jS 1 A 1 I kroniek Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Als ze een wijntje drinken, moet hij terugdenken aan vroeger. kon je er vergif op innemen dat die oom ineens over de PvdA riep: 'Daar stemt alleen langharig werkschuw tuig op.' Als er werd geschreeuwd kwam ma in actie. Meestal met een gebaar naar mijn vader. Of een opgetrokken wenkbrauwtje. Mijn oom mocht niet meer worden ingeschonken. Mijn moeder kon gewoon niet tegen bezopen mensen. Wie ook maar op weg was naar dronkenschap, herinnerde ma aan haar vader zaliger. Mijn opa, een timmerman, zat elke vrijdag in het café. Daar werden de weeklonen uitgekeerd aan de bouw vakkers, tot afgrijzen van mijn moe ders moeder. Want vader bleef weieens te lang hangen. Hij gaf rond jes. Hij sloeg zijn karige loon dan stuk. Om te voorkomen dat-ie bleef plakken, werd mijn moeder - toen ijn moeder neemt een slokje. Nog voor ze haar glas heeft neergezet gaat haar hand weer terug omhoog. Ze neemt een tweede slok. Haar smaakpapillen werken nog. Er gebeurt iets in haar hoofd. Ze neemt een derde slok. Steeds vaker neem ik een flesje wijn mee naar het Verpleeghuis. Niet alle bewoners mogen alcohol, het rijmt niet met hun medicijnen. Jo, Floor, meneer Groeneveld, George en ma verdragen het wel en ze vinden een glas wijn bij het eten heerlijk. Ma dronk vroeger altijd een wijn tje. Doordeweeks 's avonds, in het weekend ook 's middags. Ik herinner me dat ze ook een tijdje vermout dronk. In de jaren 70 schonk mijn vader sherry voor haar in. Maar het liefst dronk ze wijn. Bij voorkeur rood. Een zucht naar alcohol was het bepaald niet. Als ma iets in haar leven kon, dan was het maat houden, 's Avonds dronk ze maximaal twee glazen. Ik heb haar nooit dronken gezien, zelfs niet aangeschoten. Het was voor haar een principekwestie. Dan mijn vader. Op verjaardagen, bij zijn derde (en laatste) rum-cola, kon pa baldadig worden. Hij goot dan bij oom Jan steeds grotere hoeveel heden rum in zijn cola. De remmen gingen los. Ik zag hoe mijn ouweheer zich een voorstelling maakte van het eindresultaat en zich daar al om ver kneukelde. Die oom werd luidruch tig, mijn vader daagde hem dan uit, meestal ging het over politiek en dan een jaar of 9 oud - erop uitgestuurd. Ze moest hem uit de kroeg zien te lokken. Een wanhoopspoging van mijn oma, want mijn opa gaf mijn moeder in spe een glas limonade en bleef lekker zitten waar-ie zat. En ma, zo jong nog, ze schaamde zich voor haarvader. Hij kwam een keer dronken thuis met twaalf bossen bloemen. Dat royale gebaar ging natuurlijk ten koste van het boodschappengeld. Het meest vernederend voor ma was toen hij alle kinderen in de straat op een ijsje trakteerde. Ma heeft vaak tegen me gezegd hoe ze hem dan haatte met zijn dronken kop. Tegenwoordig schenkt ma zichzelf niet meer in, dat doen de verzorgen den voor haar. Stel dat ze zichzelf kon bedienen, wat zou er dan gebeuren? Ik vraag me af of er nu nog een rem op ma zit. <1 magazine 27 i E Reageren? magazine @persgroep.nl Vrouw met principes WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91