Marquez pakt vierde wereldtitel in zijn eigen stijl 9 eerst sinds 1998 naar het WK (kW maar in Abidjan was daar dus de ongekende vreugde. Voor het eerst sinds 1998 is Marokko erbij op het WK. „Ik moet het allemaal nog laten bezinken", liet Sofyan Amrabat weten. El Ahmadi snapt zijn jonge clubgenoot, die als invaller tien minuten speelde en dus definitief speler van Marokko is. De aanvoer der van Feyenoord hoste na afloop met de doelpuntenmakers Nabil Dirar en Mehdi Benatia door de kleedkamer in Ivoorkust. Hakim Ziyech filmde de uitzinnige vreugde bij zijn ploeggenoten. De broertjes Nordin en Sofyan Amra bat vielen elkaar dolgelukkig in de armen. En Mimoun Mahi, die ne gentig minuten op de bank bleef in Ivoorkust, straalde eveneens van oor tot oor. „Begin deze week ben ik ge woon weer terug in Rotterdam hoor", laat El Ahmadi weten. „Dan wacht WV thuis alweer. Maar een WK meemaken, dat wilde ik zo graag. Dat is het hoogst haalbare De bondscoaches selecteren steeds vaker 'Europese spelers' en dat verandert de manier van voetballen voor een voetballer. Nu is het ge lukt, de kwalificatie althans. Het gaat nu eigenlijk allemaal pas be ginnen, met komende maand bij voorbeeld de loting. De afgelopen Afrika Cup in januari verliep al re delijk voor ons. En we wisten dat we in deze poule Ivoorkust, Mali en Gabon onder ons konden hou den." Hervé Renard uit Frankrijk, een grote naam in het Afrikaanse voet bal, zal pas de vijfde bondscoach zijn die met Marokko aan een mondiale eindronde begint. In 1998 sneuvelden de Noord-Afrika nen in de groepsfase. Onder de lei ding van Renard kreeg Marokko deze kwalificatieperiode zelfs geen enkele tegentreffer te ver werken. El Ahmadi: „Ik heb al va ker uitgelegd dat een interland in Afrika spelen niet te vergelijken is met voetballen in Europa. Al selec teren de bondscoaches steeds va ker 'Europese spelers' en dat ver andert de manier van voetballen wel. Dat spijkerharde voetbal van jaren geleden verdwijnt een beetje. We zijn vol voor de winst gegaan en het is gelukt. Prachtig." Zelfvertrouwen Renard vertelde dat hij graag tegen Frankrijk wil uitkomen op het WK. Hij voegde daaraan toe dat ze geen enkel land willen ontlopen in Rusland. Er is blijkbaar zelfver trouwen bij de Leeuwen van de Atlas. „Het toernooi is nog ver weg", zegt El Ahmadi. „Maar we zijn er weer eens bij. Eindelijk." Op de motor blijven zitten en fini shen in de top 11. De opdracht voor Mare Marquez in de slotrace in Va lencia was duidelijk en simpel. Voor een coureur van zijn kaliber is ein digen bij de eerste elf even moeilijk als een balletje vijftien keer hoog houden voor Lionel Messi. Dat de 24-jarige Spanjaard zich voor de vierde keer zou kronen tot kampi oen in de koningsklasse van de mo torsport, leek welhaast een zeker- heidje. Er loerde slechts één gevaar: zijn eigen eerzucht. Een elfde plek mocht dan voldoende zijn voor de wereldtitel, instinctief is iedere coureur in het zicht van de Catalaan een potentiële prooi. En als Mar quez besluit de jacht te openen, wordt geen enkel risico gemeden. Niet voor niets crashte de Honda- coureur dit seizoen tijdens de trai ningen, kwalificaties en races liefst 25 keer. Het zou, met een kampioenschap op het spel, logisch zijn om in het beslissende weekeinde gas terug te nemen. Marquez kan vrijwel alles op zijn Honda, maar juist dat tem poriseren behoort niet tot de moge lijkheden. Vooraf beweerde hij nog dat de raceoverwinning in Valencia voor hem geen prioriteit was. Het behalen van de wereldtitel, daar zou alles om draaien. Toch ging de gashendel vanaf de eerste training in Valencia helemaal open. Het resulteerde vrijdagmid dag in crash nummer 26. Een dag la ter, tijdens de kwalificatie, gleed Marquez nogmaals door de grind bak. Zijn mecaniciens keken op de tv-schermen met ingehouden adem toe. Ze hadden gehoopt dat de Spanjaard wat meer gecontro leerd zou rijden, maar diep vanbin nen wisten ze wel beter. Marquez gaat volle bak. Altijd. En dat leverde hem, ondanks crash nummer 27, opnieuw een poleposition op. De enig overgebleven concur rent, de Italiaan Andrea Dovizioso, kende een dramatische kwalificatie en moest het doen met startplek negen. Een reëel gevaar vormde de 31-jarige Ducati-coureur niet meer voor Marquez. De Spanjaard hinkte daardoor tijdens de race op twee gedachten: volle bak voor de zege of de race gecontroleerd uitrijden. Lang bleek Marquez verstandig. De Spanjaard had de Fransman Jo- hann Zarco moeten laten passeren, maar voelde dat hij in goeden doen was. Tien ronden voor het einde verloor de aanstaand wereldkampi oen zijn zelfbeheersing. Hij plaatste zijn inhaalactie voor een scherpe bocht. Vervolgens gebeurde waar zijn team zo bang voor was: Mar quez verloor de controle. Hij ging te wijd, gleed met knie en elleboog over het asfalt, maar bleef wonder- Tien ronden voor het einde was het tijd om te gaan. Ik voelde me zó goed. Maar het was gekkenwerk wel overeind. Na tientallen meters door de grindbak voegde de Span jaard op de vijfde stek in. Zijn toch al gespannen team en familieleden zagen het in de pitbox met grote ogen ternauwernood goed gaan. „Ik probeerde tijdens de race rus tig te blijven", verklaarde Marquez nadat hij de streep als derde had ge passeerd. „Maar tien ronden voor het einde was het tijd om te gaan. Ik voelde me zó goed. In bocht 1 ver loor ik even de concentratie en toen ging ik te wijd. Het was gekken werk", bekent hij hardop lachend. „Marquez-stijl tot einde." maandag 13 november 2017 Karim El Ahmadi (tweede van links) viert de WK-kwalificatie van Marokko met zijn ploeg genoten, fotoafp viert nu feest -El Ahmadi Hij had geen enkel risico hoeven nemen, maar ook in de allesbe- slissende race bleek Mare Mar quez een meesterlijke waaghals. „Het was gekkenwerk." Emiel Poeiert Valencia - Mare Marquez (24) Mare Marquez is uitzinnig na het behalen van zijn wereldtitel. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37