Niet huis maar huurder centraal 6 Gemeenteraad richt blik op inwoners jftfrSfrYaKjffi En dat is hard nodig, klonk uit vele monden tijdens de algemene be schouwingen in de gemeenteraad, gisteravond. „Het geld had ons in een wurggreep, mens en natuur hadden het nakijken", conclu deerde Luc Vandezande van Groen- Links. Zo somber waren lang niet alle partijen, maar heel veel verschilde het niet. „Nu groeien 8oo kinderen in Middelburg op in armoede. En dat is heel veel", stelde PvdA'er Pe ter de Doelder vast. „Terwijl er wel 4 ton gaat naar het lichtplan voor de binnenstad", stelde Jeroen van Dijen van de SP daar tegenover. Het aantal ouderen neemt toe en dat vraagt heel snel om plannen, bijvoorbeeld voor het soort nieuw bouw, zei Vandezande. „We moe ten bouwen in functie van de ver grijzing." Bovendien moet het ou derenvervoer beter worden, want eenzaamheid ligt op de loer als ou deren langer zelfstandig thuis wo nen, waarschuwde De Doelder. Het CDA wil inwoners de ko mende tijd vooral meer invloed ge ven op het beleid van de gemeente, zei Wim Kant. „We geven ze graag het vertrouwen dat ze samen veel kunnen realiseren. Dat vraagt om een dienstbare politiek die verbin- De opgaven waarvoor we als gemeenten staan, worden steeds groter dingen wil leggen." De WD sloot zich daarbij aan. „De inbreng van inwoners is van wezenlijk belang. We moeten luisteren naar de ex perts in eigen stad." Ook de Christenunie pleitte na drukkelijk voor het samen optrek ken van politiek en inwoners. Wil lenden Treurniet omschreef het als samen zorgen voor elkaar. „En kijk naar Middelburg 8oo en de vele evenementen. Ook hierin is Mid delburg samen sterk." De inwoners kunnen volgens D66 juist steeds minder rekenen op duidelijke en transparante beslui ten van de raad. „Het democratisch gehalte neemt sterk af door de vele gemeenschappelijke regelingen en samenwerkingen", constateerde Rob van Eijkelenburg. Zijn oplos sing is niet stoppen met die samen werkingen, maar juist een fusie van de drie gemeenten. „De opgaven waarvoor we als gemeenten staan worden steeds groter, maar onze schaal niet, Zo creëren we onze ei gen problemen." En problemen zijn er nog genoeg, beseffen alle partijen. Inhoudelijk en - toch nog steeds - financieel. Want ook al loofde Piet Kraan van de LPM het college voor de 'be scheiden koers, gericht op financi eel herstel', Middelburg is er nog niet. SGP'er Paul Moens wees op de schuld en weerbaarheid van de ge meente: „We dachten op de goede weg te zijn, maar de risico's zijn nog groot." Woongoed kondigt dit aan in een plan dat gisteren is gepresenteerd. „Dit plan gaat maar voor een klein deel over huizen, het gaat vooral over huurders, over mensen", zegt directeur Eric de Ceuster. „We heb ben vooral gekeken naar wat er met de klanten gebeurt: wie zijn dat, wat wensen zij en wat kunnen wij doen als corporatie?" De corporatie wil huurders meer dan voorheen helpen bij het zelf standig wonen en samenleven in een wijk. Dat is in het belang van de huurders, van de leefbaarheid maar ook zeker van de corporatie zelf, stelt De Ceuster. „Door sociale pro blemen kan overlast ontstaan voor de buurt. Wij hebben de afspraak met onze huurders dat we hen woongenot bieden. Daarom moe ten we overlast ook aanpakken." Toch is deze stap minder logisch dan hij lijkt. „Volgens de nieuwe Woningwet uit 2015 moeten wij ons beperken tot onze kerntaak: het aanbieden van huizen voor mensen met een laag inkomen. We mogen van de minister niet aan de sociale situatie achter de voordeur werken. Wij zetten nu toch die stap, binnen de grenzen van de wet", zegt De Ceuster. Woongoed werkt al samen met zorgloket Porthos en Orionis Wal cheren (sociale dienst, sociale werkvoorziening en kredietbank) bij het heel vroeg ontdekken van huurachterstanden. Dat is een suc ces: de huurders zijn blij met de hulp en het aantal huurachterstan- Wij zetten nu toch die stap, binnen de grenzen van de wet den daalt. Zo'n zelfde aanpak staat de corporatie voor ogen om sociale problemen vroegtijdig te ontdek ken en op te lossen. Hierover is al gesproken met maatschappelijke organisaties zoals Emergis, Porthos, Orionis, Huma- nitas en het Leger des Heils. „Zij ge ven ons juist die positie om vroeg tijdig problemen te signaleren", be nadrukt Petrie Pijnenborg, mana ger Tevreden Klant bij Woongoed. Er zijn geen afspraken gemaakt over wat die organisaties gaan doen met de signalen die de corporatie doorgeeft. „We vertrouwen op hun kennis." OPDRACHTEN IN DE REGIO Lezing 'social media en dialect' Israëlische producten Feest van Herkenning 11 8 Kr ^Zimm MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 14 november 2017 WA Middelburg los uit wurggreep geld Middelburg is de afgelopen vier jaren gegijzeld door het geld - of beter: het gebrek eraan. Nu de gemeente zich financieel rede lijk heeft hersteld, zetten de po litieke partijen weer nadrukkelijk de mensen op de voorgrond. Maurits Sep Middelburg -Rob van Eijkelenburg, D66 Woongoed Middelburg helpt huurders als ze sociale proble men hebben. De corporatie ziet dat de komende vier jaar als een nieuwe taak om het samenleven in wijken te verbeteren. Maurits Sep Middelburg - Eric de Ceuster, Woongoed In het nieuwe ondernemings plan met de titel 'Ertoe doen' geeft Woongoed Middelburg zichzelf vier opdrachten. 