Bouw van Nieuwe Sluis in Terneuzen officieel begonnen Eis taakstraf voor stelen van personeel marineschip 4 Vuur laat niets over van Lions Food in Sint Maartensdijk Maandagochtend, iets na negen uur. Normaal gesproken zou direc teur Hans Traas van Kelvion, een bedrijf dat gespecialiseerd is in warmtewisselaars, nu in zijn kan toor tegenover Lions Food zitten. Maar omdat de rook via ventilatie kanalen naar binnen kwam, moes ten hij en zijn werknemers het pand uit. Uitgeweken naar dorps centrum Haestinge stuurt hij ijverig tientallen e-mails naar klan ten. Eén dag dicht is nog te over zien, oordeelt hij. Maar meerdere dagen... Dat zou het heel lastig ma ken. Naast hem staat Peter Kamstra, directeur van Murre Investmens, waar Lions Food onder valt. „Het was al snel duidelijk dat van het be drijf niks over zou blijven", zegt hij. „Dat is heel vervelend, als je ziet hoeveel tijd en energie er in gesto ken is na de overname in 2013. Ge lukkig zijn er geen persoonlijke on gelukken gebeurd. Nu is de kunst om de productie die we in Sint Maartensdijk hadden, tijdelijk er gens anders onder te brengen bin nen de bedrijven die we hebben." Een schadebedrag kan hij niet noe men. „Daar durf ik nog niks over te zeggen." In de middag arriveren vader en zoon Van Chastelet aan de rand van het bedrijventerrein. Sa men hebben ze er drie onderne mingen. Omdat het vermoeden be staat dat de asbestdeeltjes zich over het bedrijventerrein verspreiden, zijn de straten afgesloten. „Nu kan ik m'n zaak ook niet opengooien", zegt Tony van Chastelet van sport school Bodyzone. „Maandag is de drukste dag, want alle mensen heb ben spijt van het weekend. Fitness, kickboksen en spinning: alles is op maandag. Er zijn heel wat jongens die elke dag komen trainen. Van daag doen ze dat dus in Tholen of Halsteren. Zo bestaat de kans dat je nog klanten kwijtraakt ook." Maandag is de drukste dag, want alle mensen hebben spijt van het weekend Connexxion, dat op het bedrij venterrein een depot heeft, heeft ook een probleem. De vervoerder kan zestien bussen niet laten rijden. Naar schatting kunnen zo'n drie honderd leerlingen niet naar school. Pas in de middag komt het busverkeer langzaam op gang, als duidelijk is dat op dat deel van het bedrijventerrein geen asbest ligt. Tegen 16.30 uur is de brand meester en kan met zekerheid gezegd wor den dat de asbestdeeltjes alleen op het terrein van Lions Food liggen. De sportschool gaat nog open, zo dat klanten er 's avonds terecht kunnen. Het vuur ontstond tussen 02.00 en 03.00 uur in het magazijn van Lions Food. Het patrouillevaartuig lag destijds in Vlissingen-Oost voor een onder houdsbeurt en Van den A. was aan gesteld als brandwacht en beveili ger. Tijdens zijn nachtdiensten brak hij met een waterpomptang talloze kluisjes en kastjes van be manningsleden open en nam alles van waarde mee: laptops, een harde schijf, een duikersmes, een zakmes, een actiecamera en al het geld dat hij kon vinden. Het maakte niet uit of het om Australische dollars ging, Schotse ponden of Colombiaanse peso's. Want, verklaarde hij tegen de Middelburgse rechters, zijn con tract werd niet verlengd en hij had geld nodig voor zijn dochter. De marechaussee kwam de Vlis singer op het spoor omdat hij al dat buitenlandse geld inwisselde en op zijn bankrekening bijschreef. De hoogte van de transacties kwam overeen met het geld dat uit de kluisjes was verdwenen. Officier van justitie Grooters vond het erg dat iemand die juist beveiliger is meerdere nachten op rooftocht ging. Ze treedt vaak op namens Defensie en stelde dat ze zelden zo'n