f wp 3 GEZONDHEID VA een wereldwijde trend. Potten thee met zelfgebakken appeltaart, liggen op een schapenvel in zelfgebreide sokken voor een knisperend haard vuur; allemaal heel erg hyggelig. De noodzaak voor die knusheid ligt in de lange Deense winteravon den, waarin buiten bar weinig te doen valt en mensen het binnen zo aangenaam mogelijk maken. Het boek Hygge, van de Deense auteur Meik Wiking, verscheen vorig najaar in het Nederlands en werd een best seller. Er verschenen sindsdien tal loze titels over het onderwerp en de commercie sprong handig in op de trend bij de verkoop van prijzige kaarsen, wollen dekentjes, onesies en gebreide vesten. Al dat gehyggel gaat gepaard met veel lekker eten, vooral zoetigheid. Snoep en taart, warme chocolamelk en koffie, dat is hygge ten top, schrijft Wiking in zijn boek. De Zweedse koffiepauzefika is daar een voorbeeld van. Even pauze ne men van het werk met koffie én zoe tigheden, voor de Zweden is het een serieuze zaak. Van Wiking verscheen inmiddels een nieuw boek, een handleiding om meer geluk in ons leven te vinden: Lykke (spreek uit: 'luu-keh'), dat ge luk betekent in het Deens. Van de Denen kunnen we leren over voldoe ning, zegt Wiking, maar er zijn meer gelukkige plekken op de wereld om de kunst af te kijken: eet uitgebreid als de Fransen, borstel je brein met mindfulnessoefeningen zoals scho lieren in Bhoetan of glimlach vaker op straat, net als inwoners van het Spaanse Malaga. Oplaadpunten Dit najaar dook een nieuwe Scandi navische gelukstrend op, die de we reld over gaat: het Zweedse lagom. Dat betekent zoiets als: niet te v veel, niet te weinig, maar pre- cies genoeg. De juiste balans tussen inspanning en ont- spanning, zoals een lagom J I aantal köttbullar (gehakt- balletjes) op je bord, of een lagom hoeveelheid J werken. Want van matig y en bewust leven zou je ge lukkiger worden dan van over daad. In het net verschenen boek Leef Lagom licht de Zweeds-Ameri- deze maand verscheen, wordt uitgelegd hoe de Zweedse A kunst van döslddning je kan M helpen grondig op te ruimen I om het het leven gemakkelij - V ker en minder vol te maken. De Scandinaviërs lijken pa- tent te hebben op een gelukkig bestaan, maar wij Nederlanders doen niet veel voor ze onder, zegt geluks- professor Patrick van Hees. Hij schreef drie boeken over geluk, waar onder Geluk isD.OM. Die afkorting verwijst naar doelen, oplaadpunten en mensen; de drie dingen die vol gens Van Hees essentieel zijn om je gelukkig te voelen. „Bij hygge ligt de focus vooral op de oplaadpunten, dat is maar een onderdeel van het grotere verhaal. Genieten en ontspannen met familie en vrienden is uiteraard een Xy goede yw tegenhan- ger van stress, maar als je de hele dag binnen op de bank zit met een kopje thee ben je niet bezig met je doelen en ook niet echt met andere mensen. Denen la ten slecht nieuwe mensen toe; expats vinden het moeilijk om er nieuwe vrienden te maken, is uit onderzoek gebleken. Terwijl openstaan voor nieuwe contacten juist bijdraagt aan het geluksgevoel, net als het hebben van een doel." Met de nieuwe lagom-trend kan Van Hees meer. „Gelukkige mensen kunnen goed matig leven, ze sprin gen ook weieens uit de band, maar het wordt nooit te veel." Genieten en ontspannen met familie en vrienden is uiteraard een goede kaanse Anna Brones de levensfilofo- sie toe. In Opruimen voor je doodgaat, dat tegenhanger van stress dinsdag 14 november 2017 GO helpen is 'metaal, vuur en hout' in mijn kleding, woon- en werkomge ving. In plaats van blauwe en zwarte kleu ren raadt ze me wit, grijs, zilver, rood, paars, roze, oranje, groen en bruin aan. Ze adviseert rustige activiteiten zoals yoga, tai chi en medita tie. Harde muziek moet ik vermijden. Werken in de houtbranche zou prima zijn voor mijn wel vaart: schrijven bijvoor beeld. Nadine Ancher Helder en praktisch De adviezen zijn veelal concreet en vrij makkelijk uitvoerbaar. Ben je zoals ik beïnvloedbaar, dan kun je moeite hebben om alle aanbevelingen op waarde te schatten. Inspirerend UB en motiverend Wena's raad 'verdrink je niet in je gevoelens', is herkenbaar: mijn gevoel is te dikwijls mijn drijfveer. Je kunt doorslaan in het enthousiast toepassen van de tips. e Ontspannend Zeer rustgevend: hoe kan het ook anders met adviezen als op vakantie gaan en mediteren. Dat rinkelende armbandjes boze geesten wegjagen geloof ik niet. Prijs- kwaliteit Voor 168 euro krijg ik in twintig pagina's en een gesprek van een uur. Onder deze analyse ligt geen westers wetenschappelijk paradigma. Rabbit Dragon Snake jjj Goat Monkey Rooster De tekens van dieren in de Chineze horoscoop. Eind oordeel Een spiegel die intro spectie stimuleert. aaom en aeukkia Plezier in het werk en vol doende vrije tijd, vinden Zweden belangrijker dan hard en veel wer ken. Er is lang ouderschapsver lof en er zijn lange vakanties met ruimte voor sabbaticals. Pro beer efficiënter te werken door beter te plannen, prioriteiten te stellen en gren zen aan te geven. Multitasken ver mindert de pro ductiviteit en succes is het product van teamwork en niet van streberige uitblinkers. Zwe den nemen uitge breid de tijd voor hun fika, de kof fiepauze, met of zonder collega's. Of introduceer de lunchpauze buiten de deur, zoals de Fransen doen. Het zijn rustmomenten in de dagelijkse drukte. Ook het probe ren waard: de stille dinsdagoch tend, waarop ge durende twee uur geen vergaderin gen worden gepland, geen tele- foonge- sprekken i pp worden hfl gevoerd of e-mails I verstuurd. Bij lagom gaat het erom datje lichamelijke en geestelijke be hoeften in ba lans zijn. Dat kan door meer in het nu te leven: maak een dagelijkse wandeling in het park, neem vaker een koffiebreak. Offline zijn draagt daar ook aan bij (installeer bijvoorbeeld de app Freedom waarmee je tot wel acht uur lang het internet kunt versperren), net als vrienden vaker in het echt spreken. Plan bewegen is V^j belangrijk, J Lj, het liefst 'l i buiten. De na- tuur helpt bij geestelijk herstel, biedt troost en helpt tegen stress. Doe als de Japanners aan shinrin-yoku, ofwel: bosbaden, het opsnuiven van de sfeer in het bos. Neem vaker de trap, vergader wande lend en parkeer de auto wanneer je boodschappen doet zo ver mo gelijk bij de su- v X A Heel 'hygge': kaarsen, thee en zoete koek. ILLUSTRATIE SHUTTER- STOCK Leef Lagom, Anna Brones (Kosmos, Geluksprofessor Patrick van Hees 15); Lykke, de Deense weg naar geluk, Meik Wiking (Lev Boeken, 19,99) ook tijd voor je zelf in. Dagelijks permarkt van daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47