Beveiliging in Sao Paulo baart iedereen zorgen Johnnie ^Walker Tjohnnie *vW. 25 Teruggeschroefde motor in Brazilië haalt goede gevoel weg Sagan vecht uitsluiting aan Lotto-Jumbo mijdt Salt Lake Butter start in Montferland UITSLAGEN De toekomst leek even rimpelloos voor Max Verstappen, met het momentum aan zijn zijde. Maar na Brazilië is alles anders. 'The only way is up'. DJ Martin Gar- rix componeerde drie jaar terug sa men met Tiësto een fijne hit die ook prima de songtekst van het le ven van zijn vriend Max Verstap pen had kunnen zijn. Want ja, tot begin dit jaar was de ster van de Limburgse autocoureur uitsluitend rijzende. Tot de ellende begon met haperend materiaal. Maar die dip werd anderhalve maand geleden toch weer rap inge ruild voor de 'way up', met een zege in Maleisië, een tweede plaats in Ja pan en weer een zege in Mexico. Su biet verlengde hij met het momen tum aan zijn zijde meteen maar zijn miljoenencontract tot eind 2020. Het vertrouwen was terug, dus waarom wachten? Logisch Die lezing klonk zo logisch, toen. Met een Verstappen in supervorm, liefst 80 punten verzamelend in vier races. Maar na de teleurstel lende Grand Prix van Brazilië bleef de Max-fan met het oog op de toe komst toch weer met een knagend gevoel achter. Opeens was hij door onwelwil lend materiaal weer beangstigend onmachtig. Motorleverancier Re nault bleek al vol de focus te heb ben gericht op volgend seizoen, dus moest de Limburger de laatste races noodgedwongen met opgelapte oude meuk afdraaien. In het besef dat wel meer teams zo te werk gaan, besloot hij in al zijn ongecompli ceerdheid er na de race maar zo'n schouders over op te halen. Maar wie iets verder keek dan al leen die uit voorzorg terugge schroefde motor, hoefde niet heel lang te zoeken naar puntjes van zorg. Verstappen heeft niet de luxe van Mercedes en Ferrari, die alle knowhow en materiaal in eigen huis hebben. „Ik kan voor volgend jaar alleen maar hopen dat Renault beter en betrouwbaarder werk afle vert", concludeerde hij. Verstoord De relatie met Renault is danig ver stoord. Bij Red Bulls satellietteam Toro Rosso waren ze het na weer een geplofte motor helemaal zat in Brazilië. Volgens Toro Rosso le verde Renault inferieur materiaal en had het daar met een eigen fa- brieksteam als concurrent zelfs alle belang bij. Alvorens alles netjes afgedaan werd als 'logische emoties die ho ren bij het einde van het seizoen', stonden Renault-baas Cyril Abite- boul en Red Bull-adviseur Helmut Marko briesend tegenover elkaar. Volgend jaar rijdt Toro Rosso met Honda-motoren en verkast Renault naar McLaren. Maar hoe werkt die verstoorde verstandhouding met het Red Bull-kamp straks door op de competitiviteit van Verstappen, die bij Red Bull Racing nog wél één jaar afhankelijk is van de Franse krachtbron? Wordt het een vecht- scheiding? Dan loopt de wereldti- teldroom wederom vertraging op. Onzekerheid En voor de lange termijn wacht met of zonder Renault minstens zoveel onzekerheid. Met grote interesse zal Red Buil volgend jaar de ver richtingen van Toro Rosso en Honda volgen - wellicht is er zelfs al een deal gemaakt - maar is een overstap naar de Japanners dan het gouden recept? „Toro Rosso zou zich behoorlijk zorgen moeten ma ken, het gebrek aan motorvermo gen was verbazingwekkend", waar schuwde Fernando Alonso, die bij McLaren juist dolblij is dat hij Honda straks inruilt voor Renault. INTERLAGOS En weer was het raak, na tal van incidenten eerder in het Formule i-weekend. Zondag avond was het een busje van ban denleverancier Pirelli, dat