'Ik had geen sms voor de Oekraïner moeten opstellen' De affaire rond CDA'er Pieter Omtzigt lijkt bezworen. Maar de kwestie heeft wel aangetoond hoe broos de coalitie nog is, met de krapst denkbare meerderheid in de Tweede Kamer. 5 MH17 weten. Zij willen in gesprek met Omtzigt om verdere ophelde ring te krijgen. De CDA'er zal het gedwee doen. En met zijn knieval neemt hij ook de onrust in eigen gelederen weg. Omtzigt is namelijk wel de laatste van alle 76 Kamerleden binnen de coalitie die je tegen je wilt hebben. Hij heeft ronduit een status aparte binnen zijn eigen partij. Enerzijds vanwege zijn rechtlijnig heid in het controleren van de macht: Omtzigt schroomde niet om ook eigen CDA-ministers te be stoken met lastige vragen. Toenmalig CDA-minister van Fi nanciën Jan Kees de Jager vroeg de fractie destijds bijvoorbeeld 'Omt zigt van zijn rug te halen'. En an derzijds omdat Omtzigt zijn Ka merzetel helemaal zelf wist te be machtigen. In 2012 zette de partij hem op een onverkiesbare plek. Men vond hem maar een lastige zeur, had het wel een beetje gehad met hem. Maar Omtzigt vocht terug, met een cam pagne in zijn Overijsselse woonge bied en wist ruim 36.750 voorkeurs stemmen binnen te slepen. Dit jaar haalde hij er zelfs 92.000, onge woon hoge aantallen voor een Ka merlid. Omdat een partij een volksverte genwoordiger z'n zetel niet kan af nemen voelt Omtzigt zich eigenlijk altijd gestut met zo'n grote privé- achterban. De partij weet boven dien: als Omtzigt zijn kont tegen de krib gooit, hebben we een pro bleem. „Pieter is net slagroom. Hoe harder je hem klopt, hoe stijver hij wordt", zei oud-fractievoorzitter Pieter van Geel eens. Tot dusver had het CDA daar ook vooral baat bij. Zo hing Omtzigt in de broekspijp van staatssecretaris Wiebes over de chaos bij de Belas tingdienst, zoals hij ook bijdroeg aan het aftreden van staatssecreta ris Frans Weekers in 2014. En met het MHi7-dossier ging het eigenlijk niet anders. Bloed Sterker, premier Rutte kon zijn bloed soms wel drinken. De pre mier kreeg van Omtzigt meer dan eens het verwijt dat hij informatie heeft achtergehouden, bijvoorbeeld om de relatie met Rusland niet te verstoren. Toen Omtzigt dat de premier in een debat voor de voeten gooide was Rutte het zat: „Dit zijn ongelo felijke beneden-de-gordel-insinu- aties van de heer Omtzigt." Op dat dossier zal Omtzigt zich waarschijnlijk nooit meer zo hard roeren. Hij loopt voorlopig in de pas, gestript van zijn strepen, waar het MH17 betreft. En wat zijn mede-coalitiegenoten nog het meest deugd zal doen: de orde in ei gen gelederen lijkt hersteld. INTERVIEW OMTZIGT Toen NRC Handelsblad za terdagmorgen bij Pieter Omtzigt op de deurmat viel, werd hij 'overvallen' door het nieuws dat hij een nepgetuige heeft geïnstru eerd hoe hij kort zijn ver haal zou kunnen doen over de crash van de MH17. „Ik kende wel flarden, maar het hele verhaal dat de krant zou brengen werd me toen pas duidelijk." Het CD A-Kamerlid was toen, zaterdagmorgen, emotioneel te zeer aange daan om zijn verhaal te doen. Hij volstond met een kort verklaring op Twitter, waarin hij meldde zijn ei gen onzorgvuldige hande len te betreuren. Gister avond rond 18.00 uur kwam Omtzigt eindelijk toch met een uitgebreidere verkla ring: de (nep)getuige, een Oekraïense asielzoeker die claimde de crash op 17 juli 2014 met eigen ogen te heb ben gezien, wilde in mei een half uur spreektijd tij dens een bijeenkomst met nabestaanden van de ramp. Omtzigt, als