Onrust over vermeende kinderlokker in Souburg II -fitc EN 19 Oostkapelle staat stil bij vliegtuigongeluk 1942 Twee piepjonge piloten lieten 13 november 1942 het leven toen hun vliegtuig in een Oostkapels weiland achter boerderij Groot Middenhof neerstortte. Drie oudere dorpsbewoners blikken terug op die fatale dag 75 jaar geleden. Biken Ik denk dat de piloot gepro beerd heeft om op dat wei land achter de boerderij te landen en niet op de boerde rij of de villa", zegt Bets de Visser (81) zachtjes. Ze zit aan tafel in hotel Green White, dat in land huis Ipenoord is gevestigd, samen met dorpsgenoten Bram de Visser (87), Rinus Bimmel (82) en Simon Janse (55). Simon onderzocht de vliegtuigcrash en schreef er een boekje over; Het vliegtuigongeluk te Oostkapelle 13 november 1942. Simon plaatst het ongeluk in een bredere context. Met achtergron den over de gecrashte Mosquito (de nieuwe, deels houten bom menwerper van het 105de squa dron), het werk van de geallieerde gevechtspiloten, de oorlogssituatie op Walcheren en het ongeluk zelf. Hij sprak dorpsbewoners die, als kind, in Oostkapelle woonden. Die vrijdag de dertiende in 1942 stegen twee Mosquito's op van de RAF vliegbasis Marham. Doelwit: het beruchte Duitse schip de Neu- mark, gelegen aan de kade van de Scheldewerf in Vlissingen. Beide vliegtuigen werden ver voor ze het Europese vasteland bereikten al opgemerkt door Duits afweerge schut en zwaar onder vuur geno men. De Mosquito's werden meermaals geraakt. De eerste bommenwerper maakte een noodlanding op een weiland in Ritthem en vloog in brand. Beide Engelse piloten (25 en 26 jaar) oud lieten daarbij het leven. De tweede vloog richting Oost kapelle en scheerde daar laag over de bomen bij Ipenoord, raakte tak ken en crashte kort na het middag uur op een weiland achter boerde rij Groot Middenhof. De Cana dees Robert Fred Lindsay Ander son (22) en de Australiër Charles Andre Graham (21) overleefden dit niet. Grote klap Bram en Rinus zaten op de lagere school, een aantal klassen kreeg tijdelijk les op de eerste verdieping van de villa Ipenoord. Bram: „Ik bleef die dag op school tussen de middag. Als het 's ochtend onrus tig was, gaf mijn moeder brood mee en at ik op school. Ik moest best een eind lopen van huis naar school. We hoorden het vliegtuig aankomen en moesten van de meester onder de banken kruipen. Het raakte de takken en kwam met een klap neer achter de boer derij." Door die klap is de bom die het toestel nog aan boord had, in een nabij gelegen sloot gerold. „Die is daar later gevonden door een knecht die de sloot schoon maakte", herinnert Bets zich. Ri nus: „We zijn eigenlijk aan een ramp ontsnapt. Stel je voor dat het vliegtuig op de villa terecht was gekomen." „Er werd niet over het ongeluk gesproken op het dorp. Over de oorlog ook weinig", vertelt Bram. Bets die toen op boerderij Groot 'Mijn neefje is vorige week zondag bij de Jumbo in Oost-Souburg ontsnapt aan een kinderlokker, het scheelde niet veel of hij werd meegenomen in een wit busje met geblindeerde ramen en een Roemeens kenteken', was op Fa cebook te lezen. Dit bericht riep veel reacties op. Politiewoordvoerster Esther Boot licht toe: „Wij kregen vorige week een melding van een moeder dat haar 11-jarige zoon werd aange sproken door een onbekende man in een vreemde taal. De jongen, die net zijn fiets van het slot haalde, voelde zich bedreigd en riep om hulp." Getuige Boot vervolgt: Een voorbijganger op een scooter stapte af en liep op de jongen en de man af. Volgens de onbekende man was er niets aan de hand en wachtte hij op vervoer. Even later kwam er inderdaad een busje aanrijden en daar stapte hij in. De getuige heeft de jongen ver volgens naar huis gebracht." Naar aanleiding van de stroom reacties op Facebook heeft de poli tie nog een keer contact gehad met de moeder, haar zoon en de ge tuige. „Die heeft ons zondag op nieuw verteld dat hij niet de in druk had dat het om een kinder lokker ging." Boot meldt dat de po litie dit voorval niet te licht wil op nemen en er vandaag verder in zal duiken. „We kunnen nu niet zeg gen dat er niets is gebeurd, maar ook niet dat dit een poging tot ont voering was." De Facebook reacties lopen uit een van 'ziek gewoon, we moeten bewapend gaan', en 'heb jij die jongen uit handen van ontvoer ders gered' tot 'we moeten verhaal halen op...' en dan volgt een adres. fotaCM JlTo r3' Zwijgen was goud in die tijd Middenhof woonde: „Je wist nooit wie er mee luisterde. Wij hadden een onderduiker. Die werkte mee als knecht. Daar zei je nooit iets over. Zwijgen was goud in die tijd." Ze weet nog dat de Duitsers op de boerderij zochten na de crash omdat ze dachten dat er nog een derde man in het toestel zat. „Gelukkig is de onderduiker toen niet gevonden." Simon startte zijn onderzoek omdat hij het belangrijk vindt dat het verhaal 'levend' blijft. „Laat de families het delen met de jonge ren. Het maakt deel uit van de his torie van het dorp. We hebben nu een herdenkingsbord en twee vlaggen langs de Noordweg gezet. Tijdelijk. Maar ik hoop dat er een permanent monument komt. Een eerbetoon aan die mannen." Bets: „Het is zo triest. Een Canadees en Robert Fred Lindsay Anderson, foto wings to victory een Australiër die ons kwamen helpen in de oorlog en dan zo jong al hier stierven." maandag 13 november 2017 WA 'Zo jong al hier sterven' Annemarie Zevenbergen Een bericht op Facebook zorgde dit weekeinde voor veel onrust in en om Oost-Souburg. Oost-Souburg lOxwe Leo Joosse Tweewielers Dorpsplein 1 4 4363 AC Aagtekerke info@leojoossetweewielers.nl Tel. (01 18) 581 306 Het herden kingsbord met de vlaggen langs de Noord- weg in Oostka pelle: Simon Janse, Rinus Bimmel, Bets de Visser en Bram de Visser (vlnr). FOTO RUBEN OREEL Boerderij Groot Midden hof. - Bets de Visser, oud-bewoner boerderij Groot Middenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19