Lichaamsgeur zegt niet alles o 6 JAN DROST ZelfvertrouwenTatoeages zijn er niet alleen als lichaamsversiering. Ze kunnen ook een ontsierend litteken wegwerken, of een gereconstrueerde borst van een tepel voorzien. De eerste lichting medisch tatoeëerders is inmiddels afgestudeerd. een goede den. Maar het is de vraag Vraag het de deskundige Lichaamsgeur is niet onbelangrijk. De kans dat we graag dichtbij iemand zijn die we onaangenaam vinden ruiken, is immers klein. Vanuit de biologie wordt zelfs gedacht dat geur doorslaggevend is voor het al dan niet ontstaan van de liefde tussen mensen. Ik zat een keer in de trein naast een meisje van een jaar of veertien. Toen ik zag dat ze een artikel las met de titel 'Vind de liefdesmatch van je leven!' kon ik het niet laten mee te lezen. Er werd geadvi seerd te letten op de biomarkers. Dat zijn zintuig lijk waarneembare kenmerken van gezondheid en vruchtbaarheid. Een van de biomarkers die ge noemd werden was geur. Daarom moest je bij een eerste date niet te veel parfum opdoen; dat zou het natuurlijke proces verstoren. Als je elkaar lekker vond ruiken betekende dit dat je een goede combi vormde, en was de liefde vrijwel gegarandeerd. geschikt een ander persoon is. Maar dit zegt vooral iets over de genetische combinatie, en weinig over de vraag of twee men sen gelukkig met elkaar kunnen worden. Door de overwaardering van Fpn nnprlp biologische kenmerken i_ei i yueuu kunnen we denken dat biomatch is we door te zoeken naar nipt npr qp een biomatch een goede liefdesmatch zullen vin r of ons biologische kom- 11 eTQ eS m atC il pas hetzelfde is afgesteld als ons liefdeskompas. Filosoof Arthur Schopenhauer (1788-1860) wees erop dat degene met wie wij uitstekend nageslacht kunnen produceren niet per se de persoon is met wie wij gelukkig kunnen zijn. Mijns inziens is de betekenis van geur veelom- vattender dan het puur biologische. Mensen zit ten ingewikkelder in elkaar. Het bewijs is de merk waardige ervaring dat de geur van onze geliefde ons kan tegenstaan. Is dat omdat zijn of haar ge- nensamenstelling plotseling is veranderd? Dat lijkt me niet. Vaak gebeurt dit als het niet goed zit in de relatie, als het gevoel er (even) niet meer is, of als je ruzie hebt. Als de ruzie is bijgelegd, vinden we de ander opeens weer onweerstaanbaar ruiken. Niet omdat de genen terug zijn, maar omdat de liefde terug is. Ik denk dat wij met onze neus naar meer zoeken dan een voortplantingsmaatje. Ik denk dat wij ook zoeken naar liefde en veiligheid. Het is mooi als beide zoektochten dezelfde persoon ople veren. Maar dat hoeft niet zo te zijn. HET PANEL Jessica Steglich (39) kwam niet graag in kleedruimtes. Doods bang was ze dat iemand zou schrikken van de littekens, die het gevolg zijn van behandelingen tegen borstkanker. Tot ze door een medisch tatoeëerder tepelhoven liet aanbrengen op haar gereconstru eerde borsten. „Nu zien ze er weer natuurlijkuit." Medisch tatoeëerder Rinus Souisa (60) uit Middelburg hoort zulke ver halen vaker van diegenen die hij be handelt. Altijd dwaalt de blik van omstanders af naar hun afwijking. Een wijnvlek, een brandwond, een litteken van een hazenlip. Dat eeu wige gestaar doet iets met je zelfver trouwen. Duizenden lotgenoten in Nederland kunnen dat bevestigen. Zodra er een medische tatoeage over heen wordt gezet, stopt het gegluur. „Ze voelen zich daarna zo anders", zegt de tatoeagespecialist uit Middel burg en oud-voorzitter van de Ne derlandse Bond van Tatoeëerders. Al vanaf zijn dertiende versiert hij de In twee sessies van een uur had ik nieuwe tepelhoven. Wat een verademing huid van anderen. Vroeger deed hij dat in zijn eigen tattooshop, tegen woordig werkt hij als erkend me disch tatoeëerder. Het is een relatief nieuw beroep, waarvoor sinds vorig jaar een opleiding bestaat. Cursisten leren daarin van Souisa alles wat no dig is: van een tepelhof prikken en kleuren na een borstreconstructie tot het wegwerken van een lelijk litte ken. Wijnvlek De Middelburger staat zelf aan de wieg van de opleiding. In 1996 werkt hij een grote ontsierende wijnvlek weg in het gezicht van een 14-jarig meisje. Secuur mengt hij de kleuren tot ze perfect kloppen bij het gezicht van de tiener. Sindsdien camoufleert hij bij meer mensen beschadigingen. Souisa: „Het werkt helend. Opeens vallen mensen niet meer op. Ze zijn gewend om uren voor de spiegel te staan, om te camoufleren wat op een feestje niet gezien mag worden. Na de behandeling hoeft dat niet meer. Niemand kijkt me nog na, vertellen ze me. Die nieuwe vrijheid blijkt een vreemde ervaring. Omdat ze weer normaal zijn." Het voordeel van zo'n medische ta toeage is dat deze minder snel ver vaagt dan permanente make-up, om dat de kleur dieper wordt ingebracht. Toch aarzelde de medische wereld aanvankelijk, want de tatoeëerder heeft geen medische opleiding. „Dat 14-jarige meisje: ik had haar huid zo graag willen verdoven, maar dat mocht niet. Ze heeft zelf de wils kracht gehad om uren de pijn van de naalden te doorstaan." Wanneer Souisa plastisch chirurg Hans Pieter van Not ontmoet, staat hij niet langer alleen. „We zijn allebei geïnteresseerd in hoe onze vakgebie den elkaar aanvullen", vertelt de ta toeëerder. „Ik ben niet geregistreerd als arts en mag niet met medicijnen werken. Terwijl hij vanuit zijn oplei ding tot arts juist niet is opgegroeid met naalden en inkt, het kleurgevoel, dinsdag 14 november 2017 GO Hoe belangrijk is lichaamsgeur als het gaat om de aantrekkingskracht tussen twee mensen? Nu is er inderdaad een biologisch verband tussen de voorkeur van onze neus en hoe Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES- Jan Drost De tatoeaae i c swaardiae camo Arnoud Kluiters —Jessica Steglich Soms kijken artsen vreemd op, als ze medisch tatoeëerder Rinus Souisa op de OK zien. foto dirk--jan gjeltema aae Jan Drost is gespecialiseerd in de filosofie van de liefde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50