, willen ze een brief posten. „Vooral mijn moeder baalt dat de brievenbus uit Eikerzee weg is. Zij verstuurt veel kaarten. 'Even' naar de brievenbus is er voor haar niet meer bij." Soms wordt er spon taan wat ondernomen, vertelt Wilma. „Laatst hebben we een uitstapje gemaakt en zijn kokkels gaan rapen. En we gourmetten wel eens met een paar buren." Naast kat DB heeft Eikerzee nog een 'burgemeester'. Aart Zeeman wordt met een knipoog de burge meester van Eikerzee genoemd. „Hij let een beetje op en regelt het als er bijvoorbeeld een lantaarn paal gerepareerd moet worden", legt Marnix uit. Voor katten is Eikerzee niet al tijd een even goede plek om te wonen. Aangezien het feitelijk een doorgaande weg is tussen Scharendijke en de Delingsdijk, rijden de auto's er niet bepaald zachtjes. Wilma: „Er zijn vroeger heel wat katten gesneuveld. Sinds de 'bulten' op de weg zijn aange bracht, is het wel verbeterd." Maar voor hoe lang? Door de re- creatieverdeelweg verwachten de buren tot hun spijt dat Eikerzee meer verkeer te verduren krijgt. Dat wordt opletten dus. dinsdag 14 november 2017 3D Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: ELKERZEE Marnix van Stalen is via zijn ouders in 'Eikerzee gerold', fotos marieke mandemaker Iedereen is op zichzelf, maar er is wel contact' Mariska den Hartog - Marnix van Stralen Buren Marnix van Stralen en Wilma van der Weele staan voor elkaar klaar. Wilma met deeltijdkater DB. S-l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60