Intensief sporten is goed voor brein van suikerziektepatiënten 9 Dimitri Breeuwe (50) uit Terneuzen was 28 jaar samen met zijn grote liefde Conny. Blindelings vertrouwen kenmerkte hun huwelijk. Vorige winter overleed ze door ziekte. Gezelschap: „Ik moest eraan wen nen om geen rekening meer te hoe ven houden met het thuisfront. Als het laat wordt, kan ik gewoon ergens blijven slapen. Er wacht niemand op me." Knuffelen: „Ik ben een knuffelaar, ik heb behoefte aan lijfelijke liefde. Dat is nu een gemis. Door mijn werk ben ik veel van huis en daar heb ik nu meer ruimte voor. Ik ben geen bur gerlijke man, het flierefluiten zit in me. Nu thuiskomen bij mijn geliefde niet meer mogelijk is, weet ik ook wat ik mis." Delen: „Heel persoonlijke dingen deel je toch het meest met een part ner. Ik praat ook veel met mijn twee volwassen zonen, vader of met vrien den, maar daar wil en kan ik niet alles aan vertellen. Aan een partner ben je gelijkwaardig. Ook het delen van ple zier is anders. Samen muziek luiste ren of een jointje roken bijvoor beeld." Spiegelen: „Het spiegelen van mijn karakter en denkwijze hielp me om beslissingen te nemen. Nu moet ik dat zelf doen. Soms mis ik een per soonlijk en goed advies. Frustratie: „Ik ben een rasoptimist, soms tegen het naïeve aan. Negatieve energie kan ik makkelijk overboord gooien omdat het zonde is van mijn tijd. Na het overlijden van Conny ben ik nog minder gefrustreerd gewor den in het leven. Mijn motto is: tel je zegeningen. Maak je niet druk over zaken waar je helemaal niks aan kunt doen. Het is zoals het is. Acceptatie is dan de enige manier." Werk: „Ik maak me al jaren hard voor de vrijheid van cannabis en gebrui kers. Het afgelopen halfjaar heeft dit ook een therapeutische waarde ge had. We hebben het financieel vaak moeilijk gehad, maar Conny heeft al tijd in mijn werk geloofd. Dat geeft me veel extra kracht om door te gaan. Mijn droom is eindelijk werkelijk heid geworden. Binnenkort ga ik een nieuwe uitdaging aan binnen de can- nabisindustrie." Drank: „De grootste afknapper die ik kan bedenken zijn dronken mensen. Ken je grenzen, denk ik dan. Zorg voor jezelf. Ruimdenkend: „Ik ben heel ruim denkend en heb vrij weinig vooroor delen. Ik laat weinig over aan het toe val. Dat heb ik ook nodig in anderen met wie ik wil samenleven." Zelfbeheersing: „Zelfbeheersing zorgt ervoor dat je ergens komt waar je wil zijn. Het geeft controle over je leven. En aangezien je maar in be perkte mate controle kunt hebben over het leven dat je hebt, moet je daar zoveel mogelijk voor zorgen." Rouw: „Toezien dat je geliefde lang zaamaan doodgaat en pijn lijdt, dat is afschuwelijk. Ik heb de afgelopen ja ren nog steeds niet verwerkt. Nu pas merk ik wat haar lijdensweg met mij heeft gedaan." Angst: „Ergens ben ik bang dat me hetzelfde overkomt. Dat mijn leven opnieuw wordt geleefd door ziekte. Mijn jongste zus is ook overleden; plotseling. Dat zijn dus al twee van mijn meest dierbaren. De angst dat ik ooit weer iemand moet missen, is aanwezig. Maar het weerhoudt me niet om verder te zoeken. Het is heel dubbel en tegenstrijdig. Het risico dat iemand misschien wegvalt, maakt het moeilijker om mezelf helemaal zonder angst te geven." UITGEZOCHT dinsdag 14 november 2017 'Ik ben bang dat ik ooit weer iemand moet missen' Marloes Hoeks Matig sporten ver laagt de glucose- opname bij suiker patiënten niet. Er zit niks anders op: ze moeten echt flink bewegen om zich beter te voe len, zo blijkt uit Fins onderzoek. Slechts twee weken in tensief sporten is voor suikerpatiënten al ge noeg om ervoor te zor gen dat hun hersenen minder glucose opne men. Dit is gunstig, omdat te veel suiker de hersenen kan bescha digen. Opvallend is dat kortdurend gematigd sporten de glucoseop- name niet verlaagt. Bij diabetes type 2, de meest voorkomende vorm van suikerziekte, maakt het lichaam te weinig insuline, de stof die glucose afbreekt. Ook reageert het er niet meer op. Hierdoor nemen de hersenen meer glucose op dan normaal. Hometrainer Het was al bekend dat de glucoseopname van diabetespatiënten nor maliseert als ze afval len. Onderzoekers van de Universiteit van Turku (Finland) waren benieuwd of sporten zonder gewichtsverlies ook dit effect had. Ze zetten daarom niet- sportende mannen en vrouwen op een home trainer. Allemaal had den ze een insulinere- sistentie door diabetes type 2 of een voorfase daarvan. In twee weken kregen ze zes trainin gen onder leiding van een instructeur. Een deel volgde twee weken lang een zoge heten HIIT training, een korte intensieve inter- valtraining die bestond uit dertig seconden fiet sen met een paar minu ten rust tussendoor. In totaal duurde de HIIT training een kwartier. De andere groep kreeg een traditionele, matig intensieve continue trai ning waarbij ze continu rustig fietsten. Stofwisseling Wat blijkt? De HIIT trai ning verlaagde de glu coseopname in alle her- sengebieden. De gema tigde training had dit positieve effect niet. Hoe dit intensieve spor ten precies de stofwis seling in de hersenen verandert, is nog onbe kend. Wel is het zo dat ook bij gematigde oefening de glucoseopname van de hersenen waarschijnlijk zou zijn veranderd als de training langer was geweest, zeggen de onderzoekers. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53