9 ALSBURGER IN FUNCTIE W Gerard houdtvan piet: die is atletisch en altijd in voor een lolletje Utrechtse openbare scholen bij voorbeeld. Die besluiten Zwarte Piet in één keer in de ban te doen. Daar dansen Minions en Panda's rond - tot woede van sommige ou ders. Ook ODBS Puntenburg, waar Gerard wel eens optreedt, schaft piet af. Beslist niet Gerard krijgt dat jaar wel weer een uitnodiging voor de officiële in tocht. Met een nieuw invulformu- lier. „Ben je bereid om ook als niet- traditionele piet mee te doen?" Op ties: Ja, graag zelfs!; Ja, eventueel wel; Nee, liever niet; Nee, beslist niet!; Weet ik (nog) niet. Gerard kiest vier, vanzelfsprekend. Natuurlijk vraagt hij zichzelf soms af of hij niet te star is. Gerda zegt wel eens: 'Jij kan niet goed te gen verandering, je vindt het zelfs vervelend als ik de eettafel een stuk naar links schuif. Maar sommige dingen zijn toch goed zoals ze zijn? Andijvie met een bal gehakt: nog al tijd lekker. Zijn Samsung van tien jaar oud: nog altijd prima. Gerda: na vijftig jaar nog altijd zijn vrouw. winderige zondag, krabbelen som mige roetveegpieten terug: ze wil len toch liever helemaal zwart, maar de pietencoördinatoren houden voet bij stuk. De Utrechtse intocht verloopt gemoedelijker dan de lan delijke in Meppel. Daar zingen voor- en tegenstanders keihard tegen el kaar in. In 2016 - het jaar waarin minister Van der Steur erkent dat de traditie in het buitenland 'lastig uit te leg gen is' - vertelt het Utrechtse be stuur de pietencoördinatoren voor het eerst openlijk dat de knecht in hun stad historie is. De pico's be grijpen het: om het gezellig te hou den moet er iets nieuws komen. De pieten krijgen een brief met de mededeling dat elke nieuweling het nieuwe uiterlijk moet accepteren. Gerard voelt zich niet aangesproken: hij is geen jonkie. Sterker, hij hoopt in 2018 als langstzittende piet zijn 30-jarige jubileum te vieren en er dan mee uit te scheiden. Dan is het mooi geweest. Dat er tijdens de intocht van 2016 nog maar 25 procent Zwarte Pieten zijn: Gerard merkt er weinig van. Hij is op een 'zwart' bootje inge deeld. Op het Domplein danst hij naast een activiste met een bord 'Neem stelling tegen Zwarte Piet' en oogst applaus. verwarrende picomailtje. Op 11 september krijgt hij eindelijk respons. Van intochtvoorzitter Bert Buizert. Met excuses. Bui- zert vertelt hem dat Zwarte Piet passé is, maar dat het intochtbe- stuur dit jaar nog met de hand over het hart strijkt. Gerard en zijn kleinzoon Dylan mogen nog één keer Zwarte Piet zijn: de aller- laatsten van Utrecht. Hij doet het wel. Nog één keer. Maar dat 30-jarig ju bileum is 'm dus mooi door de neus geboord. In het Utrechtse intochtbestuur groeit intussen het begrip voor de tegenstanders - vooral door ge sprekken met Ans van Hoof, be stuurder van kinderopvanginstel ling Ludens. Van Hoof hoort al in de jaren 80 dat leidsters en ouders met een donkere kleur last hebben van piet: een van de ouders krijgt in de stadsbus zelfs pepernoten in het ge zicht gesmeten. Het bestuur start samen met Van Hoof zorgvuldig georganiseerde 'dialoogavonden': pro- en antipieten kunnen er, onder begeleiding van een heuse dialoogbegeleider 'erva ringen met elkaar delen'. Ruziën is uit den boze. Op de eerste avond, op 7 juli 2014, houdt Quinsy Gario, de bekendste anti-pietactivist, een in leiding. Gerard wordt als nestor ook voor zo'n avond uitgenodigd, maar heeft het snel gezien. Hij ziet nau welijks bekenden en de heren ach ter de paneltafel spuien vooral kri tiek. Gerard haalt liever herinnerin gen aan de goede oude tijd op. Hoe hij in het ouderlijk huis in de Vaartscherijnstraat zijn schoen nog bij de ouderwetse kolenkachel zette. En hoe 's ochtends alle stoelen dan omgekeerd in de huiskamer lagen. 'Rommelpieten' zei zijn vader. Die heerlijke spanning. Maken zijn ach terkleinkinderen dat nog mee? In oktober 2014 - de maand dat heel Nederland over de kleur van de Pieten in het Sinterklaasjournaal speculeert - besluit het Utrechtse bestuur in alle stilte vijftien 'confet- tipieten' en vijf gekleurde tourpie ten in te voeren: een verwijzing naar de Tourstart in Utrecht in 2015. Gerard ziet de nieuwe Pieten voor het eerst bij de intocht van 16 no vember. Geen gezicht, vindt hij. Wat komt er nog achteraan? Oranje pieten na een WK? Het verzoek niet-kwetsende liedjes te zingen, slaat hij in de wind. Niemand die het verschil hoort tussen 'Sin terklaasje, kom maar binnen met je knecht', of'Sinter klaasje, kom maar binnen met je pief. De dag ervoor is de in tocht in Gouda behoor lijk verpest: 90 activisten zijn opgepakt. In Utrecht krijgen Gerard en de an dere pieten instructies - goed op elkaar letten, niet in discussie gaan. Het blijft rustig. Zo'n driekwart jaar la ter, in september 2015, neemt het Utrechtse in tochtbestuur een rigoureus besluit: Zwarte Piet wordt stapje voor stapje afgeschaft. Dit jaar: 50 procent roetveeg pieten. In 2016:75 procent. In 2017:100 procent. Er wordt niet over gecommuniceerd: heibel is er al genoeg. Bij de zaterdag 11 november 2017 GO Tijdens het schminken voor de in tocht van 15 november 2015, een De zomervakantie van 2017 is voorbij en Gerard heeft nog steeds geen antwoord op dat Utrecht stapt over op enkel roetveeg pieten bij de intocht. Gerard Bloemink wil alleen een zwarte Zwarte Piet zijn en stopt dus noodge dwongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9