5 redt het niet op een reguliere middelbare school 'Het vat raakt vol' Nederlander vertrapt door olifant in Zambia Hariri: terug naar Libanon of die een complexe vechtschei- ding van de ouders hebben mee gemaakt. Zij krijgen niet snel ge noeg de hulp die ze nodig hebben. Bovendien worden hun proble men niet altijd opgemerkt, omdat ze die niet duidelijk uiten. Gedragsproblemen Dat merken ze ook op sg De Key zer, waar leerlingen met gedrags- en psychiatrische problemen zit ten, van kleuters tot en met exa menkandidaten havo. Hier komen de laatste jaren meer leerlingen, op latere leeftijd, binnen die zwaar dere zorg nodig hebben. De afde ling voortgezet speciaal onderwijs (vso) op De Keyzer puilt uit. Ter wijl de regio Tilburg juist miljoe nen euro's moet bezuinigen, om dat er vanuit het verleden relatief veel geld gaat naar kinderen die zorg nodig hebben. Vreemd, vindt ook de directeur, want de afdeling speciaal onder wijs (voor basisschoolleerlingen) op De Keyzer is de afgelopen jaren wél gekrompen. „Je zou dus ver wachten dat er minder aanwas is voor het voortgezet onderwijs." Maar nee, op deze school komen kinderen ouder binnen. Er is nog maar één kleuterklas en één groep 3, maar er zijn wél drie groepen 8. Op de middelbare school van De Keyzer piekt vooral het aantal 14- en 15-jarigen. „Het lukt reguliere basisscholen vaak nog wel de kin deren binnenboord te houden, maar dat is op een middelbare school veel lastiger", verklaart Van den Broek. Daar moeten de leer lingen steeds van klaslokaal en do cent wisselen, lopen er véél meer scholieren rond en is het chaoti scher. Door alle prikkels gaan ze moeilijker gedrag vertonen, ze krijgen bijvoorbeeld een korter lontje of raken in zichzelf gekeerd en gaan slechter presteren. Op een speciale school gedijen deze leerlingen beter. Daar zijn de groepen vele malen kleiner, is pro fessionele hulp aanwezig, kunnen kinderen die dat nodig hebben even in een rustruimte werken (elk lokaal heeft er eentje), zijn strakke ritmes. „We vieren alle feesten, zoals Sinterklaas en carna val, mee, maar hier gebeurt dat heel anders dan op een gewone Als je passend onderwijs wil, moetje investeren. Nu gaat dat gewoon niet VSO school", beschrijft Van den Broek. „We hebben een vast programma, zodat de kinderen precies weten dat we eerst gaan verkleden in de klas, dan een spelletje gaan doen en dan - met de kinderen die dat aankunnen - polonaise gaan lo pen op de gang." Chillzone Hier kondigen de juffen en mees ters nooit spontaan aan dat ze de leerlingen meenemen naar het bos, want dan zijn de kinderen compleet van slag. Hier verandert de aula tijdens de pauze niet in een krijsende pubermassa, maar blijft rust overheersen. Hier is het schoolplein opgedeeld in zones: een activity-plein voor kinderen die moeten rausen, een balzone, een chillzone en een plek waar niets is. In deze setting weten sommige jongeren zich op te werken totdat ze een vwo-diploma halen. Jonge ren, die op een gewone school nog met een stoel stonden te smijten uit pure onmacht en onzekerheid. Van den Broek: „Er is een groep leerlingen die het in het reguliere onderwijs kan redden, maar daar zijn meer handen in de klas voor nodig, meer expertise, kleinere klassen. Als je passend onderwijs wil, moet je investeren. Nu gaat dat gewoon niet." Het incident gebeurde aan het einde van de middag in de buurt van zijn lodge in een wildpark in Zambia. De Limburger probeerde een 57-jarige Belgische vriendin te redden die al ruim zestien jaar in het land woont. De vrouw, Sabine Goossens, overleed eveneens. Volgens getuigen stond zij op on geveer 25 meter afstand te kijken naar een kudde olifanten toen één dier uit de groep woest werd en aanviel. Van Griensven probeerde de vrouw te redden maar is bij deze poging ook aangevallen. Beiden waren op slag dood. Waarom het dier aanviel, is ook voor de nabestaanden die op gro tere afstand aanwezig waren totaal niet duidelijk. „Er waren geen rare dingen. Sabine was erg bekend met passerende olifanten. Ze woonde al 16 jaar in Afrika", aldus de familie. Het stel had een vriendschappe lijke band. In 2015 backpackte het tweetal door Malawi, Zambia, Zim babwe en Zuid-Afrika. Nu, 2,5 jaar later waren de twee weer samen op stap. Volgens natuurbeheerder Lewis Daka kwam de vrouw te dichtbij de dieren om foto's te maken, maar dat klopt volgens de familie niet. Daka betreurt de dood van de twee toe risten en heeft eigenaren van lodges inmiddels gevraagd om informatie gidsen aan toeristen te verstrekken. Vorige week vertrapte een andere olifant een beveiliger van één van de lodges in Livingstone toen hij op weg was naar zijn werk. RIYAD De Libanese premier Saad Hariri is volgens eigen zeggen in Saudi-Arabië vrij om te gaan waar hij wil. In een interview met zijn eigen televisiestation Future TV zei hij dat hij is afgetreden om zichzelf te beschermen. 'Over enkele dagen' keert hij terug naar zijn land, zei hij. Hariri maakte zijn aftreden op 4 november bekend ter wijl hij in Saudi-Arabië was. Zijn stap riep veel vragen op. De Libanese president Michel Aoun zei zelfs dat Hariri was ontvoerd en weigerde zijn ontslag te aanvaarden. Het af treden van Hariri leidde tot speculaties dat Libanon een speelbal was geworden in de machtsstrijd tussen de soen nitische monarchie in Saudi- Arabië en het sjiitische Iran. In het interview zei Hariri dat hij wil terugkeren om zijn ontslag formeel in te dienen. maandag 13 november 2017 PC M Nienke werkt tijdens de techniekles op De Keyzer geconcentreerd aan een pennenbakje dat ze zelf heeft gemaakt, foto koen verheijden -Alexander van den Broek Vervolg van voorpagina „Reguliere scholen probe ren kinderen zo lang mo gelijk vast te houden, omdat het ze anders geld kost", constateert Wim Lu- deke, voorzitter van Lan delijk Expertisecentrum Speciaal Onderwijs (LESCO). „Met de beste bedoelingen, maar nu raakt het vat vol." Hoewel het ministerie van Onderwijs zegt dat er niet bezuinigd wordt, hebben sommige regio's wel dege lijk miljoenen euro's minder te besteden. Scholen kij ken daardoor vooral naar de kosten, en niet naar wat de beste plek is voor een kind. Scholen zouden bo vendien het geld bestemd voor zorgleerlingen soms aanwenden voor de ge wone formatie, zegt de vereniging voor schoollei der (AVS). De 64-jarige Wim van Griensven uit Roermond is gisteren om het leven gekomen, nadat hij werd vertrapt door een olifant. Ellen van Gaaien Simone van Zwienen Roermond/Daka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5