VITAMINE D, VEEL GROENTE EN VEEL WANDELEN Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. De schattingen lopen een beetje uiteen, maar ongeveer twee miljoen Nederlanders krijgen in de komende weken last van dezelfde ellende. Check eens hoe dat bij jou zit. Ben je vermoeider dan normaal? Heb je meer zin in eten dan je van jezelf gewend bent (en dan vooral in grote borden pasta of dikke brokken chocola)? Ben je somber der dan normaal en heb je geen zin in andere mensen? Als je een aantal van deze vragen met ja kunt beantwoorden, zou jij zomaar eens één van die twee miljoen kunnen zijn. Gefeliciteerd: je hebt een winterdip. Het is nog niet zo lang geleden dat art sen een mooie verklaring hadden voor de winterdip. Het is vroeg donker, de blade ren vallen en de natuur sterft af. Opeens is de dood overal om ons heen, bedachten de artsen in de negentiende eeuw. En vooral vrouwen (die 'natuurlijk' toch al gevoelig waren voor hysterie en drama) zouden daarom zin in het leven verlie zen. Klinkt logisch, vonden de heren doktoren. Inmiddels weten we dat het anders zit. Door het kortere daglicht komt ons lichaam vitamine D tekort, en door de donkere ochtenden blijft er te veel van het slaaphormoon melatonine in ons lijf zitten. Daardoor verdwijnt het zombie- gevoel in de ochtend niet zoals het in juli doorgaans wel doet. Tweeduizend jaar beschaving en nog steeds zijn onze hor monen de baas. Gelukkig kun je er veel aan doen. Bui ten zijn helpt, net als in lichte ruimtes leven, lange wandelingen maken, vita mine D slikken, veel groente eten en niet te veel suikers. Maar er is nog iets anders dat helpt. De meeste mensen die zichzelf somber voelen, vinden van zichzelf dat ze dat niet mógen voelen. Ze vinden dat ze positief moeten denken en vrolijk moeten zijn. Ze worden somber wakker en vinden vervolgens dat dit hun eigen schuld is. Moet je maar beter je best doen, denken ze dan. Harder werken. Niet zo zeuren. De overtreffende trap van somberheid is vechten met je somberheid. Van jezelf vinden dat het er niet mag zijn. Dat het een wedstrijd is met jezelf, die je zou moeten winnen. Het is alsof je jezelf twee keer afwijst: eerst omdat je je leven toch al niet leuk vindt en vervolgens nóg een keer omdat je vindt dat je dat niet mag voelen. Daar word je pas somber van. Dus voel je 'm aankomen, die winter dip? Wees er dan eerst eens helemaal oké mee dat-ie er weer is. Als een oude vriend op visite. Die je welkom heet en voor wie je vriendelijk bent. Omdat je weet dat-ie straks vanzelf weer weggaat. 41 <U oÖ Ja, je mag je somber voelen in de winter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89