Hoe moet het nu verder met Catalonië? Premie zorgverzekering stijgt minder dan gevreesd 10 'Nog twee verdachten' Massagraven van IS ontdekt SPANJE VERKIEZINGEN Ex-premier Puigdemont zit met vier vertrouwelingen in ballingschap in België, elf andere mannen en vrouwen (voorlopig) in de gevangenis. Wie zijn er nu aan zet en hoe staat het met de Catalaanse afscheidingsbeweging? De afgezette regering Let op Oriol Junqueras (48). Vanuit een gevangenis bij Madrid deed hij deze week een belangrijke stap voorwaarts. Hij wil iets wat hij ja ren vermeed: zelf regeren, premier van Catalonië zijn. Is dat niet als 'president' van een republiek, dan maar als premier van een autonome regio, in de hoop ooit dat zelfstan dige land te worden. Junqueras, be last met economische zaken in de afgezette regering, is de leider van de grootste partij in Catalonië, ERC (Republikeins Links van Catalo nië). ERC is bijna drie keer groter dan het iets gematigder PDeCat van oud-premier Puigdemont (54). Samen regeerden zij sinds januari 2016 in de coalitie JuntsxSi, en Jun queras gunde Puigdemont de func tie van premier. Vanuit die luwte duwde hij ERC van 10 zetels in 2010 naar een prognose van 45 in de ko mende verkiezingen, op 21 decem ber. Maar bij ERC vinden ze Puig demont en de zijnen te gematigd in het streven naar onafhankelijkheid dus willen zij nu die agenda bepa len. Het PDeCat van Puigdemont heeft veel aan aanhang verloren: van de 62 zetels in 2010 zouden er nu nog geen 20 overblijven. De burgerbewegingen De grote manifestatie in Barcelona zaterdag (naar schatting 750.000 mensen), werd net als eerdere mas sale bijeenkomsten georganiseerd door de burgerbewegingen ANC (Assamblea Nacional Catalana) en Omnium), waarvan de leiders in de gevangenis zitten. Jordi Sanchez (53) en Jordi Cuixart (42) hebben de Catalaanse regering de laatste jaren onder druk gezet én van de nodige steun voorzien om die weg naar de onafhankelijkheid in te slaan. De 'Jordi's' zetten de massa's in bewe ging. Hun tijdelijke plaatsvervan gers zijn minder charismatisch. De parlementsvoorzitter Vóórdat ze politicus en voorzitter van het laatste parlement werd, was Carme Forcadell (61) de voorganger van Sanchez bij ANC. Zij heeft van alle politici het hardst gestreden voor zelfstandigheid, maar heeft donderdag de rechter beloofd zich niet meer met die strijd te be moeien. Niettemin werd ook zij naar de gevangenis gestuurd, als elfde en laatste, maar kwam ze op borgtocht vrij toen de vereiste 150.000 euro werden betaald vanuit een speciale solidariteitspot. De vier vrouwen Alles wat er nu gebeurt in Catalonië is in handen van vier vrouwen in vrijheid. De race naar de verkiezin gen wordt, nu de rest gevangen of in België is, in de separatistische partijen aangevoerd door Marta Ro vira (40), secretaris-generaal van ERC, en Anna Gabriel (42), de meest charismatische parlementa riër van de linksradicale partij CUP, die de regering de laatste twee jaar met zijn tien zetels de noodzake lijke gedoogsteun gaf. Gisteren be sloot de CUP dat het ook aan de ver kiezingen zal meedoen. Hun 'rivales' zijn Soraya Saenz de Santamaria (46), de vicepremier van de Spaanse regering die nu tij delijk bewindvoerder over Catalo nië is - zonder op de voorgrond te treden -, en Carmen Lamela (57). Lamela is de rechter die de detentie van alle kopstukken van de Cata laanse onafhankelijkheidsbewe ging heeft gelast en deze week hun hoger beroep op vrijheid afwees. Toenmalig minister van Volksge zondheid Edith Schippers ging op Prinsjesdag nog uit van een pre miestijging van 6 euro per maand voor de basisverzekering. Toen de nieuwe regeringscoalitie later be sloot het eigen risico niet te verho gen, was de verwachting dat de pre mie nog verder zou stijgen. „Opvallend", noemt Aalt van Bokhorst, onderzoeker bij vergelij kingssite Independer, de premie verhogingen die nu bekend zijn. „In april van dit jaar riepen de verzeke raars nog dat de premie in 2018 flink omhoog zou moeten. Ze hadden toen met allerlei tegenvallers te ma ken. Blijkbaar hebben ze nu mee vallers gevonden." Daarnaast rekenen de zorgverze keraars niet alle kostenstijgingen ««'«SS*.