Lverareen ■oiv^Pinppi 12 In haar nieuwe voorstelling 'Om mij moverende redenen' ontsluit cabaretière Paulien Cornelisse de wonderlijke wereld van mos. „De rust, de zachtheid die mos uitstraalt... Je wilt er toch meteen op gaan liggen?" VINCENT LUISTERT RADIO 'De chemie tussen mij en Beau van Erven Dorens was beter. Quote van de dag Wat voor Radio 2 Bohemian Rhapsody is, is voor Radio 5 Het Dorp van Wim Sonneveld. Het staat elk jaar rotsvast op nummer 1 in de Evergreen top 1000. 'Thuis heb ik nog een ansichtkaart, waarop een kerk, een kar met paard, een sla gerij, J. Van der Ven, een kroeg, een juffrouw op de fiets, het zegt u hoogstwaarschijnlijk niets, maar het is waar ik geboren ben.' Ik ken de tekst van het lied helemaal uit mijn hoofd, zonder dat ik daar ooit enige moeite voor heb hoeven doen. Het is met de paplepel mijn oren in gegoten. Mijn ouders, nog dertigers toen het uitkwam, draaiden het grijs. Ik vond het als kind verschrikkelijk. Dat zulke jonge mensen, dacht ik dan, als mijn ouders, zo'n lied draaien en er dan ook nog eens 'Ach ja' en 'Dat was nog eens een tijd' doorheen gingen zitten mompelen. Cast Klem vernieuwd Waylon met 'Kaboutertje' JmMtÊËmL** mJSÊ Ruig haarmos, roodknolletjesknikmos, dove luci fer, smaragdsteeltje.Alleen al de namen van de vele variaties van mos brengen Paulien Cornelisse (42) in verrukking. Voor het schrijven van haar nieuwe voorstelling Om mij moverende redenen ver bleef ze een week in afzondering in Kopenhagen. „In koffietentjes, met de laptop op tafel. In Londen en Parijs wil ik allerlei dingen zien - in de Deense hoofdstad is niet zo veel te doen." Tot ze de plaatselijke botanische tuin bezich tigde en op een kas stuitte met uitsluitend mos. „Zó fascinerend. De rust die mos uitstraalt, de zachtheid.Je wilt er meteen op gaan liggen. „In mijn vorige show Maar ondertussen had ik een microscoop op het podium om zaken te laten zien die er de hele tijd zijn. Ik houd van kleine, ne derige dingen die belangrijker zijn dan je denkt. „Wist je dat er bepaalde korstmossen bestaan die jaarlijks maar een tiende van een millimeter groeien? Dat is een centimeter per eeuw! Als je ons leven bekijkt vanuit het perspectief van de groei- snelheid van een korstmos, bezie je ons bestaan toch ineens heel anders. „Mos is er gewoon. Mos is, vind ik, heel goed in het 'zijn'. Terwijl ik van mensen die bezig zijn 'in het moment te zijn' juist erg nerveus word. La chend: „Kortom: het werd de hoogste tijd voor een programma over mos." Onbegrijpelijke acties Haar bovenmatige interesse voor het alledaagse de tail is typerend voor de cabaretière, schrijfster en co lumniste. Paulien Cornelisse, auteur van het boek Taal is zeg maar echt mijn ding, waarvan ruim een half mil joen exemplaren werden verkocht, is bovendien Ze staken een sigaret op, dat kon toen nog, kinderen rookten nog verplicht mee. Daarna trokken ze hun schoenen uit. De geur van de rook mengde zich met die van oud voetenzweet, in die tijd deed je eens per twee weken schone sokken aan. En Sonne veld maar zingen. 'Dit dorp, ik weet nog hoe het was, de boerenkind'ren in de klas, een kar die ratelt op de keien, het raadhuis met een pomp ervoor, een zandweg tussen koren door, het vee, de boerderijen.' Ooh, daar was het lied weer, afgelopen vrijdag, toen men de Top 10 van de Ever green Top 1000 bekendmaakte. De rooksok- kencombinatie vulde weer mijn neus. Ik voelde me net zo landerig en licht verdoofd als toen. Het is zo'n lied waarbij het altijd miezert buiten. Toch hoor ik het nu anders dan toen. De tekst zit ongelofelijk goed in el kaar. 'Wat leefden ze eenvoudig toen, in simp'le huizen tussen 't groen, met boeren- bloemen en een heg.' En hoe Sonneveld het zingt, met zo'n prachtige ouderwetse volle chansonnierstem, die klinkt als een klok. Ach ja, dat was nog eens een tijd. Mijn va ders sokken stinken al 13 jaar niet meer en mijn moeder, met wie ik vrijdag video-belde toen Het Dorp op de radio was, zei: 'God ja, dat Dorp, wat een verschrikkelijk lied was dat toch, dat mag je zeggen'. 'Nee, Bijlootje', wierp ik tegen, 'Het is prach tig'. Wat kunnen de tijden veranderen. maandag 13 november 2017 TELEVISIE GO SHOW Zanger Waylon (37) heeft een relatie met voor malig Oh Oh Cherso- deel neemster Bibi 'Kaboutertje' Breijman (26). Ze kennen el kaar van het programma It Takes Two, waarin zij een zangduo vorm den. Paulien opeen ar r- T'- i-fsjfciSaa i Ok'.O'O: van Arno Gelder Acteurs Gijs Scholten van Aschat en Maarten Heij- mans (foto) zijn voor het tweede seizoen Klem (VARABNN), toegevoegd aan de cast. De hoofdrollen zijn weer voor Barry Atsma, Jacob Derwig en Ge- orgina Verbaan. —Verder wil voormalig RTL Late Night- sidekick Marieke Elsinga niets onaar digs zeggen over HumbertoTan. Reageren? Vincent@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12