Ik hoop dat mijn dochters iets zinvols gaan doen' DUNCAN STUTTERHEIM (46) 1992 eerste feest The Final Exam 2000 eerste Sensation, later verdeeld in Black en White 2005 Sensation gaat naar het buitenland, eerst België en Duitsland 2013 ID&T verkocht aan branchegenoot STX 2014 koopt samen met zakenpartner Sander Groet de oude Shell-toren aan het IJ 2016 opening A'DAM-toren Over ID&T verschenen twee boeken van Gert van Veen: Celebrate Life, Het Verhaal van ID&T (deel 1 en 2) Stutterheim heeft een vrouw en drie dochters werken en er geld binnenkomt terwijl ik slaap." Sinds zijn broer Miles in 2000 bij een auto-ongeluk om het leven kwam, is Duncan enig kind. Op de vraag of hij straks ook nog het vermogen van zijn vader erft, antwoordt hij glimlachend: „Daar is mijn vader helemaal niet mee bezig. Ik ook niet. We wijken ook niet uit naar het buitenland om minder belasting te hoeven betalen." Na even nadenken zegt Stutterheim dat hij wel iets voor zijn dochters heeft geregeld. „Ik heb ze alle drie een stuk van de toren gegeven. Een spaarpotje, iets voor als het misgaat. Niet omdat ik ze het gevoel wil geven dat ze niet hoeven te werken, want er moet wel gewerkt worden, maar wel dat ze het niet voor het geld hoeven te doen. Bij mij lag de nadruk vroeger toch wel op geld verdienen - en gelukkig kon ik dat met iets wat ik leuk vond - maar ik hoop dat zij iets zinvols gaan doen, iets wat ze voldoening geeft. Mijn oudste dochter bakt taarten. De tweede wist onlangs samen met een vriendinnetje in de IJ-Hallen tweedehandsmerkkleding op de kop te tikken, die ze daarna via een app verkocht. Ze hadden zo 100 euro verdiend. Dat vind ik leuk. Maar als ze liever rechercheur of actrice wordt, is dat ook prima." Zinvol bezig zijn is een onderwerp dat een paar keer ter sprake komt. Daarom besteedt Stutterheim een deel van zijn tijd aan onbetaald werk. Onlangs is hij vanwege zijn ervaring met grote evenementen gevraagd lid te worden van de Sportraad. Daarnaast 14de met feesten begonnen. Na 30 jaar had ik het wel gezien. Bovendien was mijn vrouw zwanger van ons derde kind." Zijn eigen plan Stutterheim trekt het liefst zijn eigen plan. „Bij de verkoop van ID&T heb ik geen dure banken ingeschakeld. De advocaat die me zou bijstaan, kwam drie kwartier te laat voor de bespreking met STX. Toen hij er eenmaal was, heb ik gezegd dat ik het gesprek alleen zou voeren. Ik vond de door hem opgegeven indicatieve waarde ook te laag. Binnen een paar uur had ik een principeovereenkomst gesloten. En toen ik de plannen voor A'DAM ontwikkelde, zei Sillerman dat ik me beter verre kon houden van vastgoed en dat ik me beter op ID&T kon concentreren. Ik heb er niet naar geluisterd. Niet dat ik iets met vastgoed op zich heb. Ik zie mezelf niet beleggen in een winkelcentrum in Breda of zo. Muren kunnen kil zijn, maar ook warm en gezellig als mensen ertussen samenkomen. En ik ben ervan overtuigd dat mensen blijven samenkomen, hoe groot virtual reality op termijn ook wordt." Later voegt hij eraan toe dat A'DAM zo mooi ligt en zo'n fantastisch uitzicht over de stad biedt, dat hij altijd nieuwe huurders voor de kantoorkolos zal kunnen vinden. Gebouwen ontwikkelen waar mensen met een bepaald doel samenkomen, dat is wat Stutterheim tegenwoordig doet. In een loods in Amsterdam-West, NachtLab geheten, zitten allerlei bedrijfjes op het gebied van dance, muziek en evenementen. In veel van die bedrijljes heeft Stutterheim aandelen. Op de plek in West waar het vroegere hoofdkantoor van ID&T zat, moet een grote toren verrijzen met daarin creatieve maakbedrijven. „Je moet keuzes maken. Een adviesbureau komt er niet in, tenzij het een adviesbureau is voor de creatieve sector." Onbetaald werk Inmiddels is Stutterheim bezig met een vierde project, maar hij wil niet vertellen wat het precies is. „Daar is het nog te vroeg voor." Het enige dat hij erover kwijt wil, is dat het aansluit bij zijn andere activiteiten en bij zijn huidige levensfase. „Ik wil iets doen wat ertoe doet en wat relevant is voor de stad." Stutterheim droomt er niet van om zijn vermogen te verdubbelen. „Ik weet dat ik gemakkelijk praten heb, maar op een gegeven ogenblik heb je zoveel geld, dat je je afvraagt hoe rijk je wilt worden in je leven. Je moet een nieuwe balans vinden. Ik heb mijn geld zaken zo geregeld dat ik nooit meer zou hoeven te zoekt hij buddy's voor een Amsterdams dak- en thuislozenproject. „Die mensen hebben namelijk niet alleen geld nodig, maar ook mensen om mee te kunnen sparren." Wel zegt hij erbij dat het allemaal niet te veel moet worden. „Ik doe liever een paar dingen goed dan dat ik mijn tijd verdoe aan tijdrovende vergaderingen." 750 jaar Amsterdam Een project waarvoor hij de komende jaren tijd wil uittrekken, is het 750-jarig bestaan van Amsterdam dat over zeven jaar plaatsvindt. „Ik zit in het bestuur van de stichting die dan van alles organiseert. We kunnen misschien een megafeest geven op de Ringweg AIO, zodat alle mensen uit alle wijken er gemakkelijk bij betrokken kunnen worden. Of regelen dat de daken van alle woonboten groen worden. Dat ziet er niet alleen leuk uit, maar is ook duurzaam. Duurzaamheid zal sowieso wel een belangrijk thema worden." Stutterheim merkt op dat het 700-jarig bestaan van Amsterdam allerlei blijvende initiatieven heeft opgeleverd, zoals Sail en de marathon. Daarover filosoferend oppert Stutterheim, die in zijn eigen huis al enige tijd onderdak biedt aan enkele Syrische vluchtelingen, het idee een aantal vluchtelingen zeven jaar te begeleiden. „Dan kun je zien hoe ze echte Amsterdammers worden. Het leuke van het project is dat iedereen kan meedenken. Ik heb er echt zin in." o 10 I DE ONDERNEMER I MAANDAG 13 NOVEMBER 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58