van Oranje met Engeland, Spanje, Italië, Frankrijk en II 4 OEFENINTERLAND ROEMENIË - NEDERLAND Het Nederlands elftal vliegt vandaag naar Boekarest om het interlandjaar 2017 af te sluiten. Op de wedstrijd van morgenavond tegen Roemenië zit alweer niemand te wachten. Maar waarom speelt Oranje zulke duels dan? wee oefeninter lands half no vember, vlak na het missen van een groot toer nooi. In een week dat het afzeggin gen regent en zelfs in voetbalkroe gen de tv niet automatisch op Oranje gaat. Ja, in het land is daar veel onbegrip over. Maar dat Oranje nu voetbalt is al jaren gele den vastgelegd in een tv-contract en met sponsoren. „Tv-contracten kunnen vier jaar van tevoren worden gesloten. Het gaat daarbij om aantallen wed strijden. En dat verandert niet als Oranje zich onderweg wel of niet plaatst voor een toernooi", legt Jean Paul Decossaux, commercieel directeur van de KNVB, uit. „Daarnaast kijkt elke bond ook naar het sportieve. Alle speeldata op de FIFA-kalender wil je graag benutten, om te bouwen aan een team. Maar dat argument is voor deze twee wedstrijden nu even weggevallen, ja. Dat is duidelijk." Schotland wilde Oranje vorige week ontvangen in Aberdeen, om dat daar nog subsidie nodig is voor de bouw van een nieuw stadion. Het aantal duels wordt eerder vastgesteld. Dat verandert niet bij wel of niet het WK halen Een wedstrijdpakket van Oranje is sowieso altijd een mix. In de waaier zitten duels met absolute toplanden en ook duels met spor tief en commercieel minder aan sprekende teams. En er is een ver deling tussen uit- en thuisduels, uitgesmeerd over lente, zomer, herfst en, in maart, het staartje van de winter. In 2017 oefende Neder land eerder thuis tegen Italië (maart) en in juni volgden Ma rokko (uit) en Ivoorkust (thuis). De bedragen die de bond verdient per Oranje-interland, geeft de KNVB niet vrij. Duitsland Tussen Nederland en Frankrijk lag een afspraak dat één van de twee in november tegen Duitsland zou spelen. Decossaux: „Wij en de Fransen in één WK-kwalificatie- poule, dan redeneer je dat één van de twee in november WK-playoffs zal hebben en dus niet kan. Door het falen van Oranje konden we uiteindelijk nog steeds allebei te gen de Duitsers, maar als poule winnaar ging Frankrijk voor." Wat bijna niemand weet, is dat de KNVB ook meedraait in een in formeel circuit van elitelanden, dat oefenduels onderling plant. In die zogenoemde Union Club zitten zes toplanden inclusief Oranje. Na twee gemiste toernooien op een rij oogt het potsierlijk dat Neder land in zo'n eliteclub aanschuift. Maar ook dat werd jaren geleden al vastgelegd. Op het hoogtepunt van de prestaties van Oranje, zo tussen 2010 en 2011 (zilveren plak op het WK, eerste plek op de FIFA-we reldranglijst onder bondscoach Bert van Marwijk), smeedde de KNVB het ijzer toen het heet was. „Wij hebben de oprichting van de Union Club geïnitieerd", zegt Decossaux. „Daardoor heeft Oranje de afgelopen jaren twee keer op Wembley tegen Engeland gespeeld. Zijn Spanje en Italië in Amsterdam geweest. Zijn er twee oefeninterlands tegen Frankrijk gespeeld en zouden we in novem ber vorig jaar tegen Duitsland oe fenen. Maar dat was de interland die werd afgelast door terreurdrei ging. In 2018 beginnen we straks weer tegen Engeland en Spanje." Je kunt je wel voorstellen, zegt Decossaux, dat landen als België staan te popelen om tot de Union Club toe te treden. „Hun huidige prestaties rechtvaardigen dat meer dan de onze, eerlijk is eerlijk. Maar onze plek aan tafel is gelukkig ste- We mogen blij zijn dat we de laatste wedstrijden weer winnen en stijgen op de wereldranglijst vig dichtgetimmerd." Als bondscoaches zeggen: elk oefenduel van Oranje is belangrijk voor de FIF A-ranking, dan voelt dat altijd als een dooddoener. De cossaux: „Toch is het belangrijk dat Oranje altijd ergens tussen pakweg positie 7 en 20 staat. En niet pak 'm beet pas 34ste." Duitsland bijvoorbeeld kan pro blemen krijgen met zijn tv-con tract als daarin een oefeninterland tegen Oranje als A-categorie staat aangemerkt, maar de status van Oranje dat al niet meer rechtvaar digt. „Dan gaan grote sponsoren klagen. Mercedes wil relaties in Duitsland liever voor grote wed strijden uitnodigen. En ook de tv- zenders daar hebben een spreiding tussen grote en kleine duels. „We mogen blij zijn dat we de laatste interlands weer winnen en stijgen op de wereldranglijst. Op de valreep zijn we ook nog in de poule met A-landen van de nieuwe Nations League beland. Het zijn zaken waar we ons eerder maandag 13 november 2017 GO Nog even doorbijten, dan komt de elite Maarten Wijffels Rotterdam - Jean Paul Decossaux - Decossaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32