Onderzoek aanslagen Parijs pas in 2019 klaar Wassen beeld van Hitier verwijderd wegens self ies 94 Sfeervol Gent 7 Brexit-onderhandeling mogelijk vertraagd 1 llUUi 1 De toch al moeizame onderhandelingen over de brexit dreigen vertraging op te lopen nu Conservatieve parlementsleden het vertrouwen willen opzeggen in Theresa May. Haar positie wankelt door oproer van partijgenoten die tegen een brexit of een harde brexit zijn. Veertig van hen willen inmiddels de vertrouwenskwestie stellen. „Ons geduld is teveel op de proef gesteld", aldus een van hen. De re bellen eisen van de premier de toe zegging dat het slotakkoord met de EU over de brexit ter stemming wordt voorgelegd aan het parle ment. Volgens hen moet het La gerhuis het recht krijgen om een slechte overeenkomst weg te stemmen of conclusies te trekken als er geen akkoord zou zijn. Memo May's tegenstanders lijken hier mee te reageren op een uitgelekt memo van May waarin zij kabi netsleden, onder wie minister Bo ris Johnson (Buitenlandse Zaken), de handleiding dicteert voor een harde brexit waarbij Groot-Brit- tannië ook de Europese interne markt zal verlaten in ruil voor een handelsdeal met de Unie. Ook heeft de premier zonder overleg een einddatum bepaald voor het vertrek uit de EU, op 29 maart 2019. Wat de uitkomst van de onder handelingen ook mag zijn, dus ook zonder akkoord. Als de opstandelingen de steun krijgen van nog eens acht Tories dan komt de weg vrij voor een ver- trouwensstemming in het Lager huis. Wanneer die aan de orde zou komen, is nog onduidelijk. Zo'n motie heeft een grote kans van sla gen omdat de premier leiding geeft aan een coalitie met een mi nieme meerderheid en de opposi tie - Labour, de LibDems en de Scottish National Party - bloed zullen ruiken. Mocht het Lager huis het vertrouwen in May op zeggen, zal de Conservatieve Partij een nieuwe leider moeten kiezen. Nieuwe parlementsverkiezingen zijn niet noodzakelijk. De machtswisseling heeft wel grote gevolgen voor de Brexit-on- derhandelingen. De nieuwe pre mier zal extra rekening moeten B Er is bijna genoeg animo om een motie van wantrouwen in te kunnen dienen houden met het verzet van de 'Re- mainers' en tegenstanders van een harde Brexit in haar eigen partij. Zij zal haar onderhandelingsposi tie moeten aanpassen, waardoor de verdeeldheid in de Conserva tieve Partij alleen nog maar groter zal worden. Het jongste oproer onder de To ries is de zoveelste tegenslag voor Theresa May, die zelf nog niet heeft gereageerd. Zij is inmiddels zo beschadigd dat mocht zij dit op roer toch overleven, de kans groot is dat nieuwe vertrouwenscrises zich zullen aandienen die haar uit eindelijk de kop zullen kosten. Ook die aanhoudende onzeker heid zal de onderhandelingen met de Europese Unie over het vertrek van Groot-Brittannië er niet ge makkelijker opmaken. De onder handelaars van de EU onder lei ding van Michel Barnier, zitten met een sterk, duidelijk mandaat tegenover een Britse delegatie die elke dag maar weer moet afwach ten hoe de vlag er in eigen huis bij hangt. Al na haar eerste werkdag als premier, toen zij David Cameron opvolgde na de voor hem desas treuze uitslag van het referendum over een Brexit, klonk er kritiek in de Conservatieve Partij. Sommi gen twijfelden aan haar daad kracht, anderen, onder wie Boris Johnson, weigerden aan haar lei band te lopen. In het geval van de minister van Buitenlandse Zaken gebeurde dat ook uit teleurstelling, omdat May en niet hij de partijlei der en premier was geworden. Broze coalitie Het vertrouwen in May kreeg een nieuwe klap toen zij vervroegde verkiezingen uitschreef in de ver wachting dat de Conservatieve Partij een nog grotere meerder heid zou krijgen in het Lagerhuis. Het tegendeel gebeurde. Die