Herder van de hele kudde Kemphanen komen samen op het matje Dominee verbrandt schepen achter zich Zeeuwen ervaren meeste werkstress Controle 2 KERKREL KRUININGEN Dominee Gerrit Bredeweg rekent af met Henk Jansen, collega-dominees van de classis en de rechtspraak in de Gereformeerde Gemeenten. Commentaar De kerkrel in de Gereformeerde Gemeente Kruiningen vergt een slachtoffer. Dominee Gerrit Bredeweg vertrekt. Niet al leen uit de kerkgemeente. Bredeweg keert zich af van de landelijke kerk. Smadelijker kan de aftocht van een predikant niet zijn. Bredeweg wacht niet op de bekendmaking van het oordeel van de classis Goes, de kerkelijke koepelorganisatie, over de misstanden in Kruiningen. De kerk is er tot op het bot verdeeld in kampen rond de dominee en rond voormalig kerkenraadslid Henk Jansen. De laatste stapte naar de rechter na zware aantijgingen uit het kamp- Bredeweg. Jansen haalde zijn gelijk. De dominee weet sinds kort dat de classis ook vindt dat hij en de kerkenraad buiten hun boekje zijn gegaan. Het vertrek van Bredeweg haalt hopelijk wat scherpe kantjes af van de tegenstellingen. Maar de pijn bij de rivaliserende groepen zit diep. Met de dominee stappen kerkenraadsleden op. Als deze kwestie over geloof zou gaan, was er sprake van een kerkscheuring. Daarin heeft Nederland een rijke traditie. Verschil van religieus inzicht leidt hier vaak tot hergroeperingen. In deze affaire gaat het echter niet om religie, integendeel. Door de ruzie tussen de Kruiningse groepen lijkt naastenliefde, de evangelische boodschap die van elke kansel klinkt, helemaal uit beeld verdwenen. Als deze Kruiningse kwestie tot een afsplitsing leidt, verdient de nieuwe groep de naam 'kerk' niet. Bredeweg meldt dat hij en sommige kerkenraadsleden in gewe tensnood komen door het oordeel van de classis. Dat is maar goed ook. Er is nog geen compleet zicht op alle onverkwikkelijke bewegin gen in deze stammenstrijd. Misschien wordt die nooit helemaal op gehelderd. Maar iedereen kan tot de conclusie komen dat de dominee en de kerkenraad hebben gefaald in hun belangrijkste opdracht: het hoeden van de hele kudde. Religie ondergesneeuwd in stammenstrijd Kruiningse Gereformeerde Gemeente Het betrof de 43-jarige R. S. uit Brouwershaven en de nieuwe part ner van zijn ex, de 44-jarige M. B. uit Zonnemaire. S. hoorde voor po ging toebrengen zwaar lichamelijk letsel een celstraf van 210 dagen waarvan 164 dagen voorwaardelijk tegen zich eisen en B. zou volgens het Openbaar Ministerie wegens noodweer moeten worden ontsla gen van rechtsvervolging. S. had B. met een mes gestoken en B. op zijn beurt had zich verdedigd door S. met een ijzeren staaf toe te takelen. De achtergrond voor de ruzie was een ouderschapsregeling tussen S., en zijn ex. Op 27 november 2015 wilde hij zijn kinderen zien. De deur bleef gesloten. Daags daarna Er ontstond een worsteling waarbij B. met een ijzeren staaf het mes uit S.' hand probeerde te slaan kwam S. opnieuw langs. Volgens B. kwam S. met getrokken mes bin nen en probeerde hij met de staaf S. de doorgang te beletten. Dat mis lukte echter en er ontstond een worsteling waarbij B. probeerde het mes uit handen van S. te slaan. Daarbij raakte hij echter ook diens hoofd waardoor S. ernstig gewond raakte. Uitspraak 27 november. ALMANAK De Schouwse verslaggeefster mocht weer eens op pad voor een reportage. Met de politie mee; boeven vangen en bekeuringen uitschrijven. Wat wil een mens nog meer? Maar daar dacht zij net even anders over. De zenu wen gierden haar vooraf door de keel. „Ik weet gewoon niet hoe ik me moet gedragen, ik ben bloed nerveus." Haar chef stelde haar gerust. „Kom zeg, je gaat er gewoon een mooi stukje over tikken." Dat was het probleem niet, ant woordde ze. „Ik hoop dat ze mij niet controleren, want er man keert van alles aan mijn auto!" Koppeldarts in dorpshuis Maire Zeehondenoppas voor een dag 1760 euro voor fonds Refugium ZIERIKZEE Noo(d)toproep: Pieten gezocht Bijna een jaar lang hield hij zich stil. Tot gistermiddag. Een paar uur nadat hij via de PZC zijn vertrek bekend maakte, kregen de honderden Kruiningse gezinnen die bij Gereformeerde Gemeenten zijn aangesloten een acht kantjes tellende brief. „U moet deze 'verantwoor ding' niet opvatten als een vorm van wrok tegen mede mensen. Integendeel. We moeten