1 Socialer: Woongoed reikt huurders eerder de hel- pende hand bij sociale problemen. De corporatie gaat signalen daarvan bespreken met maatschappelijke organi saties, zodat mensen eerder passende hulp krijgen. 2 Actiever: De corporatie gaat huurders beter in- formeren en helpen, maar gaat hen ook aanspreken op het naleven van afspraken uit het huurcontract. 3 Opener: Woongoed gaat meer overleggen met huurders over plan nen die er zijn. Behalve evalua ties van projecten en onderzoe ken naar de tevredenheid van klanten, komt er volgend jaar een online panel. Daarin wordt de mening van huurders ge vraagd over projecten, plannen en wensen. 4 Groener: De 6.000 huurhuizen hebben nu gemiddeld energielabel C en dat moet in vier jaar tijd naar B. Dat kan met energiebe sparende maatregelen. Ook wordt onderzocht hoe alle hui zen C02-neutraal kunnen wor den. In 2018 vindt hiervoor een proef plaats. MIDDELBURG Bij SCEZ in Middel burg wordt vanmid dag een lezing ver zorgd over social media en dialect. Reinhild Vande- kerckhove onder zoekt aan de Uni versiteit Antwerpen al jaren het chatge- bruik van West- Vlaamse jongeren. En ook in Neder land wordt er on derzoek gedaan naar de taal in soci ale media. In de le zing 'Het taalge bruik van jongeren op sociale media: krijgt dialect een nieuw gezicht?' brengt prof. dr. Reinhild Vande- kerckhove verslag uit van haar onder zoek. De lezing is van 14.30 tot 17.00 uur. De kosten be dragen 12,50 euro. SEROOSKERKE De Zeeuwse stich ting Steun aan Is raël houdt morgen in Serooskerke een verkoopdag met Is raëlische produc ten. Wijn, sieraden, textiel, cosmetica, Dode Zee-produc ten, crèmes met Aloë Vera, thee en dadelstroop zijn er te koop. De op brengst is bestemd voor het Jaffa-pro- ject. Van 10.00 tot 18.00 uur bij Mar- tine van de Meule, De Meijstraat 31. VEERE Stichting Feest van Herkenning houdt in de maand no vember iedere dinsdag bijeenkom sten voor oudere mensen in Museum Veere. De bijeen komsten zijn be doeld om ervarin gen en belevenis sen uit vroeger tij den uit te wisselen. Ze duren telkens van 13.30 tot 16.00 uur en zijn gratis toegankelijk. JEUGDBRANDWEER jj&w im's jkW i -jjaëSS MIDDELBURG Kinderen kunnen op vrijdag 17 november kennismaken met de jeugdbrandweer in Middelburg. Jonge ren vanaf 11 jaar kunnen zich aanmelden om vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur onder kundige leiding van brandweerlie den kennis te maken met de jeugdbrandweer in Middelburg. Aanmelden voor de kennismaking van drie bijeenkomsten kan via de website bredescholenmiddelburg.nl. ARCHIEFFOTO MARCELLE DAVIDSE AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00- 16.30 uur - Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en koersballen GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur - Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30- 19.30 uur - Activi teitenavond jeugd natuurclub De Vleermuis voor kin deren van 7 tot en met 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur - Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt MIDDELBURG ZwnC, 10.15-12.15 uur - Schrijfcafé met als thema 'geluk'; 't Zwin 1, 14.00-16.00 uur- Senioren inloopmid dag bij Leger des Heils; SCEZ, Looi erssingel 2,14.30- 17.00 uur - Lezing Reinhild Vande- kerckhove over taalgebruik van jon geren op sociale media; Cinema Mid delburg, 20.00 uur- Vertoning Kedi OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur- Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15- 11.45 uur - Spel- en sportmorgen voor 55+'ers SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30- 22.00 uur-Senio renvolleybal voor mannen VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur- Handwerkcafé; 13.30-16.00 uur - Bijeenkomst Stich ting Feest van Her kenning VLISSINGEN Gymzaal Theo Thijssen, Troelstra- weg 473,16.00 uur - Kleutergym WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur-Soos voor senioren met onder meer koers- bal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34