Jansen: 'Er heerst geen overwinningsgevoel' Natuurprojecten Westerschelde vertraagd De kerkelijke ruzie in tien episodes 3 14 april 13 november 6 november 30 augustus 8 augustus 2 augustus 2 mei 17 mei 23 juli 31 juli dinsdag 14 november 2017 Bredeweg stapt op als dominee na lezing van het oordeel van de classis. Ook een aantal leden van de kerkenraad legt hun functie neer. Oud-diaken Henk Jansen klaagt de Gereformeerde Gemeente Kruiningen aan. Dominee Gerrit Bredeweg zou hem onterecht hebben beschuldigd van seks met een nicht, Jansen is de toegang tot het Heilig Avondmaal ontzegd. Hij eist dat de beschuldiging vanaf de kansel wordt ingetrokken. weg het nog kwalijker vindt dat de commis sie het lekken van in formatie en het te woord staan van de pers door 'kamp-Jan- sen', uit het rapport heeft gelaten. „Wat er onder mijn auto is aangetroffen aan apparatuur werd door de commissie onder tafel geschoffeld. Mij werd zelfs verweten dat ik aangifte had gedaan bij de politie." Hij vraagt zich hardop af waarom de classis dit 'straffeloos' heeft laten gebeuren. „Is dit de macht van het geld, angst voor repercussies van mensen die dreigen met civiele pro cedures en er niet voor terugdeinzen de seculiere pers voor het karretje te spannen?" Bredeweg suggereert dat zijn lot al was bepaald door de classis en bekri tiseert in de brief de manier waarop het kerkverband omgaat met in terne rechtspraak. „De felheid en onbewogenheid van mijn ambts broeders heeft mij diep getroffen", schrijft hij over zijn collega-domi nees. De brief eindigt met een persoon lijke noot. „Vaak heb ik me alleen en eenzaam gevoeld. Een slopende tijd vol spanning, verwarring en verbijs tering. Het voelt aan als iemand die met een dolk in de rug gestoken wordt." Classis heeft nog geen finaal besluit genomen naar aanleiding van het onderzoek. Politie bevestigt dat het kastje onder de auto van de dominee een 'datadrager' is. Dominee en kerkenraad waarschuwen hun kerkleden niet meer buitenom de kerkenraad te communiceren over het conflict. Bredeweg doet aangifte van de vondst van de apparatuur onder zijn auto. De rechter oordeelt dat de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen zowel de regels van het kerkrecht als de fundamentele beginselen van het procesrecht heeft geschonden. De maatregelen tegen Jansen moeten worden ingetrokken. De kerkenraad zal geen hoger beroep instellen tegen het vonnis van de rechtbank in Middelburg. De classis buigt zich over het conflict. Politieagenten houden een oogje in het zeil rond de kerkdiensten omdat in Kruiningen de gemoederen zo 1 hoog zijn opgelopen dat er klappen zijn gevallen. Dominee Bredeweg vindt apparatuur onder zijn auto. Volgens zijn advocaat Peter den Boef gaat het vermoedelijk om afluister- en/of volgapparatuur. KRUININGEN Het is nog maar ruim een jaar geleden dat het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen door een flinke verbouwing werd uitge breid van 750 naar 1150 zitplaatsen. Als vanaf zondag dominee Gerrit Bre deweg met zijn volgelingen in het dorps huis kerkt, zullen een aantal banken leeg blijven. „Ik verwacht dat het bestuur van de gemeente nu tijdelijk overgaat naar de classis. Daarna zal de nieuwe kerkenraad gevormd worden en de gemeente in af geslankte vorm verder gaan", schetst Piet Jansen, woordvoerder van zijn broer Henk Jansen, de nabije toekomst. Onduidelijk is hoeveel kerkenraadsle den overstappen naar de 'Vrije Gerefor meerde Gemeente' van Bredeweg. Jan sen stelt dat de meeste ouderlingen en diakenen zich aan het oordeel van de classis hebben 'onderworpen'. Eén ou derling die overstapt, onthield zich giste ren van commentaar. Een diaken die een week geleden al zijn functie neerlegde, laat in elk geval weten niet met Brede weg mee te gaan. Bredeweg zelf was niet bereikbaar voor commentaar over zijn beweegredenen om een nieuwe kerk te stichten. „Aangezien de Heere mij