bij het verlaten van de poorten van het Au- todromo José Carlos Pace werd be laagd door criminelen met pistolen. Godzijdank kon het voertuig niet tot stoppen worden gebracht en bleef iedereen ongedeerd, maar het was het zoveelste bewijs dat er qua beveiliging heel veel mis is rondom de Braziliaanse GP. Vrijdagavond werd een mini- busje van Mercedes tot stoppen ge bracht. Waardevolle spullen wer den gestolen, schoten werden ge lost en een medewerker kreeg een pistool tegen z'n hoofd gedrukt. Diezelfde avond werd ook FIA-per- soneel belaagd. De politie-inzet werd daarop verhoogd. De FIA kwam met een speciaal communiqué waarin al het For mule i-personeel werd geadviseerd om de opzichtige accreditatie-pas sen bij het verlaten van het circuit te verwijderen en teamkleding te vervangen. Maar desondanks was het zaterdag weer mis, toen een busje van Sauber klem gereden werd. Ook toen raakte niemand ge wond, maar het is wachten tot het een keer echt goed mis gaat rondom de Braziliaanse Grand Prix in Sao Paulo, een stad waar de criminali teitscijfers zorgwekkend zijn en waar de Formule 1 van oudsher wordt belaagd. „Het meest frustrerende is dat ik nu al tien jaar in de Formule 1 zit en dat dit maar blijft gebeuren", foe terde wereldkampioen Lewis Ha milton. „Ik ben er zeker van dat de overheid hier tegen vecht, maar wellicht dat er voor het Fi-weekend een speciaal protocol moet komen. Niet alleen ik, niet alleen de grote bazen van de sport, de hele paddock hoort hier veilig te zijn." dinsdag 14 november 2017 WIELRENNEN Wereldkam pioen Peter Sagan vecht nog altijd zijn uitsluiting in de Tour de France van af gelopen zomer aan. De Slowaak en zijn ploeg Bora-hansgrohe hebben een aanklacht tegen de in ternationale wielrenunie UCI ingediend bij het arbi tragehof CAS. De hoorzit ting is op 5 december. Sagan werd uit de Tour gezet nadat hij de Brit Mark Cavendish in de hek ken had gereden. Die brak door die val zijn schouder blad. Sagan en zijn ploeg vroegen nog tijdens de Tour een spoedarbitrage aan bij het CAS. Dat draaide het besluit toen niet terug. SCHAATSEN Team Lot- toNL-Jumbo neemt begin december niet deel aan de World Cup in Salt Lake City. Dat liet de formatie van onder meer Sven Kra mer (foto) gisteren weten. Na de wedstrijden in Cal gary keert het team terug naar Nederland. Dan begint de voorbereiding op het olympisch kwalificatietoer nooi in Heerenveen. „Dat is onze hoogste prioriteit", zegt coach Jac Orie. „Daar passen deze wedstrijden niet in." In Salt Lake moet Nederland nog een plaats op de Spelen op de achter volging veilig stellen. ATLETIEK Michel Butter loopt zijn eerste wedstrijd na de marathon van New York in eigen land. De num mer 6 van de beroemde klassieker door de Ameri kaanse metropool doet op 3 december mee in de Montferland Run, een weg wedstrijd over 15 kilometer in 's-Heerenberg. De orga nisatie legde ook een grote naam vast met de Keniaan Daniel Wanjiru, in april dit jaar winnaar van de mara thon van Londen. BILJARTEN Santa Cruz (Bol), WK driebanden. Finale: Caudron (Bel) - Merckx (Bel) 40-16. TENNIS ATP Finals, Londen. Groep Sampras: Dimitrov (Bul/6) - Thiem (Oos/4) 6-3 5-7 7-5. Dubbelspel, groep Woodbridge/ Woodforde: Bryan/Bryan (VS/5) - Murray/Soares (GBr/Bra/4) 7-5 6-7 10-8. Max Verstappen was niet blij met de 'opgelapte oude meuk' die Renault als motor leverde in Brazilië, fotophotonews Het blijft knagen bij Max Verstappen Arjan Schouten Interlagos A Favelas aan de rand van het circuit in Sao Paulo. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25