Het remt ontstekingen, en meer feiten over mediteren 5 Nachtelijke wonden zijn vervelendste v'v mist werk je veel thuis en moet je ba lans vinden tussen binnen en buiten. Om te scheppen heb je immers ver binding nodig. Ik ontdek ook dat zelfstandig ondernemen heel goed bij me past. Geen baas die me op mijn vingers kijkt en ik zit niet ge vangen in een kantoorbaan van ne gen tot vijf. Mijn vader was ook zelfstandig on dernemer. Hij had een bloemenzaak en werkte hard. Ik hoop dat ik iets van zijn ondernemersgenen heb overgenomen. Erg fijn om te merken dat ik de zakelijke wereld steeds leu ker ga vinden en ik op dit vlak aan het groeien ben. Ik stond laatst op een uitvaartbeurs met mijn urnen, best spannend. Als mensen jouw werk prijzen doet dat goed. Of ze nou iets kopen of niet, vind ik op zo'n moment niet rele vant. Met keramiek werken kan alleen als je een oven hebt. Tien jaar geleden lukte het mij om die aan te schaffen. Ik bak mijn urnen in een kleine houtoven in een keramische oven en kleur de keramiek zonder gebruik te maken van glazuur. Ook geef ik les aan cursisten." De randjes geven het leven betekenis „Vorig jaar in Spanje zag ik een oude, vervallen deur die met touwen en fietsband aan elkaar werd gehouden. Dat beeld maakte veel indruk op me. Aan die deur is iemand gehecht. Of Ook wij gebruiken touw en rollen plakband om onszelf en het leven bij elkaar te houden er was geen geld voor een andere, dat kan ook. Maar het feit dat iemand de moeite neemt om zich over zo'n oud voorwerp te ontfermen en het aan dacht geeft, raakt me. Dat ding mocht er in al zijn lelijkheid zijn. Het had een verhaal, geschiedenis. Het was doorleefd en geliefd. Terwijl ik dit vertel, besefik ineens: ik zoek de randjes op. Daarin zit voor mij de essentie. Ook wij ge bruiken touw en rollen plakband om onszelf en het leven bij elkaar te hou den. Ze schuren en knellen, maar ge ven ons leven betekenis. Ik denk dat ik ook zo door het leven ga. Niet op zoek naar perfectie om te omarmen, maar naar de dingen zoals ze zijn. Makkelijk is het niet, want de rauwe realiteit kan hard en confronterend zijn. Bovendien heb ik dagelijks genoeg kritiek op mezelf en mijn beperkin gen. Maar een andere optie van leven past gewoon niet bij me." Vijf voordelen Het effect van meditatie is onderzocht bij onder meer yogi's met meer dan 27.000 uur ervaring. Het blijkt dat hun hersenen minder snel verouderen dan die van an deren. Zij kunnen op com mando ook hun gedachten vertragen. Hun reactie op pijn is an ders: zij maken zich er in de aanloop niet zo druk om, reageren er kort maar hevig op, en herstellen zich ra zendsnel. Beginners hebben volgens de auteurs profijt van in elk geval deze voor delen: Mediteren geeft snel re sultaat, ook als je net begint. Zo vertoont de amygdala in de hersenen minder reactie op stress. De amygdala is be trokken bij de verwerking van emoties. Na twee weken oefenen verbetert de aan dacht en concentratie, en gaat het werkgeheugen vooruit. Mensen die gauw piekeren en zich snel zorgen maken om zichzelf kunnen het beste beginnen met een moderne vorm van medita tie, mindfulness. Je leert ge dachten slechts als gedach ten te zien, zonder verstrikt te raken in de inhoud ervan. Mindfulnesstraining van drie dagen leidt al tot min der moleculen die voor ont stekingen zorgen. Hoe meer je mediteert hoe lager de spiegel van deze ontste- UITGEZOCHT n, AA kingsbevorderende cytoki nes Bij gevorderden is dat al na één dag mindfulness zichtbaar. Na drie maanden stijgt het enzym telomerase, dat de veroudering van cel len vertraagt. Meditatie brengt je in een stemming zonder al te veel pieken en dalen, het maakt dat je meer oog krijgt voor de ander, dat je liefde vol kunt blijven in lastige omstandigheden. Gevorder den stimuleren andere her- sengebieden dan die in ver band staan met 'verlangen' en 'gehechtheid'. Geregeld mediteren kan Mindfulness leidt tot minder kans op ontstekingen in het lichaam (zware) depressies, angst en pijn verminderen. Bij pa tiënten met trauma's, zoals het posttraumatische stress syndroom, helpt vooral lief devolle vriendelijkheidsme ditatie; een vorm waarbij je in stilte zinnetjes herhaalt als 'moge ik gelukkig zijn', 'moge ik gezond zijn'. En daarna voor anderen. Jezelf via meditatie trai nen in inlevingsvermogen, compassie en welgemeende vriendelijkheid activeert in het brein de amygdala, die helpt bij de aansturing en verwerking van emoties. Oefen je je in 'liefdevolle vriendelijkheid', een vorm van meditatie, dan merk je na 16 uur al dat je minder vooroordelen ervaart. Hoe meer training hoe groter het vermogen om je betrokken te voelen bij anderen. dinsdag 14 november 2017 PZ 44 Jolanda van de Grint NadineAncher Psycholoog Daniel Gole- man en neurowetenschap- per Richard Davidson on derzoeken al meer dan dertig jaar de feiten en fa bels over meditatie. Vrij dag verschijnt hun boek Meditatie, de blijvende ef fecten op lichaam, geest en hersenen. 1 Minder stress 2 Minder kans op ontsteking Een yogi reageert korter op pijn. fotoshutterstock 3 Gelijkmoediger 4 Minder klachten 5Minder (voor)oordelen Meditatie, de blijvende ef fecten op lichaam, geest en hersenen, AtlasContact, 24,99 Wonden die 's nachts ontstaan, helen langzamer, ontdekten Britse wetenschappers. Heb je een wond opgelopen? Hope lijk is dat overdag gebeurd. Sneeën, verbrandingen en andere verwondin gen die overdag ontstaan, helen 60 procent sneller dan nachtelijk opgelo pen verwondingen. Experimenten met menselijke huidcel len en bij muizen lieten dit zien, schrijven onder zoekers van het Medical Research Council Laboratory of Molecular Bio logy in Cambridge. Hetzelfde effect vonden zij bij brandwonden. Onze biologische klok zorgt voor 24- uurscycli in proces sen als hormoonaf- Huid herstelt overdag beter, foto SHUTTER- STOCK scheiding en stof wisseling, en dus ook huidherstel. Als deze klok vaststelt dat het dag is, gaan huidcellen vlugger naar de wond om deze te dichten. Ook worden eiwit ten, betrokken bij celreparatie, actie ver. Carin Röst öew Appeüj,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49