II Lotte van Beek is er weer na driejaar 10 Bij de eerste internationale test bleven de Nederlandse schaatsers steken op 2 gouden medailles. Reden tot paniek, of zijn de eerste pannenkoeken voor de kinderen? Van Aert wint na pech VDP Twaalfde plek voor Luiten Amerika wint de Fed Cup SCHAATSEN WORLD CUP HEERENVEEN Kjeld Nuis was ziek. Jorrit Bergsma had geen rust in het hoofd. Koen Ver- weij was ver moeid van het voorseizoen. Ireen Wüst is gewoon nooit goed in november. Iedereen had in Heerenveen zo zijn of haar eigen waarheid na een vanuit Nederlands perspectief zeer mager schaatsweekeinde. Het pu bliek in Thialf moest tot zondag wachten op de eerste gouden me dailles. Antoinette de Jong won de 3 kilometer, een niet geheel fitte Sven Kramer was nog steeds veel beter dan de rest op de 5 kilometer. Verder hield het bepaald niet over. „We doen het slecht", oordeelde Kjeld Nuis klip en klaar. In zijn ploeg, Lotto-Jumbo, waarde een griepje rond. Hij moest er de 1500 meter zaterdag om afzeggen en werd gisteren zevende op de rooo meter. „Ik dacht gisteren (zaterdag, red.): ik ga de hele dag op bed lig gen, thee met honing drinken, doe twee middagdutjes. De koorts was vandaag weg, maar het voelde ner gens naar. Bloedzonde om bij de eerste internationale krachtmeting als een vaatdoek in de rondte te rij den en dan iemand anders hier als eerste onder de 1.08 te zien rijden." Dat was nota bene zijn Russische rivaal Pavel Koelizjnikov, in 1.07,97. Na twee slechte 500 meters in Hee renveen werd hij links en rechts al afgeschreven, bijvoorbeeld door Kai Verbij. „Maar ik heb hem onder schat", erkende de sprinter, die met 1.08,12 wel een toptijd noteerde. „Dat we weinig gouden medailles winnen, ach wat maakt het uit. De echte medailles komen in februari. En het is gewoon niet zo makkelijk als je denkt, jongens, de concurren tie wordt sterker." Klein Dat geluid klonk uit meer monden. „Wint Nederland alle medailles, is de sport te klein. Winnen we niets, is het ook niet goed", zei Jorien ter Mors, winnares van zilver op de 1000 meter. Bij de vrouwen gingen op de 3 kilometer na alle gouden plakken naar Japan, inclusief die van de massastart en de ploegach tervolging, waarop zelfs een we reldrecord werd gereden. De Ne derlandse bondscoach van Japan, Japan is wel een probleempje voor ons. Ze rijden daar allemaal goed. Echt opvallend Langlaufen had Lotte van Beek (25) nog nooit gedaan. Toch stond ze ze ven maanden geleden op ski's tus sen geoefende, onbekende buiten landers in Lapland. Haar sportta lent is groot, het duurde niet lang of Van Beek waagde zich als enige aan moeilijke lusjes en bultjes. Wat ze deed, vroegen haar medereizigers. En vervolgens: „Schaatsen? Wat is dat?" Pas op de laatste avond kwa men ze erachter al tien dagen met een olympisch kampioene op reis te zijn. De afgelopen drie jaar waren voor Van Beek verre van perfect. „Heb je effe?", zegt ze, op de vraag wat er allemaal met haar is gebeurd. De vrouw die in Sotsji goud won op de achtervolging en het brons ver overde op de 1500 meter, kampte onder meer met de ziekte van Pfeif fer, een gescheurde kruisband, astma-aanvallen, ziektes op ver keerde momenten en een schouder die uit de kom schoot. Maar ze is er weer, zo bewees ze zaterdag met het - voor haar onver wachte - brons op de 1500 meter. Twee weken eerder verbaasde ze nog door zich te plaatsen voor twee wereldbekerafstanden. Ze schaatst niet in een commer cieel team, zoals de meeste van haar concur renten, maar bij Gewest Friesland. Dat betekent: zelf geld toeleggen, sponsors vinden en nauwelijks op trai ningskamp. Maar dat deert Van Beek niet. Een jaar geleden maakte ze deel uit van Lotto-Jumbo, Net als vier jaar geleden zeg ik weer: ik ga goud halen maandag 13 november 2017 VELDRIJDEN Wout Van Aert heeft verrassend de vijfde wedstrijd in de Su perprestige gewonnen. De Belgische wereldkampioen profiteerde in de slotronde van de cross van Asper- Gavere van materiaalpech bij Mathieu van der Poel, die op dat moment een halve minuut voorsprong had op zijn concurrent. De Nederlander moest lopen en zag vervolgens ook nog Toon Aerts langszij komen. Hij werd derde op 1.16 mi nuut. Van Aert is door de zege ook alleen leider in het klassement. Hij heeft twee punten meer dan Van der Poel. GOLF Joost Luiten heeft de Nedbank Golf Chal lenge in Zuid-Afrika met een gedeelde twaalfde plaats afgesloten. De Rot terdammer liep gisteren een afsluitende ronde van 71 slagen, één onder par. Hij klom daarmee nog twee posities in het klassement. De zege ging naar Branden Grace. De Zuid-Afrikaan liep een uitstekende slot ronde van 66 slagen en passeerde Scott Jamieson op de ranglijst. De Schot eindigde als tweede met 278 slagen, één meer dan Grace. Met zijn overwin ning verdiende de Zuid- Afrikaanse golfer ruim 1 miljoen euro. TENNIS De Amerikaanse tennissters hebben voor het eerst sinds 2000 de Fed Cup gewonnen. In de finale in Minsk tegen Wit- Rusland moest het dubbel spel na een gelijke stand (2-2) de beslissing bren gen. Shelby Rogers en Coco Vandeweghe waren in twee sets te sterk voor Arina Sabalenka en Aliaks- andra Sasnovitsj: 6-3 7-6 (3). Vandeweghe zette de Amerikaanse tennissters twee keer op voorsprong, maar omdat Sloane Ste phens haar twee enkelpar tijen verloor, moest het dubbelspel uitkomst bie den. In februari neemt Ne derland het in de eerste ronde van de Fed Cup op tegen de Verenigde Staten. 'Niet winnen is Rik Spekenbrink Heerenveen - Marrit Leenstra (28) Na een afwezigheid van drie jaar stond tweevoudig olympisch medaillewinnares Lotte van Beek weer op het wereldbeker podium op de 1500 meter. In Thialf vertelt ze over de lastige periode en hoe ze energie terug vond tussen onbekenden in Lap land. Lisette van der Geest Heerenveen - Lotte van Beek (25)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38