12 UITSPRAAK RUTTE REACTIE UIT BRUSSEL Instellingen Groei 'Zoals België moeten we niet willen zijn', zei premier Mark Rutte vorige week over het economisch klimaat bij onze zuiderburen. Correspondent Frans Boogaard, 23 jaar Brussel op de teller, ziet zeker 6,5 redenen om helemaal niet jaloers te zijn op Nederland. Wel degelijk grote bedrijven Meer-partijenregeringen De instellingen? Nederland stelt momenteel alles in het werk om het Europees Medicijnagentschap (EMA) binnen te halen, en springt een gat in de lucht als dat lukt. Nederland huisvest dan, inclusief portier en koffiejuf, 900 man extra, bovenop de 1.065 van Europol en de 253 van Eurojust, plus - om eerlijk te zijn - nog IPO (patenten), Esa (ruimtevaart) en wat VN- instellingen. Niet slecht, maar kruimelwerk vergeleken met België: 40.000 EU-mede- werkers (Commissie, Raad en Parlement), 10.000 NAVO-mensen (Brussel/Mons) en 30.000 lobbyisten. De Nederlandse groeicijfers zijn spectaculair beter dan de Belgische, dat klopt. Maar waarom? Omdat België nauwelijks last heeft gehad van de crisis en niet, zoals wij, uit een diep dal hoeft te komen. Op de Neder landse werkloosheidscijfers, ongecorrigeerd voor deeltijdwerk en zzp'ers, hoeft Vlaanderen zeker niet jaloers te zijn. De Belgische staatsschuld is Zuid-Europees hoog, maar dat zal menige Belg - riant wonend in zijn vol ledig afbetaalde villa - een rotzorg zijn. En zo is het al decennialang. Rutte kent alleen mega- brouwer Inbev. Collega premier en partijgenoot Charles Michel reageerde: „Blijkbaar nooit gehoord van Solvay, UCVB, Be- kaert, Umicore? Grote Belgische bedrijven met wereldfaam." Typisch Belgische bescheiden heid, want de lijst is veel langer. Zelfs in Wallonië - het Groningen van Bel gië maar dan zonder in stortende huizen - dui ken tussen de steenho pen en verlaten staal fabrieken bloeiende bedrijven op: lucht- en ruimtevaart, life sciences, farma, agro, duurzame energie. De winstbelas ting? Op papier 34 pro cent (straks 29), maar iedere fiscalist brengt die naar goede Bel gische gewoonte in een handomdraai naar nul. Lokkertjes voor grote bedrijven waren er al ver voor dat Nederland ze uitvond. Mijn salaris komt elke maand uit België. Niet omdat ik er werk, maar omdat zo'n beetje de hele Neder landse dagbladmarkt wordt gerund door Bel gen - blijkbaar betere uit gevers dan Nederlanders. Rutte kan het met iedereen, maar kan hij het ook met een trio erbij? Dat moet hij nog bewijzen. In België tellen regeringen minimaal vier partijen, vaak vijf of zes. Er valt weieens een regering, politici kunnen elkaar fameus uitkafferen, maar met elkaar besturen ze zonder veel problemen een supercomplex land. „Ik ben blij in een land te wonen waar geschillen in dialoog worden opgelost", zei vorige week nog het Groene parlementslid Kristof Calvo - van Catalaanse origine. dinsdag 14 november 2017 GO Jupiler Gee ;en twi fe over B elgië Eerst dat bedrijfsleven. Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12