- rnt Besparen kan door ingrepen door de huisarts te laten doen door aan de klanten. In plaats daar van betalen ze die kostenstijging uit hun financiële buffers. Zo hou den ze de premiestijging beperkt. Verzekeraars zetten die reserves al een paar jaar in om de premiestij ging te beperken. Maar de reserves raken langzaamaan uitgeput, waar schuwen de verzekeraars. Voor 2019 moet rekening worden gehouden met veel forsere premiestijgingen, waarschuwen ze. Dan kan de stij ging wel eens dubbel zo hoog wor den. Bij de aanvullende verzekeringen is het beeld gemengd. Sommige verzekeraars verhogen de premies voor de aanvullende verzekeringen, bij andere blijven die gelijk. Dat is niet automatisch goed nieuws, waarschuwt Van Bokhorst. „Soms betekent het dat er minder wordt vergoed en soms wordt het pakket links en rechts wat uitgekleed." Tandarts Consumenten kunnen zelf veel doen om geld te besparen. Ze heb ben soms de neiging zich te over- verzekeren. Zo is voor iemand met een goed gebit een aanvullende tandartsverzekering vaak niet lo nend. Hetzelfde geldt in veel geval len voor de vergoeding voor brillen. „Kijk in ieder geval goed wat je wel en niet nodig hebt en kies daar de meest passende verzekering bij", is het algemene advies van Van Bok horst. Verzekerden kunnen ook bespa ren door meer medische ingrepen door de huisarts te laten doen. Een spiraaltje inzetten of een moeder vlek verwijderen bijvoorbeeld kost de verzekerde niets als de huisarts dat doet. In een ziekenhuis kan de ingreep al snel honderden euro's kosten. Als het eigen risico nog niet is opgebruikt, kan dat de verzekerde veel geld kosten. DEN HAAG In de Nepalese kinder misbruikzaak, waarvoor vrijdag twee mensen werden opgepakt, worden nog twee Nederlanders verdacht, meldde kinderrechtenor ganisatie Terre des Hommes giste ren. Vrijdag werd in Nepal een 75-ja rige Nederlander aangehouden op verdenking van kindermisbruik en het vervaardigen van kinderporno grafie. Hierover stelt Terre des Hommes: „Dat laatste deed hij niet alleen, maar met drie andere Ne derlanders, van wie er inmiddels één in Amsterdam is opgepakt." KIRKUK In de Iraakse provincie Kirkuk zijn vijf massagraven ont dekt van burgers die door IS zijn ge ëxecuteerd. Dat meldde CNN giste ren op basis van informatie van de Iraakse autoriteiten. De gouverneur heeft de Iraakse regering en een mensenrechtencommissie ge vraagd om naar de massagraven te komen om met dna-testen de licha men te identificeren. Kirkuk werd in 2014 ingenomen door IS. Koerdi sche troepen verdreven IS later. Iraakse regeringstroepen namen het gebied in oktober over. maandag 13 november 2017 GO Edwin Winkels Barcelona Jordi Sanchez fotoap Oriol Junqueras fotoap Carme Forcadell foto reuters Marta Rovira fotoepa De premies voor de ziektekos tenverzekering stijgen volgend jaar veel minder dan verwacht. Drie van de vier grootste zorg verzekeraars verhogen de pre mie voor het basispakket met 2 tot 3 euro per maand. Andere aanbieders bevriezen de premie of verlagen die zelfs. Peet Vogels Hilversum M Zorgverze keraars zetten reserves in om de premiestij ging te beper ken. FOTO TON BORSBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10