Center Pares haalt bier uit 'kinderkoffer' Kras Kortingsdagen 3 Ook veel gemeenteraden willen een Nederlandse vlag in de zaal Hij is terug, de Nederlandse vlag. Jarenlang moest je zoeken naar nationale symbolen op openbare gebouwen. Maar in navolging van de Tweede Kamer willen nu ook gemeenteraden de Nederlandse driekleur in hun midden. Sinds er bijna unaniem vóór een Nederlandse vlag aan de muur van de Tweede Kamer werd gestemd, zijn gemeenteraden wakker gewor den. Ja, dat willen zij ook wel. Met name lokale SGP-raadsleden die nen moties in om het rood-wit- blauw in hun raadszaal op te han gen. Met succes: in Rijssen-Holten wappert-ie sinds een week, in Urk is het binnenkort zover en Rotter dam stemt vandaag over het voor stel. Na vier decennia mag de vlag weer, concludeert Stefan Couperus, gespecialiseerd in politieke en be stuursgeschiedenis aan de Rijks universiteit Groningen. „Nationale symbolen hadden lang een vieze bijsmaak, maar nu zijn ze bon ton geworden. En de vlag is een een voudig en elegant middel om die verandering te articuleren. Natie vorming komt bij uitstek tot uit drukking in de vlag." Nationale symbolen hadden een vieze bijsmaak, maar nu zijn ze bon ton In Rotterdam vinden de indie ners van het vlaggenvoorstel burge meester Ahmed Aboutaleb aan hun zijde. Hij kan niet wachten een vlag te hijsen in de raadszaal. „Ik ben groot voorstander van nationale symbolen, zeker in een huis van de democratie." Hij heeft een mooi plekje op het oog, naast de klok, het liefst met het groen-wit van Rotter dam ernaast. ChristenUnie/SGP en Leefbaar Rotterdam zijn in Rotterdam de initiatiefnemers van het vlaggen voorstel. Ook in Urk kwam de mo tie van de SGP, net als in de Tweede Kamer. Dat SGP de vlaggendrager is - nationaal en lokaal - verbaast Couperus niks. „Ze waren lang zonderlingen van de biblebelt, maar tegenwoordig zijn ze politieke acto ren van belang. Vol zelfvertrouwen gooien zij nu kwesties op. Respect voor het vaderland is er daar één van." Zo zegt de SGP het zelf ook: „We hebben als fractie er al veel vaker over gesproken. Maar nu dachten we, laten we het proberen. Al waren we zelf ook een beetje verrast dat het lukte." De SGP heeft lokale af delingen geen opdracht gegeven de vlag aanhangig te maken in hun ei gen gemeenten. „Absoluut niet. Ook over de navolging zijn we ver rast." Houten leverde misschien wel de vonk voor de vlaggen-revi- val. Een jaar geleden al kreeg SGP- raadslid Wouter van den Berg het voor elkaar dat zijn gemeente de Nederlandse vlag ging voeren. Niet in de raadszaal, maar daarbuiten, in de masten voor het gemeentehuis. „Daar hingen de Europese vlag en de Houtense vlag, ik vond het on gepast dat de Nederlandse vlag ont brak." Hij heeft zijn succes 'enthousiast gedeeld binnen de partij', vertelt hij. En ja, na Houten volgden Gel- dermalsen en Alblasserdam, ook op initiatief van de SGP. Het zou zelfs kunnen dat hij landelijke kopstuk ken heeft geïnspireerd. „Dat ik ze net dat zetje in de rug heb gegeven. Nou, ik hoop het." Dat de nationale symbolen nog wel gevoelig liggen, bleek in Nisse- waard, een fusiegemeente rond Spijkenisse. Daar ontaardde het vlagvoorstel in een heftige discus sie. De leidende partij ONS noemde het idee van CU-SGP 'erg rechts' en voor het CDA waren 'vlaggetjes op blokjes kaas' ook vol doende. Daarop stak oppositiepartij Forza! in woede over het 'belache lijk maken' van de Nederlandse driekleur. „De Nederlandse vlag is de mooiste die er is", stelde raadslid Mia Sliwinski. De stemming werd uitgesteld, maar drie verontwaar digde Spijkenissers lieten het er niet bij zitten. Aan de balie van het gemeentehuis boden zij gisteren de burgemeester alvast een Neder landse vlag aan. „Wij zijn het zat dat al onze tradities, gewoonten en gebruiken de grond in worden ge trapt", aldus een van hen. „Omdat we weten dat de gemeente krap bij zat zit, hebben we zelf een vlag ge kocht." De gemeenteraad krijgt bij de eerstvolgende vergadering de Ne derlandse vlag op de tafel, met het verzoek van de drie inwoners erbij, zegt gemeentewoordvoerster Feit- sema. „Het is dan aan de raad om te beslissen wat ermee gebeurt." Vakantieparkgigant Center Pares heeft na een klacht besloten een welkomstpakket met daarin drie blikjes alcoholvrij Heineken o.o niet meer aan te bieden aan gezin nen. Een Britse vakantieganger was zó verbolgen over de aanwe zigheid van de Heinekenproduc- ten in het 'kinderpakket' dat hij een klacht indiende. Volgens Center Pares Neder land is het welkomstkoffertje geen kinderpakket. „Het is een ge zinskoffertje met daarin verschil lende sampels, waarvan de inhoud elke drie maanden verandert. Dit keer zaten er producten van Hei neken in. Het koffertje is bedoeld voor het hele gezin, en niet alleen voor kinderen." Center Pares begrijpt de ver warring rondom het vrolijk uit ziende welkomstpakket: „Het wordt aangeboden bij de balie, en kinderen vinden het natuurlijk al tijd leuk om cadeautjes te krijgen. Dus zullen het ook vaak kinderen zijn die het koffertje aannemen." De Britse Dan Cohen was in ie der geval niet blij het met cadeau. „Het promoten van bier bij kinde ren, ook al is het alcoholvrij, vind ik onacceptabel." Cohen diende de klacht in bij de Reclame Code Commissie in Nederland. voordeel p.p De wereld is Kras Korting op alle reizen met vertrek t/m juni 2018! Kras.nl/kortingsdagen of bei oss-osss 886 -Zie: kras.nl/actievoorwaarden mwL dinsdag 14 november 2017 Driekleur aan de wand et mag weer Burgemeester Aboutaleb van Rotter dam wil graag een vlag als nationaal symbool in de raadszaal, foto s SANNE DONDERS, DREAMSTIME Monica Beek Theo Teitsma Den Haag -Stefan Couperus, historicus CAPELLE AAN DEN IJSSEL v.f u:r'lvifE-i ir ft I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3