meer derheid ging verloren waardoor zij nu moet samenwerken in een broze coalitie met de Noordierse partij DUP. Daarna hoopte May op de partij conferentie een begin te maken met het herstel van het ver trouwen. Haar rede stelde erg te leur en gaf extra voedsel aan de kritiek en het verzet. Daarna dienden zich ook nog eens kabinetswijzigingen aan. De ene minister, Sir Michael Fallon (Defensie) moest het veld ruimen na beschuldigingen over seksuele intimidatie, Priti Patel (Ontwikke lingssamenwerking) kreeg de zak omdat zij ontmoetingen met Isra ëlische politici had verzwegen. „Het is een dossier met enorme tentakels, we hebben te maken met een terreurbeweging van onge kende omvang", aldus openbaar aanklager Francois Molins. Volgens hem zijn er nog steeds, twee jaar na dato, 'losse eindjes'. De hoop is mede gevestigd op verklaringen van jihadisten die worden gearres teerd in Syrië en Irak. Molins: „Hun getuigenissen kunnen meer duide lijk maken over de organisatie van het terreurnetwerk en over de rol die mensen daarin hebben gespeeld die wij nog steeds zoeken." Vandaag is het precies twee jaar geleden dat terroristen door Parijs en omgeving trokken en zichzelf daar opbliezen of het vuur openden op cafébezoekers en op publiek in concertzaal Bataclan. Er vielen in totaal 130 doden. Zo'n 500 mensen raakten gewond „Er zijn nu vijftien verdachten. Van hen zitten er dertien vast in Frankrijk, België en Turkije. Tegen twee anderen is een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd", schreef Le Monde afgelopen week end, op basis van vertrouwelijke onderzoekinformatie. De enige terrorist die de aansla gen overleefde, Salah Abdeslam, zit in Frankrijk in de cel. YOGYAKARTA Een levensgroot beeld van Hitler is verwijderd bij een wassenbeeldenmuseum in de Indonesische stad Yogyakarta. Het Simon Wiesenthal Centrum, dat strijdt tegen antisemitisme, en mensenrechtenorganisaties waren verontwaardigd over de selfies die mensen bij het beeld van Hitier na men. Het Mata Trick Eye Museum liet vandaag aan de Britse zender Sky News weten dat het beeld naar aan leiding van de kritiek is wegge haald. Sinds 2014 stond het mu seum toe dat er selfies bij het beeld van Hitier werden gemaakt. Een woordvoerder van het museum zei dat het beeld was neergezet uit educatieve overwegingen en niet om mensen te beledigen. „Geen een bezoeker heeft erover ge klaagd", aldus de woordvoerder. Het Simon Wiesenthal Centrum liet echter weten het beeld en ook de achtergrond waartegen het ge plaatst is 'walgelijk' te vinden. Dat toont de ingang van het concentra tiekamp Auschwitz met de be ruchte slogan 'Arbeit Macht Frei'. „Het maakt de slachtoffers die het kamp ingingen en er nooit meer uitkwamen belachelijk", aldus Rabbi Abraham Cooper van het Centrum. Autovakantie België Nu met extra korting iiliiiïi fi lil Kras.nl/52731 of bel 088-0885 886 maandag 13 november 2017 GO l De premier krijgt sinds haar aanstelling forse kritiek te verduren uit conservatieve hoek. foto getty Brits parlement ruikt bloed van Theresa May Hans van Zon Londen Het juridisch onderzoek naar de aanslagen in Parijs op 13 novem ber 2015, gaat nog zeker ander half jaar duren. De onderzoeks rechters hopen de zaak 'in het voorjaar van 2019' af te ronden. Frank Renout Parijs De fascistische leider werd vaak gefotografeerd, fotoafp ■Ml ii ij u in 11 r 3 dagen al v.a. België, ons aantrekkelijke zuiderbuurland. Breng een bezoek aan de bloemenstad Gent. De stad van de wereldberoemde Sint Baafs Kathedraal. Comfortabel verblijf in het centrum inclusief ontbijtbuffet Met boottocht, informatieboekje en diverse andere extra's Tip: beklim het 95 meter hoge Belfort voor prachtig uitzicht! Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7