Voorzichtig begin aan Nieuwe Sluis Steden werken aan 'bidbook' voor Den Haag Er moet minder rijksgeld naar Amsterdam en meer naar de regio's, vindt de landelijke Raad voor Cultuur. Zeeland werkt aan een 'bidbook' om een graantje mee te pikken. Vuurdoop TERNEUZEN Wat begint met kleine schepjes door een kleine graafmachine moet over vijf jaar een van de grootste sluizen in de wereld zijn. Cora van Nieuwenhuizen, minister van Infrastructuur en Wa terstaat begon gisteren samen met haar Vlaamse collega Ben Weyts de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen. De eerste schepen zullen over vijf jaar en een miljard euro verder de zeesluis passeren op weg maar Gent. zeeland 4 In zijn advies voor de periode 2017- 2020 blikt de Raad voor Cultuur al vooruit naar de jaren daarna: 'De raad wil stedelijke regio's meer cen traal zetten in het cultuur beleid; het zijn de natuurlijke brandpunten in het culturele aan bod. Stedelijke regio's kunnen reke ning houden met de eigen identi teit en inspelen op de behoeften van hun inwoners - of het nu om een groeiende multiculturele be volking gaat of juist om een krimp- regio.' Dit sluit naadloos aan op het ad vies dat oud-premier Jan Peter Bal kenende vorig jaar uitbracht over de versterking van de Zeeuwse eco nomie. Hij benadrukt dat cultuur sterk bijdraagt aan het vestigings klimaat en de leefbaarheid van Zee land. Vooral de stedelijke regio's zouden daarom aantrekkelijker moeten worden gemaakt. „In het Interprovinciaal Overleg heb ik ge merkt dat alle regio's inspringen op de nieuwe denkrichting van de Raad voor Cultuur", zegt gedepu teerde Ben de Reu (PvdA, cultuur). „Het Noorden, Brabant, Limburg, allemaal komen ze met een bid book. Wij kunnen niet achterblij ven." Het Zeeuwse bidbook wordt op gesteld door de Z4: Goes, Middel burg, Terneuzen en Vlissingen. De provincie speelt een coördinerende rol. De Reu wil nog niet ingaan op de inhoud. Er circuleren alleen nog concepten. De bedoeling is dat de wethouders van de grootste steden begin december 'een klap geven' op de definitieve versie. Die gaat dan via Provinciale Staten naar Den Haag. Verwacht geen lijst met nieuwe evenementen, waarschuwt De Reu. Nu krijgen alleen het Zeeland Na zomer Festival en de Vleeshal in Middelburg landelijk cultuurgeld. Andere culturele initiatieven zijn Het Noorden, Brabant en Limburg, allemaal komen ze met een bidbook. Wij kunnen niet achterblijven tot dusver als te kleinschalig of te regionaal beoordeeld om in aan merking te komen. Door ze te ver binden met thema's als leefbaar heid en stedelijke aantrekkelijkheid maken ze in de volgende cultuur notaperiode van het Rijk - vanaf 2021 - wellicht meer kans. „Het bid book maakt duidelijk wat Zeeland te bieden heeft en betekent op het vlak van stedelijke aantrekkelijk heid en cultuur", verklaart De Reu. „Gemeenten zullen daarin hun ei gen wensen willen opvoeren. De nadruk ligt wel op samenwerking om Zeeland aantrekkelijk te hou den. We richten ons vooral op jon geren die nu wegtrekken en vaak niet meer terugkomen. Je kunt ook denken aan een verbinding van de bestaande kunst in de openbare ruimte met toeristische arrange menten. Daar hoefje niet heel veel in te investeren." Een aantal Zeeuwse buitenstaan ders is gevraagd om mee te denken over het bidbook. In januari komt de Raad voor Cultuur naar Zeeland om over het bidbook te overleggen. voor studenten Céline(l) en Petra It dinsdag 14 november 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zeeland aast op cultuurgeld Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ben de Reu, gedeputeerde ZEELAND 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29