ge plaatst heeft in Kruiningen zal ik wel als predikant blijven voorgaan in Kruinin gen", liet hij aan het Nederlands Dagblad weten. De familie Jansen heeft dan weliswaar 'gewonnen', maar volgens Piet Jansen heerst er allesbehalve een overwinnings gevoel. „Het is wel de ontknoping van een lang traject, maar de schade is te groot om hier blij mee te kunnen zijn. Al met al is dit een heel trieste historie." De in Canada woonachtige broer van Jansen onderstreept nog eens dat Brede weg in mei 'niet voor niets is teruggeflo ten door de rechter'. De familie voelt zich nu ook door de uitspraak van de classis gesterkt. „Voor de hele familie, maar vooral voor mijn broer Henk was dit een loodzware periode. Dit is een doorbraak, maar daarmee is de zaak nog niet afge rond." De aanleg van het recreatie- en natuurproject Waterdunen bij Breskens en de maatregelen voor natuurherstel rond de Wes terschelde lopen vertraging op. Het wordt niet duurder. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ze behoren beide tot de grote pro jecten van de provincie Zeeland. Waterdunen wordt aangelegd met recreatieondernemer Molecaten, waterschap Scheldestromen, Het Zeeuwse Landschap en de ge meente Sluis. De provinciale werk zaamheden zouden op r augustus 2018 klaar zijn, maar de einddatum voor het complete project is ver schoven naar 31 december 2or9. In het Natuurpakket Wester schelde - waarvan de aanleg van na tuur in Waterdunen deel uitmaakt - is afgesproken hoe ten minste 600 hectare getijdennatuur in en rond de Westerschelde kan worden aan gelegd. Dat is in 2005 met Vlaande ren overeengekomen in de Schelde- verdragen, waarin ook de verdie ping van de Westerschelde is gere geld. Het meest omstreden onder deel is het onder water zetten van 295 hectare landbouwgrond in de Hedwigepolder. Daarover loopt nog een procedure bij de Hoge Raad, omdat eigenaar Gery De Cloedt die ontpoldering zelf wil uitvoeren. In februari 2018 wordt een arrest verwacht. Deze proce dure heeft voor zoveel vertraging gezorgd dat de opleverdatum van het totale project is verschoven van 2020 naar 32 december 2022. Het is niet uitgesloten dat op die dag blijkt dat er too hectare getij dennatuur meer is aangelegd dan destijds is afgesproken. Behalve Hoofdplaatpolder en Ossenisse halen mogelijk de eindstreep niet door de ontpoldering van de Hed wigepolder worden de benodigde 600 hectare bijeengesprokkeld door uitbreiding van het Zwin (ro ha), ontpoldering bij Perkpolder - beide al gerealiseerd - gecontro leerd gedempt getij in Waterdunen (52 ha, klaar eind 2028) en het op knappen van buitendijkse schorren en slikken bij Bath, Baalhoek, Knui- tershoek, Hoofdplaatpolder en Os senisse (216 ha). Uit een tussenbalans van het da gelijks provinciebestuur blijkt dat de locaties Hoofdplaatpolder en Ossenisse mogelijk de eindstreep niet halen. „Dat zou betekenen dat er een tekort ontstaat op het reali seren van de 600 hectare estuariene natuur. En dus zijn aanvullende ac ties nodig." Een van die acties is administra tief. De natuur die in Waterdunen wordt aangelegd telt maar voor 30 procent mee als de benodigde getij dennatuur. Oftewel: iets meer dan drie hectare natte natuur in Water dunen telt als één hectare estua riene natuur. Door die norm rui mer te nemen, worden meer hecta res gerealiseerd. Verder zijn verbe teringen mogelijk in de Hedwige polder en het Zwin en extra buiten dijkse maatregelen bij Zimmer- mangeul, Appelzak, het Zuidgors en Waarde. Uiteindelijk zou daar door de teller kunnen stoppen bij 700 hectare. Dat moet dan wel kun nen binnen het budget dat het Rijk beschikbaar heeft gesteld. Ook de vertraging bij Waterdunen kost geen extra geld. De provincie wacht daar bewust met enkele maatrege len, bijvoorbeeld het verwijderen van bestaande wegen, om projecten van de andere partners niet in de weg te zitten. //a V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58