Apache botst op kabel: duizenden zonder stroom «l 59.- n Münsterland 4 54.50 69.- NEPGETUIGE MH17-DOSSIER De twee bemanningsleden van het toestel zijn ongedeerd, zij hebben het toestel veilig aan de grond gezet in een weiland, aldus een woord voerder van het ministerie van De fensie. Medewerkers van de brand weer en Defensie arriveerden direct na het ongeluk bij het toestel. Als gevolg van de crash kwamen ongeveer 24.000 huishoudens in Culemborg zonder stroom te zit ten. Wanneer die storing verholpen zou zijn, kon netwerkbeheerder Li- ander bij het sluiten van deze krant nog niet melden. Ook in plaatsen als Tiel, Geldermalsen en Beusi chem zitten veel inwoners zonder stroom. „Liander is bezig te ontdek ken of en hoe de stroom omgeleid kan worden. Er is storing in een middenstation. Normaliter staat daar negen uur voor om het te repa reren. Maar in dit geval zijn de ka bels ook daadwerkelijk beschadigd. We weten dus niet hoe lang het kan duren", aldus een woordvoerder van het elektriciteitsbedrijf. De helikopter stond op ongeveer 150 tot 200 meter van de geraakte hoogspanningslijn. In hoeverre het toestel of de hoogspanningslijn be schadigd waren, kon in het donker nog niet worden gezegd. Pikkedonker In de omgeving was het pikkedon ker. Vanwege het risico van plunde ringen voerde de politie meteen ex tra surveillances uit in Culemborg. Zo hing er lange tijd een politiehe- likopter boven de stad. Medewer kers van de Albert Heijn barrica deerden de deur met winkelwagens om te voorkomen dat dieven zou den profiteren van de duisternis. Apaches van Defensie trainen deze week in de provincie Utrecht op laagvliegen. In totaal deden vier Apaches van vliegbasis Gilze-Rijen mee. Volgens Defensie was het een reguliere oefening. Bij de oefening, genaamd Deci sive Thunder 2017, moeten ge vechtshelikopters van het Defensie Helikopter Commando samen met het Defensie Grondgebonden Luchtverdedigingscommando laag boven de grond scheren, zowel overdag in het licht als 's avonds in het donker, 's Avonds wordt er bij het overvliegen meer rekening ge houden met geluidsoverlast; dan kiezen de Apaches een andere aan vliegroute. Hoe het gisteravond zo verkeerd kon gaan is niet bekend. De crash in Culemborg had iets van een déja vu. Tien jaar geleden gebeurde een soortgelijk ongeluk in Hurwenen, toen er ook een leger- heli tegen hoogspanningskabels vloog. Destijds zaten 50.000 huis houdens dagen zonder stroom. Halfpension Kerstmarkt Düsseldorf 3 dgn Twente diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Drie dagen lang klonk slechts een oorverdovende stilte in de affaire rond Pieter Omtzigt, de zo vaak bejubelde pitbull van de CDA- fractie in de Tweede Kamer. Waar Kamerleden doorgaans pijlsnel zijn met hun mening, bleef het sinds de onthulling van NRC Handelsblad op zaterdag stil. Hooguit roerde een VVD-woord- voerder zich op Twitter over de kwestie. Verder moest er vooral op hoog niveau overlegd worden, tot aan de kring rond premier Rutte. Het probleem van Omtzigt was immers een probleem van het CDA en daarmee één van de hele coalitie. WD, CDA, D66 en Chris tenunie leunen met 76 zetels op de krapst mogelijke meerderheid, dus als één Kamerlid in gevaar is, loopt de slagkracht van het kabinet risico. Zeker als Omtzigt op oorlogspad was geraakt met zijn eigen CDA, had dat de meerderheid onder het kabinet weg kunnen slaan. Gister avond kon iedereen alsnog opge lucht ademhalen. Een eerste stresstest voor de coalitie is door staan. De bezweringsformule is dat Omtzigt 'de komende tijd' niet meer het woord voert over de MH17 in de Tweede Kamer. Vol- Het is niet mijn bedoeling om de nabestaanden met de gevolgen van mijn handelen te confronteren gens een verklaring die hij gister middag gaf, zou het onderzoek naar die ramp 'niet belast' mogen worden 'met een debat over mijn handelen'. Aangevuld met excuses aan de nabestaanden: „Het is niet mijn bedoeling om de nabestaan den met de gevolgen van mijn handelen te confronteren." Het neerleggen van die porte feuille is zonder meer een aderla ting voor hem. Juist Omtzigt ma nifesteert zich sinds de aanslag op de MH17 als een waakhond bij het verkrijgen van opheldering over wat er exact is gebeurd. Op bijna autistische wijze bestookte hij mi nisters met vragen over het dos sier: tot dusver al ruim 420 In enkele gevallen leverde die vasthoudendheid ook echt nieuwe informatie op. Bijvoorbeeld hoe luchtvaartmaatschappijen tot de aanslag achteloos over conflictge bieden vlogen. Het maakte Omt zigt tot speurneus voor de nabe staanden, maar juist daar zit nu de pijn: voor hen is de CDA'er van zijn voetstuk afgekukeld. Kwetsbaar Geen dossier is immers zo kwets baar als de MH17, nepnieuws hier over door een Kamerlid kan ieder een missen als kiespijn. De nabe staanden waren dit weekeinde daarom verbolgen, liet Evert van Zijtveld van Stichting Vliegramp dinsdag 14 november 2017 GO Een helikopter van de Konink lijke Luchtmacht is gisteravond in de buurt van Culemborg tegen een hoogspanningskabel aangevlogen. Duizenden huis houdens kwamen hierdoor zon der stroom te zitten. Yelle Tieleman Culemborg Beusichem Zoelmond, gisteren 20.00 u: Apache helikopter vliegt tegen hoogspanningskabel. 24.000 huishoudens zonder stroom, aldus netwerkbeheerder Geldermalsen Tiel Hurwenen, 12 dec. 2007: zo'n 50.000 huishoudens dagen zonder stroom Waal Maren- Kessel Voor maar: Verblijf net over de Duitse grens en bewonder de vele kastelen. Tip: Burg Hülshoff! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Landhotel Elkemann (7,8) 2 keer een 3-gangen diner of in buffetvorm Gratis parkeren, wifi en welkomstdrankje Verblijf 4 dagen voor maar 89,- p.p 4* Holiday Inn Düsseldor 2 nachten incl. uitgebreic Gratis sauna en drankje Kerstmarkt: 23/11 -30/12 -Neuss (8, ontbijt 4* Landhuishotel Herikerberg (8,1 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Tobias den Hartog Den Haag Pieter Omtzigt, die zich als een pitbull in het MH17-dossier heeft vast gebeten, zal hierover voorlopig niet meer het woord voeren, fotoanp -CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4