i JjfjJdjy/ffJllf], fjJ IrjfcÖHiH TMfiwnm. EUWS 11 Gijzelaar Kevin Hermening wil misdaden van het regime aan de orde stellen mssm 11EM 73 649.- Iran is vanaf zijn 20ste een rode draad in zijn leven. In 1979 nam de Islamitische Revolutie de jonge bewaker van de Amerikaans ambassade 444 dagen in gijzeling. Nu gruwt Kevin Hermening (58) van het met Iran gesloten kernakkoord. De wond gaat elk jaar op 4 november open. Op de 'dood aan de Amerika nen-dag'. Dan snijden de beelden van het pro test voor de oude Amerikaanse am bassade in Teheran hem door de ziel. De zwarte dag waarop de Islamiti sche Revolutie 52 Amerikanen in 1979 in gijzeling nam, is in Iran een feestdag. „Een protest tegen de Grote Satan. Ik zag leuzen als 'dood aan de spionnen' hangen", zegt Kevin Her mening, een Amerikaan met Duitse voorouders. „Sinds mijn vertrek, in januari 1981, is er in die officiële haat jegens Amerika niets veranderd." Eens een lid van het US Marine Corps, altijd een lid van het US Ma rine Corps. Het zit in zijn houding, in zijn antwoorden. Strak in het pak is hij klaar om de 'guest of honour' te zijn op het feest van de Amerikaanse am bassade in het Okura-hotel in Am sterdam. „Daar praat ik niet over poli tiek. Nu wel", zegt Hermening, een man met een missie. Hij strijdt voor vrijheid en militaire veteranen, tegen regimes als dat in Iran en tegen slechte verdragen. Dankzij de revolutionairen van ayatollah Khomeini viert Hermening zijn 21ste verjaardag in gevangen schap, ondergaat hij 444 dagen lang vernedering en psychische marte ling. Met twee dieptepunten: een schijnexecutie en 43 dagen in isole ment. Tot zijn grote verbazing zit hij mie op een dag tegenover zijn moeder. „Met gemengde gevoelens. Aan de ene kant was ik dolblij haar te zien. Aan de andere kant maakte ik me meteen zorgen. Zouden ze haar weer naar huis laten gaan? Toen leerde ik hoe groot de liefde van een moeder kan zijn. Ze negeerde alle adviezen van onze regering, een reisverbod naar Iran. Ze wilde doen wat haar hart haar ingaf." Zij keerde zonder hem naar huis. Na hun terugkeer, in januari 1981 mogelijk gemaakt door de Algiers- akkoorden, kregen de gijzelaars een heldenontvangst. President Ronald Reagan ontving hen op het Witte Huis. New York organiseerde een pa rade. Hermening vergeet nooit dat het warme welkom Vietnam-vetera- nen pijn deed. „Zij werden herinnerd aan de kille ontvangst bij hun terug keer. Op al mijn bijeenkomsten vraag ik daarom de Vietnam-veteranen op te staan. Ik salueer voor ze, geef hen het welkom dat ze niet kregen, maar Ik was dolblij mijn moeder te zien. Maar zouden de revolutionairen haar laten gaan? wel verdienden. Bovendien wil ik ie dereen eraan herinneren dat er in april 1980 in Iran acht moedige man nen zijn gestorven die ons wilden redden." De reddingsoperatie Eagle Claw, in opdracht van president Jimmy Carter, mislukte jammerlijk. Drie Marines en vijf bemanningsle den van helikopters kwamen om. Nadat Kevin Hermening zijn leven had opgepakt - met een studie, een huwelijk, de geboorte van twee dochters en de opbouw van een fi nancieel bedrijf in Warsau (Wiscon sin) - begon een nieuwe strijd. Voor compensatie. Na zijn terugkeer kreeg hij van Defensie 10.358 dollar, maar de gijzelaars wilden Iran laten boe ten. „Omdat de Algiers-akkoorden fi nanciële genoegdoening van Iran uit sloot, beslisten Amerikaanse recht banken echter in ons nadeel", zegt hij. Het Congres brengt in 2015 red ding met een speciale wet. De gijze laars krijgen ieder 4,4 miljoen dollar, uit de boetepot voor bedrijven die ondanks de sancties zaken hebben gedaan met Iran. Republikein Hermening is een Republikein in hart en nieren. Hij is net als Donald Trump mordicus tegen het akkoord over de Iraanse nucelaire installaties. „Dat is eenzijdig, in het voordeel van Iran. Wie zegt dat het land zich houdt aan de afspraken geen kernwa pen te ontwikkelen?" Dan moet ook de ex-Marine even slikken. Het Iran-akkoord maakt slachtoffers onder de gijzelaars van toen. „Een van hen, een vriend, heeft na de ondertekening zelfmoord ge pleegd. Hij kon het niet verdragen. Een ander moest worden opgeno men in een kliniek. Het raakte mij ook diep, maar niet zo hard. Ik put er extra energie uit om de misdaden van het Iraanse regime aan de kaak te stellen", aldus Hermening. Maar een oorlog gaat hem te ver. „Ik pleit voor meer sancties, of een economische blokkade." Om misschien ooit zijn droom te kunnen waarmaken. Om net als de veteraan John McCain, die zeven jaar krijgsgevangene was in Vietnam, te kunnen terugkeren naar de plek waar hij dacht zijn leven te verliezen. 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 10 dagen Rondreis Ierland 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Rondreis de Baltische Staten 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust maandag 13 november 2017 GO Altijd verbonden met Iran Hans van Zon Amsterdam De Iraanse gijzelnemers hebben hun gevangenen geblindoekt. Terug in Amerika krijgen de gijze laars een heldenontvangst. Kevin Hermening schudde president Reagan de hand. foto's ar getty images Kevin Hermening FOTO MARCO OKHUIZEN - Kevin Hermening Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Brochure en (0318) 58 og 58 oe ringen. www>b0lderman.nL Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11