II Nabestaanden MH17 boos op Kamerlid Pieter Omtzigt 3 Gezin kijkt 'Sinterklaasjournaal' tussen geloof, twijfel en zeker weten De pietenpakjes komen weer uit de verkleedkisten. Sinterklaas en zijn pieten zijn vanaf vanavond te volgen via het Sinterklaas journaal. De spanning stijgt bij de vijf kinderen in huize Van Havere. Ik moet tactisch zien te polsen hoe Tijn er nu instaat De speelgoedreclames vliegen hen al wekenlang om de oren. De kinderen van Petra van Havere volgen ze nauwlettend. „Ik krijg continu te ho ren wat ze wel en niet willen voor Sinterklaas. ]a, ze hebben de voor stukjes van het Sinterklaasjournaal ge zien, hoor. We kunnen er hier niet meer omheen." Nee, in huize Van Havere wordt het de komende weken stunten met de pannen. Want precies rond etenstijd, om 18.00 uur, moeten de vijf kinde ren Emma (to, gelooft niet meer), Tijn (9, zit in de twijfelfase), Lotte (6, zit er middenin), Isa (3, idem) en baby Kas (10 maanden, laat het een beetje langs zich heen gaan) klaar zit ten voor de avonturen van de sint en zijn pieten. „Tsja, we moeten maar ervoor of erna eten en als het écht niet anders kan, kunnen ze altijd nog terugkijken, zegt moeder Petra. Overslaan is in ieder geval geen op tie. Vooral voor Lotte (6) is het één groot feest. „Ze wordt al steeds meer hyper, echt een stuiterbal." En ook de 3-jarige Isa begint het grote sintfestijn meer te vatten. Tsja, en dan is er nog Tijn. Hoe hij voor het Sinterklaasjournaal zit, weet moeder Petra niet zo goed. Als hij met vriendjes over de sint praat, zegt de jongen uit groep 6 dat het allemaal niet waar is. Maar als de beelden van het Sinterklaasjournaal voorbijkomen, ziet ze een compleet ander kind. Pe tra lachend: „Ik moet tactisch zien te polsen hoe hij er nu in staat. Zonder dat het een te grote schok voor hem is." Zelf kijkt de Roermondse gezellig mee met de kinderen. Want die ver haallijn kan ook handig zijn voor thuis. „Er was eens een opa-piet die te veel pepernoten strooide. Toen heb ik de schoentjes ook hier een keer vol gegooid met pepernoten. Dan kan ik vertellen dat opa-piet is langs geweest," vertelt ze. En hoewel oudste dochter Emma niet meer gelooft, houdt ze het ge heim goed in stand. „Ze vindt het juist leuk om mee te spelen voor haar kleinere broertjes en zusjes." Nieuw gezicht Kijkcijfers Demonstratie Welke kleur? NRC Handelsblad meldde zaterdag dat de CDA'er op een bijeenkomst in mei van dit jaar een Oekraïense man liet zeggen dat hij andere toe stellen in de lucht had gezien op het moment dat de MH17 werd neerge schoten. Omtzigt zou de tekst die de man uitsprak zelf hebben aange reikt. Volgens het team dat strafrechte lijk onderzoek doet naar de MH17- ramp, staat echter vast dat het toe stel is neergehaald door een Russi sche BUK-raket. De man verbleef op de dag van de ramp bovendien elders. „Hij zal zich moeten verant woorden", aldus voorzitter Evert van Zijtveld van Stichting Vlieg ramp MH17. Berouw Omtzigt toonde op Twitter inmid dels berouw over zijn actie. „In mijn gedrevenheid op dit dossier om vragen beantwoord te krijgen, heb ik op deze bijeenkomst onzorg vuldig gehandeld. Dat betreur ik." De nabestaanden menen dat het CDA-Kamerlid het daar niet bij kan laten. „Als dit klopt, dan is dat heel kwalijk", stelt Van Zijtveld. Omtzigt bouwde de afgelopen ja ren krediet op door zijn volhar dende opstelling in het MHi7-dos- sier. Daarom verdient hij de kans zich te verdedigen, meent Van Zijt veld. „Hij is zeer betrokken. Daarom verbaast deze actie ook zo. Wij willen alleen maar feiten we ten en hebben niets aan desinfor matie. Daarvan zwerft al genoeg rond op internet." Voor CDA-fractieleider Sybrand Buma is het voorval geen reden Omtzigt het woordvoerderschap over MH17 te ontnemen. Die vraag is volgens zijn woordvoerder 'niet aan de orde'. Omtzigt zelf was dit weekend niet bereikbaar voor com mentaar. maandag 13 november 2017 GO In pietenpak voor de buis Ellen van Gaaien Roermond Als piet verkleed kijken de kinderen van het gezin Van Ha vere vanavond naar het Sinterklaasjour naal. FOTO MARCEL VAN HOORN - Petra van Havere Vraag blijft: welke kleur hebben de pieten? Bij de NTR zien we de landelijke pieten in 'een soort van vijftig tinten grijs', terwijl de lokale journaals het bij de traditionele zwarte of bruine piet houden. Presentatrice Dieuwertje Blok is al sinds het begin in 2001 het vaste gezicht van het Sinterklaasjour naal. Dit jaar is er een nieuw gezicht als verslag gever te bewonderen: Charlie Chan Dagelet (foto), halfzus van presen tatrice Tatum Dagelet. Tussen alle bekende Ne derlanders in pietenpak zien we dit jaar ook Harry Piekema, bekend van de Albert Heijn-reclames. De kijkcijfers waren vorig jaar schrikken voor het Sinterklaasjournaal. Terwijl tijdens de eerste uitzen ding nog ongeveer een miljoen kijkertjes voor de buis zaten, kelderde dat aantal naar 513.000. Veel kijkers haakten af door de kleur van de 'bonte' pie ten. Er komt toch een demon stratie tegen Zwarte Piet tijdens de landelijke in tocht van Sinterklaas op 18 november in het Friese Dokkum. Actie groep Kick Out Zwarte Piet heeft zich nét voor de deadline aangemeld bij de gemeente. Kinderen krijgen het de komende tijd druk met het volgen van alle Sin- terklaasavonturen. Het traditionele Sinter klaasjournaal van de NTR is niet meer de enige in zijn soort. RTL heeft Sint en Co, Nicke lodeon Op weg naar Pakjes avond en zelfs lo kale omroepen in El- burg, Ede en Meppel hebben nu hun eigen journaal. Nabestaanden van de ramp met de MH17 vinden dat CDA-Ka- merlid Pieter Omtzigt uitleg ver schuldigd is over de nepgetuige die hij twijfel liet zaaien over de toedracht van de ramp. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3