II 13 Ghapro biedt al 15 jaar hulp aan Antwerpse prostituees Ghapro biedt sekswerkers al 15 jaar gezondheidszorg en sociale hulpverlening aan in Antwerpen. De prostitutie is ondertussen veranderd en het aantal soa's neemt weer toe. Zuiderburen Rond de millenniumwis seling was het een puin hoop in het Schippers kwartier, de rosse buurt van Antwerpen. De havenactivi teiten waren enkele decennia daarvoor al naar elders verplaatst. De zeebonken vertrokken, de prostitutie bleef. Er kwam leeg stand, de buurt verloederde. Oost- Europese bendes, afrekeningen, wapen- en mensenhandel. Ver ontruste buurtbewoners vonden een luisterend oor bij toenmalig burgemeester Leona Detiège. Vooral dankzij haar kon het tij worden gekeerd. De buurt krab belde langzaam maar zeker op. De prostitutie werd geconcentreerd in drie straten van het Schippers kwartier. Alleen nog vanachter het raam. In die geest van aandacht voor veiligheid en zorg ontstond in 2002 Ghapro: Gezondheidszorg en Hulpverlening Aan Prostituees. Een organisatie die in eerste in stantie de sekswerkers langsging met hepatitis B-vaccinaties. Niet alleen in het Schipperskwartier, ook prostituees (m/v) elders in de stad kunnen sindsdien op hulp re kenen. „Wij zoeken actief op in ternet waar die zijn. De privéhui- zen, bars en massagesalons", zegt Katleen Peleman, coördinator van Ghapro. „Dan nodigen wij onszelf uit om eens langs te komen. Vooral om medische zorg aan te bieden. Dat is het minst bedrei gend. In België is geen legaal ka der, dus veel uitbaters zijn op hun hoede. Een dokter voor de meisjes wordt meestal - niet altijd - wel binnengelaten." Ghapro is in 15 jaar tijd beschei den gegroeid. De organisatie houdt zich inmiddels ook bezig met sociale aspecten binnen de prostitutiesector, zoals problemen rond verblijfstatus, relaties, fiscale en juridische zaken. De dienst telt tien fte's. Die worden betaald uit bijdragen van de Stad Antwerpen, de Vlaamse overheid en de fede rale organisatie voor ziektenkos- tenverzekering, het Riziv. De dienst werkt alleen met betaalde krachten. „Wij krijgen hier wel eens mensen die vrijwilligerswerk willen komen doen om de meisjes te redden", zegt Peleman. „Maar dat is niet de juiste houding. Ze moeten niet gered worden. Dat is niet waar wij voor staan. Wij wil len hen steunen bij hun levens keuzes of met de situatie waarin ze zitten." Naast een medisch team werkt Ghapro met ervaringsdeskundi- De concurrentie zorgt ervoor dat prostituees onveilige dingen doen gen die de brug vormen tussen de sekswerker en de hulporganisatie. Cosmin Morari werkte dertien jaar in de prostitutie. Hij kent het wereldje en spreekt de taal van de doelgroep. Dagelijks gaat hij de strijd aan tegen het vooroordeel dat bij veel Roemeense prostituees leeft: gratis gezondheidszorg is slecht. Ze zoeken daarom betaalde hulp in hun thuisland. Ondertus sen ziet hij ook dat de prostitutie onder druk van de concurrentie van internet verandert. Werken zonder condoom komt vaker voor. Het aantal gevallen van soa's neemt navenant toe. „Klanten wil len ook vaker minder betalen voor meer", zegt hij. „Pijpen zonder condoom en kussen. Dat kwam voorheen niet voor. Maar het aan tal klanten loopt terug. Vrouwen zitten soms drie of vier dagen ach ter het raam zonder dat ze inkom sten hebben." Katleen Peleman: „De concurrentie en die druk zor gen ervoor dat prostituees onvei lige dingen gaan aanbieden." Na vijftien jaar wil Ghapro de hulpverlening graag verder uit breiden. „Ik mis nog het therapeu tische, de psychische hulp", zegt Katleen Peleman. „Terwijl de mentale belasting voor de prosti tuees groot is. Met die zorg zou ik ons aanbod de komende jaren rond willen maken." We willen steun geven, niet redden In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de seks werkers. Peter van den Assem -Katleen Peleman, Ghapro dinsdag 14 november 2017 A Ghapro gaat vooral langs bij prostituees om medische zorg te bieden, fotocamileschelstraete Ghapro. foto's camileschelstraete A Katleen Peleman en Cosmin Morari van A Het Schipperskwartier krabbelt weer op. A Klanten willen vaak minder betalen voor meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41