II 14 Precies 60 jaar geleden vielen zes doden toen een Amerikaanse straaljager zich in een Bussumse kazerne boorde. De oorzaak van de crash is nog altijd een raadsel. Sprüfê bruikt hij zijn schietstoel, de derde keer in zijn carrière. Even later landt hij veilig op een dak. Het toestel stuurt hij richting het IJsselmeer. In de veronderstelling dat zijn ont snapping zonder rampzalige ge volgen blijft, belt hij zijn vrouw en de kazerne en zegt dat alles oké is. Maar het loopt anders. De stuur loze straaljager maakt een steile duikvlucht en crasht om precies t3.o8 uur op de Kolonel Palm- kazerne in Bussum. Het toestel komt precies op de plek neer waar vier militairen net zijn afgelost van de wacht en naar de kantine lopen. „Dat was vrese lijk om te zien. Er was bijna niets meer van ze over. Alleen vier hel- rast door de klap. Twee van hen vallen naar beneden door een gat in de betonvloer. Op de appel plaats ziet De Haan een van de wachtmeesters als een levende fakkel over het terrein rennen. „Hij sprong in een bak met water." Twee van deze drie wachtmeesters overleven het ongeluk niet. In to taal komen zes militairen om. Vuurbal Nog veertien militairen raken ge wond door rondvliegende brok stukken. Omdat de brandstoftanks nog vol kerosine zitten, ontstaat er een enorme vuurbal die twee ge bouwen in brand zette. „Ik vergeet nooit meer de enorme paniek die uitbrak. Iedereen wilde zo snel mo gelijk naar buiten. Ik zag hoe een van de militairen van de eerste ver dieping naar beneden sprong. Hij brak beide enkels." Zelf probeert De Haan met col lega's de rust in het gebouw te be waren. Uiteindelijk kunnen ze via de trap veilig het gebouw verla ten. Zonder kleerscheuren over leeft hij het ongeluk. Maar nog lang denkt hij terug aan die ramp zalige middag. Helemaal als hij la ter in Amstelveen gaat wonen en er vliegtuigen vanaf Schiphol laag overkomen. Hoe het zo gruwelijk mis kon gaan in Bussum is nog steeds een groot raadsel. Opvallend is dat de piloot, een Amerikaan met Egypti- Van vier militairen was bijna helemaal niets over. Alleen hun helmen sche ouders, al twee keer eerder pech had met eenzelfde type straaljager in Nederland. In okto ber 1956 springt hij boven Noord- Brabant uit zijn straaljager met zijn schietstoel als hij motorpech krijgt. In januari 1957 komt hij door brandstofgebrek boven Friesland opnieuw in de problemen. Beide keren raakt er niemand gewond. De toestellen komen in het water terecht. Domme pech De onderzoekscommissie conclu deerde na deze derde crash dat er sprake moest zijn geweest van domme pech. Mohamed bleef- ondanks zijn derde crash - actief als straaljagerpiloot en vocht on der meer in Vietnam. Daar vloog hij meer dan honderd missies en groeide uit tot een rijkelijk gede coreerde oorlogsheld. Dat oorverdovende la waai. Alsof er een enorme bom ont plofte. Nico de Haan (79) uit Amstelveen zit rechtop in zijn bed als hij op de 14 november 1957 in de legerka zerne in Bussum even een mid dagdutje doet. Hij wacht op een schietoefening die later die mid dag zou worden gehouden. „Ik had geen idee wat hier gebeurde. Al leen dat ik zo snel mogelijk weg wilde", zegt de oud-dienstplich tige. Het is een 25-jarige piloot, Rezk Moses Mohamed, van de Amerikaanse luchtmacht die dood en verderf zaait op de ka zerne als zijn F-100 Super Sa bre zich in een van de onder komens boort. Kort na de start vanaf vlieg basis Soesterberg krijgt Moha med al motorproblemen, blijkt uit historisch onderzoek van Oneindig Noord-Holland. Het vuur dringt plotseling de ca bine binnen en Mohamed ziet al snel geen hand meer voor ogen. Terugkeren naar Soesterberg zit er niet meer in. Boven Hilversum ge- men", zegt Nico de Haan. Hij heeft alle geluk van de we reld. De Haan ligt ook in ge bouw 3 te rusten, maar precies aan de andere kant. Als hij de klap hoort, bedenkt hij zich geen moment en vlucht naar buiten. „Het klinkt nu mis schien heel stom, maar ik pakte eerst nog snel mijn accordeon. Daar was ik erg aan gehecht." In de gang ziet hij hoe de an dere kant van zijn gebouw in puin ligt. In een van de kamers zijn drie wachtmeesters bezig met het voorbereiden van een wapenles als ze worden ver- Ik vergeet nooit meer de enorme paniek die uitbrak, ledereen wilde heel snel naar buiten dinsdag 14 november 2017 GO Zes doden, maar crash met straal j ager blij ft mysterie Nico de Haan was in de kazerne toen het toestel zich in het gebouw boorde, fotomarcookhuizen —Nico de Haan Raymond Boere Amstelveen De ravage op de Kolonel Palmkazerne na de ramp. FOTO'S ANEFO/SPAARNESTAD —Nico de Haan, overlevende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14