omvangrijke serie in braken tegenkomt. Ze hield de ver dachte voor dat de hutten van de bemanningsleden van de 'Zeeland' gezien moeten worden als hun wo ningen. „Het schip is het thuis van de bemanning. Ze kennen hun hutten soms beter dan hun slaap kamer thuis." Volgens haar is er dan ook door de verdachte een ontzet tende inbreuk gepleegd op de pri vacy van de opvarenden. Omdat de inbraken drie jaar ge leden werden gepleegd, wilde ze geen celstaf eisen. Ook wees ze de rechtbank erop dat de Vlissinger in middels een andere baan heeft ge vonden. Uitspraak 27 november. Op de plaats waar tot voor kort het districtskantoor van Rijkswater staat stond, groeven de ministers er grond weg. 'Heilige grond', vol gens Eric Marteijn, projectleider Nieuwe Sluis. Want het is precies de plek waar de doorvaart naar de Nieuwe Sluis komt. Vijfjaar lang wordt er in Terneu zen gebouwd aan een project waar zo'n miljard euro mee gemoeid is. Nederland betaalt 190 miljoen, Europa draagt 38 miljoen bij en België hoest de rest op. Vlaams mi nister Weyts zei blij te zijn dat er ondanks de tegenvallende bijdrage vanuit Europa toch voor is gekozen vast te houden aan het project en niet voor een kleinere variant te gaan. „We hebben ook geen alter natief. De oude voordeur moest Ik ken niet veel plekken waar een project van een dergelijke omvang op zo weinig weerstand stuit vervangen worden dus laten we dat dan maar ook goed doen voor de komende decennia. Uiteinde lijk is dit ook maar een deel van een veel groter project van vijf mil jard euro waarmee we de Neder landse en Belgische havens willen verbinden met Parijs." Kersvers minister Van Nieu wenhuizen beleefde in Terneuzen haar eerste werkdag buiten Den Haag. Het viel haar op hoe welwil lend de Terneuzense bevolking staat ten opzichte van de bouw van de Sluis. „Ik ken niet veel plek ken waar een project van een der gelijke omvang, zo dicht bij het stadshart, op zo weinig weerstand stuit. De stad is ook echt met het water verbonden. Terneuzen houdt van het water en ik denk ook van dit project." Volgens burgemeester Jan Lo- nink zal de overlast van de bouw voor Terneuzen tot een minimum beperkt worden. „De geschiedenis zal zich hier niet herhalen. In 1968 werd het grondwaterpeil aange past voor het werk aan de sluizen en toen zijn er verzakkingen ont staan. Dat zal nu niet gebeuren omdat deze sluis onder water wordt gebouwd." Verkeer van en naar de stad zal wel hinder onder vinden, maar volgens Lonink zal dat tot een minimum beperkt worden. dinsdag 14 november 2017 PC Brand ontregelt bedrijven en Door de felle brand die in de nacht van zondag op maandag de vestiging van Lions Food in Sint Maartensdijk verwoestte, ontstonden meer problemen. Zo moesten verschillende onderne mingen op hetzelfde bedrijven terrein gesloten blijven en kon Connexxion zestien bussen niet laten rijden. Michiel Bouwman Sint Maartensdijk -Tony van Chastelet, Bodyzone Een werkstraf van 180 uur. Die straf eiste officier van justitie Liane Grooters gisteren tegen de 36-jarige Vlissinger E. van den A., omdat hij drie jaar gele den een groot aantal inbraken pleegde aan boord van het mari neschip 'Zeeland'. Emile Calon Middelburg Door de eerste scheppen aarde weg te graven, hebben minister Cora van Nieuwenhuizen van Infrastructuur en Waterstaat en haar Vlaamse collega Ben Weyts de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen gestart. Guido van der Heijden Terneuzen -Cora van Nieuwenhuizen, minister De brand verwoestte het pand van Lion Foods, fotoleoadriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32