7 het stappenplan van de behandelin gen en de reactie van de huid. Daarom hebben we onze werelden samengebracht." De plastisch chirurg en de tatoe- ëerder wekken de belangstelling van andere chirurgen. Er ontstaat een eerste samenwerking in het Medisch Wellness Centrum Zeeland in Goes. De medisch geschoolden mogen een verdovend middel injecteren en cor- ticosteroïden inbrengen om de litte kens te verzachten; Souisa mag zijn naald en inkt hanteren. Worm Wanneer Van Not en Souisa in sep tember 2016 de nieuwe opleiding Medisch Tatoeëren beginnen, geeft de Nederlandse Vereniging voor Plastisch Chirurgie (NVPC) daar groen licht voor. „De kwaliteit van medisch tatoeëren heeft nu een mi nimumniveau", zegt vicevoorzitter Mare Mureau. De eerste zeven cursis ten hebben in januari dit jaar hun di ploma ontvangen en zijn bevoegd om in ziekenhuizen te werken. Dit najaar begint een tweede cursus. Souisa: „We leggen de lat nog hoger: de diploma's hebben het logo van de NVPC en van de Patiëntenfederatie Nederland." Via lotgenotencontact komt ook Steglich bij Souisa terecht. Na haar borstkanker kiest ze bij een recon structie aanvankelijk nog voor twee siliconenprotheses. Ze laat ook dan twee tepelhoven tatoeëren, maar het duurt zes sessies om de inkt aan te brengen en de kleur goed te krijgen. „Het lukte niet meteen. De inkt liet los, in dikke korsten. Het pakte grijs uit in plaats van bruin-roze." Omdat ze in die periode zwanger wordt, stopt ze met deze sessies. De borstreconstructie en de tepelhoven zijn opeens niet meer zo belangrijk als het nieuwe kindje. Totdat ze later ziek wordt, omdat haar immuunsysteem heftig reageert op de siliconen. Ze worden er door artsen uitgehaald. Steglich krijgt twee nieuwe borsten, gemaakt van haar buikvet. Wanneer ze samen met een lotgenoot naar Zeeland afreist, laat ze zich overtuigen om alsnog te pelhoven te laten tatoeëren. „Ik vond de begeleiding zo prettig dat ik me- Niemand kijkt me nog na, vertellen ze me. Een nieuwe vrijheid, ze zijn weer normaal zelf een nieuwe kans gaf. Souisa ta toeëerde bij mij in twee sessies van een uur nieuwe tepelhoven. Wat een verademing." Zo'n positief verhaal heeft ook Su zanne Meijer (39). Na twee openhart operaties had ze een dik, rood litte ken van vijf centimeter ter hoogte van haar borstbeen lopen. „Ik vond het op een worm lijken, maar ik heb me nooit anders willen kleden om het litteken te bedekken. Hooguit ca moufleerde ik de plek met een crème als ik uitging of wilde gaan zwem men." Zon Twee jaar na de tweede operatie loopt ze toevallig de tattooshop van Souisa binnen. Hij verwijst haar door naar Van Not. Om de verdikking weg te werken, spuit de arts eerst in twee sessies kleine doses corticoste- roïden in. Souisa tatoeëert het met zijn naald verspreid over het litteken, om het weefsel over de hele lengte gelijkmatig in te laten zakken. Na een jaar is de huid klaar voor de medische tatoeage en brengt Souisa het litteken in een halfjaar in de goede lichaams- kleur. Meijer is er blij mee. „Je moet goed kijken om nog iets te zien, heel soms zie je nog wat contrast. De huid is rustig, alleen moet ik voorzichtiger omgaan met de zon." Zo komt langzaam maar zeker een einde aan de behandelingen door te NARCOSE onervaren uitvoerders: tatoeages die bijvoorbeeld verkeerd zijn aange bracht, niet goed kleuren of lichame lijke reacties geven. Souisa heeft zijn tattooshop in Middelburg verkocht. Hij opent twee behandelcentra in Goes en Terneuzen. „Uiteindelijk hoop ik dit vak status te geven, zodat veel meer mensen hun eigenwaarde terugvinden." Voor anesthesisten en andere spe cialisten in de operatiekamer van het ziekenhuis is het soms nog even wennen, zo'n medisch tatoeëerder in de operaktiekamer. Souisa, met een lach: „Ik krijg soms verbaasde blik ken toegeworpen. Wat doet die krachtsporter hier, met een tatoeage van oksel tot knie, gekregen van een familie uit Samoa?" dinsdag 14 november 2017 44 Rinus Souisa Suzanne Meijer: „Je moet heel goed kijken om nog iets van mijn litteken te zien." FOTO DESIREE SCHIPPERS Soms is narcose nodig voor het zetten van een medische tatoe age. Zo vereist een medische tatoe age in het gezicht meestal een alge hele narcose. Dat komt omdat de huid van bijvoor beeld de oogle den gevoelig is. Bij een te behan delen wijnvlek is een narcose nodig, omdat er bij een plaatse lijke verdoving adrenaline vrij komt, waardoor de kleinere haar vaatjes sluiten. Een wijnvlek ver liest daardoor zijn contrast met de omliggende huid. Dat maakt tatoeë ren moeilijker. Bij een narcose slui ten de bloedvaten niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51