6 Avontuur in Zeist zit er bijna op voor bondscoach Dick Advocaat, maar het Dick Advocaat stopte al vaker als trainer, maar nooit voor lang. Ook nu hij 70 jaar is en morgen na Roemenië - Nederland hoogstwaarschijnlijk definitief afscheid neemt als bondscoach van Oranje, geeft hij die garantie niet. „Waar ik aan merk dat ik ouder word, is dat ik vaker emotioneel ben. Maar ik voel me gezond." 2 Tm Een jongetje van 10 jaar vroeg op het complex van de KNVB recent of hij het nou goed had gezien, dat Dick Ad vocaat tranen in zijn ogen kreeg toen het Wilhelmus klonk voor een interland van Oranje. Advocaat had geknikt. Ja. De 70-jarige Hagenaar denkt te genwoordig vlak voor een inter land bewust aan andere dingen. „Want bij een volkslied voel ik de tranen inderdaad opkomen, dat had dat jongetje heel goed gezien", zegt Advocaat. „Het zal ongetwij feld de leeftijd zijn. Als je ouder wordt, word je ook sentimenteler. Aan de andere kant: toen ik in 2012 Rusland coachte tijdens het EK in Polen en Oekraïne, had ik het ook al. Dat volkslied, die melodie van die Russen, zo mooi. We speelden in 2012 tegen Polen in Warschau en de supporters van Rusland ont vouwden op de tribune een enorm spandoek. Zo groot had ik het nog nooit gezien. Toen ik na afloop wilde zeggen dat ik het prachtig had gevonden, werd me net op tijd uitgelegd dat er een of andere woeste krijger op stond afgebeeld die ooit nogal had huisgehouden in Polen. Gelukkig heb ik er toen niets over gezegd, want tussen Rusland en Polen boterde het toch al niet zo." Op de plek waar alle wereldleiders ook hadden gezeten, zat Dick Advocaat uit Den Haag Op 27 september werd hij 70 jaar. In deze krant verscheen er een pa gina met mensen die in zijn leven zijn weg hadden gekruist. Broer Jaap, Adri van Tiggelen, Danny Blind, Cor Pot, Giovanni van Bronckhorst. Ze waren stuk voor stuk lovend. „Die verjaardag deed mij aan vankelijk niet zoveel", zegt Advo caat. „Maar als je dat dan leest en je ziet hoe andere mensen over je denken, dan doet dat iets met je. Contact onderhouden is niet mijn sterkste punt. Met spelers al hele maal niet, ik heb van Rinus Mi- chels geleerd dat een bepaalde af stand houden met spelers het al lerbeste is. Hij had honderd pro cent gelijk." „Eerlijk gezegd: ik heb echt geen idee. Ik speelde zeifin de Nederlandse jeugdelftallen, zo slecht was ik dus niet. Mijn eer ste baantje was bij de KLM. Ik had gehoord dat als je daar een halfjaar werkte, je bijna gratis naar Engeland kon vliegen. Voor twee gulden of zo. Engeland was toen al de bakermat van het voet ballen, dus dat zag ik wel zitten. 'IPB' noemden ze dat: Indien Plaats Beschikbaar. Maar het was niets voor mij. Ik heb geen flauw idee wat ik daar op kantoor heb zit ten doen. De KLM werkte niet mee om vrijaf te geven bij trai ningen van het Nederlands jeugdelftal, dus was ik weg. Ik ging werken bij een bedrijf dat groente en fruit expor teerde. Daar kreeg ik wel vrij om naar Zeist te gaan. Ver volgens brak ik door bij ADO. Ook geen vetpot, hoor. 150 gulden per maand als 16-jarige. Maar de voet balwereld, dat was mijn wereld." „Heel de straat niet, dus we wisten niet beter. Ik kom uit een gezin met vijf kinderen. Mijn ouders werkten vooral om de kinderen te kunnen onderhouden. Laatst, toen ik 70 jaar werd, dacht ik vaak aan mijn vader. Hij overleed in 1963 en was pas 58 jaar. Nu ben ik 70 jaar, 12 jaar ouder al. Maar die mensen moesten in die tijd zoveel harder werken dan nu. En waar je toen ook naar toe moest, het moest op de fiets of lopend. Een auto was er niet. Mijn broer Jaap was de oud ste, hij nam de vaderrol op zich, maar we moesten zelf overeind zien te blijven. Op straat leerde je van je af te bijten. In Den Haag moest je voor jezelf opkomen. Bij de voetbalclub ADO werd mij ver- volgens de nodige discipline bijge-^| bracht. Het was gewoon een prachtige tijd, geld of niet." „Daar ben ik opgegroeid. Toen ik 10 jaar was, stond ik zelf met mijn handtekeningenboekje bij ADO- Fortuna. Zo'n mooi boekje waar ik zelf nog fotootjes in had geplakt. Ik zal het moment nooit meer verge ten. Ik stond al een uur te wachten op mijn idool Cor van der Hart. Maar hij weigerde een handteke ning te geven. Hij stapte zo de bus in. Hij was mijn held. Cor kwam ik later nog wel eens tegen. Toen heb ik het hem verteld. Hij vond het een geweldig verhaal. Ach Cor, hij is ook al jaren dood." „Nou, in doodgaan heb ik nog heel weinig trek, haha. Ik voel me goed, maar mijn