bidden voor diege nen die ons onrecht aan doen", staat op het eerste kantje te lezen. Het weer houdt Bredeweg er niet van om in soms felle bewoordin gen alle schepen achter zich te verbranden. „Verdrietig is het dat mede op advies van twee predikan ten van binnen ons eigen kerkverband de eisende partij (Henk Jansen, red.) de gang naar de kortgedingrechter maakte. Toen het classison- derzoek nog moest beginnen werden al kansels voor mij ge sloten." Bredeweg noemt het 'veelzeggend' dat de classis Goes daar niet haar afkeuring over uitsprak. Ook de handelwijze van Jansen wordt fel bekritiseerd. Die schakelde een detective bureau in. „Meerdere malen hebben kerkrechtdeskundi gen dit betiteld als scheurma kerij en geadviseerd hiertegen op te treden. Alleen heeft de classis hier verder niets mee gedaan." Surveillance Bredeweg hekelt ook dat er al lerlei informatie is gelekt, ter wijl een speciale commissie van de classis de zaak in on derzoek had. „Zelfs De Tele graaf heeft men ingeschakeld en het zover gekregen dat een Het voelt aan als iemand die met een dolk in de rug gestoken wordt journalist naar Kruiningen af reisde om een interview af te nemen. De politie werd ge beld met het verzoek om sur veillance op zondag. Alles werd gedaan om de zaak te la ten escaleren en een podium te zoeken in de media." Uit de briefblijkt dat Brede- Bijna één op de zes Zeeuwse werk nemers klaagt over te veel stress op het werk. Het aantal inwoners met burn-outklachten is in Zeeland iets hoger dan in de rest van Nederland. Volgens cijfers van TNO had in 2016 15,5 procent van de Zeeuwen last van stress op het werk, terwijl dat landelijk gemiddeld 14,6 procent is. Dat blijkt uit de Nationale En quête Arbeidsomstandigheden, waaraan vorig jaar duizend inwo ners van Zeeland meededen. In heel Nederland vulden ruim 43.000 mensen de enquête in. Gisteren begon de vierde Week van de Werkstress om aandacht te vragen voor het probleem. Dit is een initiatief van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Inmiddels hebben ruim drie op de vier werkgevers speciaal anti- werkstressbeleid. De verzuimkos- ten door werkstress zijn voor werk gevers opgelopen tot ongeveer 2 miljard euro. Uit de landelijke cij fers blijkt dat vooral in het onder wijs mensen kampen met burn- outklachten: 20,2 procent. In de landbouw en visserij hebben werk nemers er het minste last van: 10,8 procent. Binnen de andere andere sectoren lopen de percentages uit een van 12,1 (bouw) tot 15,7 (indu strie). dinsdag 14 november 2017 n Een opmerkelijke zaak gisteren voor het hekje van de rechtbank in Middelburg: twee mannen die allebei zowel dader als slachtof fer zijn en wier zaken gelijktijdig werden behandeld. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl ZONNEMAIRE Op zes banen wordt za terdag 2 december in dorpshuis De Maire in Zonnemaire een 501 kop- peldarttoernooi gehou den. Met aansluitend een afterparty met optredens van de befaamde Zonne- mairse Oranjeband en Equal Status, een cover band die Status Quo- nummers speelt. Opge ven via: dorpshuiszon@- zeelandnet.nl. Meedoen kost 5 euro. Dat geld wordt het prijzengeld. Aanvang 11.30 uur. STELLENDAM Jongens en meisjes van veertien tot zestien jaar kunnen voor één dag zeehondenverzorger zijn. Dat is een nieuwe activi teit van de opvang A Seal in Stellendam. Je mag meehelpen voede ren en eten klaarmaken. Verder krijg je een rond leiding, word je uitgeno digd voor een vrijlating en krijg je nog een vrij- kaartje. Het arrangement is er ook als cadeaubon en kost 75 euro. BROUWERSHAVEN De tentoonstelling die in de Grote Kerk van Brou wershaven is gehouden in het kader van het her denkingsjaar 500 jaar Reformatie heeft bijna 1760 euro opgeleverd. Dat geld wordt overge maakt aan de stichting Refugium, een fonds voor vluchtelingen in Zeeland. De expo Kerk van binnen was een goed bezochte activiteit. Veel bezoekers lieten spon taan een gift achter. Het Huis van Sinterklaas op Schouwen-Duiveland zoekt nog enkele 18- plus Pieten voor vrijdag 24 en zaterdag 25 no vember en voor vrijdag 1 december. Ook 'ge wone' vrijwilligers zijn welkom. Sinterklaas lo geert in het Stadhuis museum. Info en opgave via: pieten@huisvan- sint.nl Joeri Wisse Kruiningen -Gerrit Bredeweg in brief Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57