MHi7-volger ook spreker op die bewuste bijeenkomst, wist dat in overleg met de organisatie te beperken tot een mi nuut. Hij stelde een sms op met 'kernpunten' die de man naar voren zou kun nen brengen. De man bleek echter helemaal geen oog getuige te zijn geweest. „Daar komt het wel op neer. Ik heb de afgelopen jaren tientallen mails ge kregen van mensen die met allerlei wilde theorieën en verhalen komen over de MHi7-ramp. Er zitten zelfs lieden bij die zeggen nabe staande te zijn, wat dan he lemaal niet klopt. Maar er zijn niet veel mensen bij die beweren ooggetuige te zijn. Dat was bijzonder aan deze man. Hij wilde spre ken, maar dat leek me niet gepast. Het liefst had ik ge zien dat de man zich op een ander moment bij me had gemeld, in alle rust en zon der nabestaanden. Maar dat was dus niet zo. In overleg met de organisatie hebben Hij wilde een half uur. We hebben zijn bijdrage op een minuut kunnen houden we zijn bijdrage op een mi nuut kunnen houden. Ik heb die sms opgesteld, maar dat had ik niet moe ten doen. Daar zit mijn on zorgvuldigheid in." Uw verklaring is in lijn met wat journaliste en mode rator Hella Hueck zater dag, na publicatie in NRC Handelsblad, heeft ge meld. Waarom heeft u za terdag niet meteen open heid van zaken gegeven? „Ik heb het hele verhaal eerst voor mezelf moeten evalueren. Wat is er toen exact gebeurd? Daar heb ik echt even voor in mijn ge heugen moeten graven. Nogmaals, ik krijg onnoe melijk veel mail en reacties op de MH17. Ik heb eerst de nabestaanden per brief wil len benaderen over mijn handelen en daarna de CD A-fractie. Dat is de volg orde der dingen. Daarna komen de media." „Wisselend. Er zijn er die het jammer vinden dat ik stop als woordvoerder MH17. Maar dat zou je hen moeten vragen." In het verhaal van afgelo pen zaterdag is te lezen dat u al in 2016 via Jeroen van Rijsbergen, een 34-ja- rige man die de MH17- ramp als hobby onder zoekt, hoorde van deze getuige. U zou hem per mail toen hebben door verwezen naar het Joint Investigation Team dat de crash onderzoekt. Afgelo pen mei dook de man weer op. Ging er bij u geen lampje branden? „Ik wist dat de man zich eerder bij mij had gemeld. Destijds, in 2016, kende ik de ins en outs niet. In mei was hij er weer. Ik heb zijn inbreng dus tot een minuut weten te beperken." „Ik ben volksvertegen woordiger, het is mijn taak om de regering te controle ren. Niet om aan waar heidsvinding te doen. Dat is aan onderzoekers, van het JIT en de Onderzoeks raad voor Veiligheid." „Nee, het is mijn eigen be slissing. Het gaat erom dat de waarheid rond de ramp boven water komt en dat de daders worden berecht. Dat doel wil ik niet in de weg zitten met een discussie over mijn handelen." „Nee. geen moment." dinsdag 14 november 2017 GO Wankelen Omtzigt coalitie stes Pieter Omtzigt is woord voerder MH17 af, omdat hij de zoektocht naar de waarheid niet wil belasten met een discussie over zijn handelen. „De daders moeten worden berecht, daar gaat het om." Teun Staal Enschede U heeft de nabestaanden een langdurig exposé van deze Oekraïner willen besparen? De nabestaanden waren boos, wisten media te melden. Hoe reageerden ze op uw brief? Maar had u zich niet moe ten vergewissen van het feit dat hij geen oogge tuige is geweest? U stopt als woordvoerder op dit dossier. Is er bin nen het CDA of vanuit het kabinet druk op u uitge oefend? Heeft u overwogen te stoppen als Kamerlid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5