II II Koper Machinefabriek moet in het voorjaar bekend zijn Zorg- en revalidatiecentrum viert twintigste verjaardag met open dag 7 SVRZ't Gasthuis bestaat woensdag 20 jaar. In het gerenoveerde Middelburgse centrum voor zorg en revalidatie is het dan open dag in ondermeerde nieuwe cliëntkamers. Dat kan hier ook, zei een medewerker van één van de locaties van SVRZ 't Gasthuis toen ze hoorde dat een jongen wekelijks nasi maakte met zijn opa. Hij ging ervan uit dat dat niet meer kon omdat zijn opa was opgenomen. Hij vergiste zich. „De medewerker zorgde voor een grote wok en daarna kookte de jongen wekelijks samen met zijn opa nasi, wel voor de hele woongroep", zegt staf functionaris Johan Geerse. Met dat voorbeeld laat hij zien dat 't Gast huis kiest voor de persoonlijke be nadering. Elke bewoner moet het zo goed mogelijk naar de zin heb ben. Daarbij wordt ook de familie betrokken. Twintig jaar geleden werd 'Ver pleeghuis 't Gasthuis' in gebruik genomen. Bewoners van 'De He rengracht' en 'Der Boede' verhuis den naar de nieuwe locatie aan het Noordpoortplein. Het verpleeg huis van toen, met 120 bewoners, is uitgegroeid tot 'SVRZ 't Gast huis'. Het telt nu acht locaties voor 230 bewoners en vier dagcentra waar 65 cliënten gebruik van ma ken. 't Gasthuis zeifis in die twee de cennia ook veranderd, aldus Geerse. „Van vier afdelingen voor dertig bewoners naar elf woon- Elke bewoner moet het zo goed mogelijk naar de zin hebben groepen voor zes tot zeven bewo ners. Van veertig tweepersoonska mers en veertig eenpersoonska mers (met gedeeld sanitair) voor 120 bewoners naar uitsluitend eenpersoonskamers met eigen sa nitair." Dat laatste, daar is meneer Van Strien (88) erg blij mee. „Toen ik in 't Gasthuis kwam, moest ik mijn kamer delen met een ander. En het toilet deelden we met z'n vieren." Hij is tevreden over 't Gasthuis, vervolgt hij. Alleen ge beurt het wel eens dat het eten te laat komt. „Maar als een medebe woner plotseling iets mankeert, snap ik dat dat voorgaat." Hij vindt het ook jammer dat je niet met iedereen even gemakke lijk contact kunt maken. Om toch dagelijks te kunnen praten over 't Gasthuis, Middelburg en de we reld heeft Van Strien een groepje opgericht van bewoners die dat ook willen. „De kofïietijdgroep. Samen praten we over alles. En als Samen praten we over alles. En opmerkingen geven we door we opmerkingen hebben, geven we die door." Rinus de Bruine (69) verblijft al ruim acht jaar in 't Gasthuis. Het kost hem moeite om een gesprek te voeren, maar hij laat wel duide lijk weten dat hij zeer tevreden is over het vernieuwde Gasthuis. „Je wordt hier goed geholpen." Tijdens de open dag kunnen tussen 10.00 uur en 12.00 uur workshops bezocht worden over geheugentraining, dementie met onbegrepen gedrag, geriatrische revalidatiezorg en wondzorg. Om 14.00 worden de bezoekers door de locatiemanager Thijs van der Feen verwelkomd en volgt een gesprek over twintig jaar 't Gast huis en achthonderd jaar Middel burg. De fabriekshallen uit 1919 aan de Dokhaven moesten voor de ge meente Vlissingen de oplossing worden voor het parkeren in het te bouwen Scheldekwartier. En voor het hoofdkantoor van Damen/Schelde, dat nu nog het ter rein tussen Machinefabriek en Timmerfabriek in gebruik heeft. Daar loopt straks echter de Ko ningsweg naar de nieuwe Dokbrug en verrijst de Zeeland toren. De gemeente peilde dit jaar de ideeën die ontwikkelaars en archi tecten hebben over de ombouw van de Machinefabriek tot parkeercom plex. Novaform Vastgoed, dat met WVO Zorg op de Kop van het Dok gaat bouwen, en Van Dongen Ko- schuch Architects and Planners dachten mee, maar niet naar de zin van Vlissingen. Hun oordeel: een nieuwe toekomst voor de Machine fabriek kan, maar Vlissingen ver dient er niets mee. Restauratie en renovatie kosten vijf tot zeven mil joen euro, voor de gevel, een nieuw dak en verbouw. De aanleg van 650 parkeerplaatsen, 300 voor Damen/Schelde en 350 voor de Ma chinefabriekgebruikers, kost 6,5 miljoen euro. Maar de gemeente wil er 800. Met die bedrijven gaat de gemeente niet verder. Het kan rendabel zijn als er een grote supermarkt uit de rand van De gemeente is nu mogelijkheden aan het aftasten Vlissingen naartoe verhuist, plus twee lagen appartementen, twee parkeerdekken en liefst een cultu rele instelling. Parkeren als hoofd functie achten de bedrijven 'eeu wig zonde van de ruimte'. Er waren ook nog twee partijen die interesse toonden, maar voor alsnog vrijblijvend: een filmmaker die wel wat ziet in een grootscha lige filmstudio, 'zoals in Antwer pen en Londen (Pinewood)', even tueel gecombineerd met een bios coop. Maar die heeft geen investeer der. En er was volgens het tender rapport een ontwikkelaar, die zijn sporen verdiend heeft in onder meer 'foodontwikkeling'. In gesprekken met meerdere par tijen is de gemeente nu mogelijk heden aan het aftasten, zegt pro- De gemeente heeft als voorwaarde dat de begane grond commerciële ruimte wordt jectmanager Scheldekwartier Hans van Houdt. De gemeente heeft als voorwaarden dat de begane grond commerciële ruimte wordt, een deel publiek toegankelijk is, dat de gevel zijn karakter behoudt en dat enkele kenmerken, zoals de hijskra nen, behouden blijven. En, als voornaamste, dat de gemeente de parkeerdekken in beheer krijgt. Liefst als huurder. dinsdag 14 november 2017 WA Met opa kokkerellen in 't Gasthuis Emile Calon Middelburg A Meneer Van Strien (r) en meneer De Bruine in het restaurant van 't Gasthuis. „Je wordt hier goed geholpen." fotorubenoreel - Johan Geerse, staffunctionaris 't Gasthuis - Meneer Van Strien, bewoner Het hele programma is te vinden op www.svrz.nl/gasthuis20jaar Komend voorjaar moet bekend zijn wie de Machinefabriek in Vlissingen gaat ombouwen tot winkel- en parkeercomplex. Na de mislukte aanbieding op de Europese markt praat de ge meente met 'enkele partijen'. Enkele voorwaarden zijn losge laten. Zo is het doorzicht van de Dokhaven naar het hoofdkan toor van Damen-Schelde nu een wens en geen eis meer. Claudia Sondervan Vlissingen - Hans van Houdt, projectmanager Scheldekwartier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35