generatie haakt na tuurlijk wel beetje bij beetje af. Toen Johan Cruijff stierf, was ik stil. Omdat we onze grootste speler ooit hadden verloren. Maar ook omdat hij van mijn generatie is. In 2005 overleed Rinus Michels, ik schiet nog vol als ik er aan denk. De voet ballerij heeft mij jong gehou den, dat is zeker. Bij de tradi tionele persconferentie voor kinderen, laatst in Zeist, vroeg een klein jon getje waar ik mijn al lermooiste tijd heb gehad. Ik wist het op recht niet. Ik vond het overal prachtig. Ik had als trainer dolgraag daar afscheid genomen op het hoogste podium, maar het is niet gelukt." „Zenit Sint-Petersburg, Moskou, prachtig. Mijn tijd daar als trainer van Zenit Sint- Petersburg en later als bondscoach was één groot avontuur. Met Zenit wonnen we alles wat er te winnen viel, met geweldig voetbal. We moest voorronden spelen om überhaupt mee te kunnen doen aan de UEFA Cup, die wij wisten te winnen. Bayer Leverkusen, Bay- ern München, Villarreal, we knik kerden ze allemaal eruit. In Rus land versloegen we Bayern met 4- 0. We wonnen de finale van Glas gow Rangers, uitgerekend een club waar ik ook veel succes had. Na de UEFA Cup kon alles. We kregen een forse bonus, daar sloeg je steil Lvan achterover. De waarde- 15^- ring was zo groot. Al die supporters die afscheid na men in het Oranje toen we ver trokken. Prachtig." „Nee, opeens zat ik tegenover Vla- dimir Poetin. Dat was wat, hoor. Op een plek waar werkelijk alle wereldleiders uit die tijd ook had den gezeten, zat ene Dick Advocaat uit Den Haag. Poetin, een enorme fan van Zenit, wist alles van mij. Hij wilde per se met mij praten. Maar de uitnodiging kwam op de dag van de finale om de Russische Super Cup, ik zei dat het niet uit kwam. Dat was geen optie, haha. Niemand zegt nee tegen Poetin. Ik was al rond met de Australische bond, maar dat had Poetin ge hoord. Hij liet mij gewoon niet gaan, hij betaalde zelfs de afkoop som van anderhalf miljoen euro aan de Australische bond. Met Poetin klikte het. We spraken over leiderschap. Allebei even groot of klein, misschien speelde dat een rol in die band die ik voelde." „Dat etiket heb ik en ik kijk inder daad veel voetbal. Al houd ik ook enorm van muziek. Will Tura, Rob de Nijs. Voor het EK 2012 had ik een dvd gekocht. Bleek het een kersteditie. Zat ik in Warschau in de zomer kerstliedjes te luisteren. Als bondscoach van Rusland keek ik weinig televisie, ik verstond het toch niet. Als bondscoach van Oranje sla ik de praatprogramma's nog weieens over, hoor. Dit keer om chagrijn te voorkomen." „Het gaat al lang niet meer om de inhoud en dat vind ik jammer. Hoe ze hier over Ruud Gullit praten, daar kan ik kwaad om worden. We kunnen in Nederland nog steeds niet heel goed met onze helden omgaan. Gullit is een geweldige persoonlijkheid, in het buitenland proefje het respect voor hem. In Nederland staan we erg snel klaar met kritiek. Als ik de KNVB was, zou ik hem altijd bij Oranje hou- Dat ik na Van Gaal de Nederlandse trainer ben met de meeste prijzen, dat vind ik wel belangrijk den. Hij is een geweldig uithang bord, alle deuren gaan open voor Ruud. Geldt ook voor Ronald Koe man trouwens. Zet die twee bij el kaar en je bent in feite klaar." „Dat hoop ik, maar we moeten ook realistischer worden in dit land. We hebben niet meer het niveau van weleer zoals in 1974,1988,1998 en 2010. Dat is niet erg, we komen er heus wel weer aan. Gullit zei het laatst juist: IJsland heeft individu eel ook geen geweldenaren, maar als team is het geweldig. Zo moet Oranje er ook in staan de komende periode. Een duidelijk en helder systeem, een hecht collectief. En in de toekomst komen die uitzonder lijke talenten echt wel weer." maandag 13 november 2017 GO Mikos Gouka Zeist - Dick Advocaat (70) Michels heeft het pad ge ëffend voor de trainer Dick Advocaat. Wat was u an ders gaan doen? De familie Advocaat had weinig in die tijd, zoals iedereen in de Haagse Transvaalwijk. ADO is uw club. ADick Advocaat met Rinus Michels (1986), Vladimir Poetin (2008). T En als bonds coach van Oranje (2017). FOTO'S ANP/EPA Bent u zelf bang voor de dood? Wat trekt u zo aan in Rusland? Niet alleen de supporters... U kijkt nog altijd alles? Want? U zat zelf toch ook we ieens bij Studio Voetbal - Dick Advocaat Even los van het feit dat Gullit heeft aangegeven dat hij niet on der Koeman assistent zou willen zijn, zouden we met dit duo wel het EK halen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34