1 4 ZO DOEN WIJ DAT Jolanda van de Grint uit Tilburg heeft moeite met binding. Dat geldt voor de liefde, maar ook op de werkvloer. Waar ze wel volledig voor gaat is keramiek, ze heeft er zelfs een eigen bedrijf in. Hoe houd je het een beetje leuk in de huiselijke omgeving? Lezers helpen ons op weg. Verlies van een dierbare vraagt omverwerking Jolanda: „Toen mijn vader op mijn 7de overleed, was thuis niet meer thuis. De veiligheid van de aanwe zigheid van mijn beide ouders viel weg. Mijn moeder bleef achter met zeven kinderen en mensen zeiden dat we vooral lief voor moeder moes ten zijn. Over mijn vaders dood werd thuis nauwelijks gesproken. Verlies verwerken kreeg zo geen ruimte. Ik liep op een gegeven moment vast, kreeg angstaanvallen. Wanneer een geliefde van mij de deur uitging, was ik bang dat hij nooit meer terug zou komen. Toen ik 30 jaar was, ging ik in therapie. Bindingsangst is een rode draad in mijn leven. Ik leg me niet gauw vast. Dit geldt zowel voor relaties als voor werk. In 2015 heb ik me voor het eerst in mijn leven aan iets gecommitteerd, een hele prestatie. Namelijk aan ke ramiek. Klei is fijn materiaal waar ik mijn ei in kwijt kan. Ik maak urnen die door de manier van stoken nooit van tevoren bedacht kunnen wor den. Het resultaat is grotendeels toe val. Toeval gaat nooit over perfectie, maar is wat het is." Inimerfectiezit juist schoonheid „Ik heb veel geleerd in therapie. Bij voorbeeld dat ik mezelf niet al te se rieus moet nemen. Alles gaat voorbij, niet alleen de mooie momenten, maar ook de minder mooie. Wat van daag groot is, kan morgen klein zijn. Humor en zelfspot maken het leven lichter. 'Jij kunt een hele avond vul len', zei een vriend ooit. Ach, ik zie in veel dingen ook wel weer de grap. Een ander inzicht is dat grijs mag. Dingen zijn niet zwart of wit. Men sen zijn niet onder te verdelen in goed of slecht. Mensen zijn wat ze zijn. Alweer gaat het niet om perfec tie, maar om acceptatie van wat is. Daarom spreekt wasabi me erg aan, een vorm van Japanse esthetiek die de schoonheid ziet in imperfectie. Oud worden, vergankelijkheid, een afgebladderde schuur. Een stuiver in mijn woonkamer, toevallig blijven liggen, ligt daar over een jaar nog. Wasabi betekent voor mij thuisko men. Soms saboteer ik mezelf als ik iets moois met klei gemaakt heb. Dan verplaats ik het object net iets te on gelukkig waardoor het niet meer het zelfde is. Het zegt me dat mijn angst voor mislukking bijna net zo groot is als de angst voor succes." De mening van de ander zegt iets over die ander „Ik zou iets makkelijker in het leven willen staan. Als iemand kritiek op me heeft, kan ik daardoor behoorlijk van slag zijn. Zie je wel, denk ik dan, ik deug niet. Gisteren had ik een me- Wat vandaag groot is, kan morgen klein zijn. Humor en zelfspot maken het leven lichter - WIE? ningsverschil met iemand. Het kostte me de nodige tijd om te voelen dat zijn mening een mening is, geen waarheid. Niet alleen mijn onzeker heid veroorzaakt spanningen, maar ook de angst de ander te verliezen." Gewend zijn alleen te leven doet iets met je „Iemand vinden met wie het klikt is niet altijd even makkelijk. Op da- tingsites lees ik: lieve, zorgzame vrouw gezocht. Heren, ik kan héél lief en zorgzaam zijn, maar ben niet iemand die elke dag voor het eten zorgt en 's avonds verplicht naast jul lie op de bank zit. Ik ben geen enter tainer die etentjes met vrienden or ganiseert. Gewend zijn alleen te leven doet iets met je. Ik ben heel zelfstandig, heb praktisch gezien niemand nodig tenzij er verbouwd moet worden. Ik houd van reizen, snuif graag andere culturen op. Ik ben eerlijk, direct en kan daardoor soms wat hard overko men. Maar als ik voor iemand ga, pro beer ik altijd voor de liefde te kiezen en niet voor de angst. Ook als dat van me vraagt om mijn gevoeligheden onder ogen te komen." Om te scheppen heb je ook verbinding nodig „Een andere uitdaging is mijn ontlui kende ondernemerschap. Als kera- dinsdag 14 november 2017 PZ 'Ik zou makkelijker in het leven willen staan' Jeanette van Haasen 44 —Jolanda van de Grint A Jolanda van de Grint (56) is keramist en eigenaar van Urn met een persoonlijk tintje A Jolanda is gewend alleen te leven, maar niet bang haar gevoe ligheden onder ogen te komen, foto's jan van EIJNDHOVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48