1 Persoonlijk Meer dan driehonderdduizend Nederlandse kinderen groeien op in armoede. Ooit was schrijver Vincent Cardinaal (35) een van hen. De littekens van een jeugd op straat staan nog altijd op zijn knieën. En zijn ziel. onderdagochtend, 11 uur. Ik kom thuis van een wandeling met mijn dochter. Naast de gebruikelijke reclametroep en een tijdschrift in cellofaan, ligt er een brief op de mat. Van een deurwaarder. Ik schrik. Terwijl ik naar de naam van het incassobureau tuur, rinkelen in mijn hoofd een paar bellen tegelijk. Ik voel angst en weerzin om de brief open te maken. Ik denk terug aan de jaren 80, aan mijn jeugd in Rotterdam Crooswijk. Ik kom terug van school. Ik zie mijn moeder - vastgevroren in de bijstand en doodsbang voor mijn vervreemde vader - op haar hurken zitten bij de ingang van onze flat. Op de vloer ligt een pak enveloppen, samen een decimeter dik. Het zijn brie ven van schuldeisers maar op dat mo ment snap ik dat nog niet. Of nu ja, brieven; dat zou impliceren dat ze even tueel ook leuk nieuws kunnen bevatten. Nee, dit zijn sommaties. Hoewel we geen cent te makken hebben, en de schulden vooral betrekking hebben op mijn vader, blijven ze bij ons op de deur rammen. Ik ben 6 jaar oud als een stel deurwaar ders onze huisraad naar buiten sjouwt. Mijn speelgoed, wat keukenspulletjes, de koelkast en de manshoge stapel vinyl die mijn vader heeft achtergelaten, mogen we houden. Terwijl de laatste incasso man de deur sluit, zie ik hem nog net een gebaar maken naar zijn collega - hij knijpt zijn neus dicht, ik hoor gelach. Vijf minuten later duw ik de punt van een potlood net zo lang in de palm van mijn hand tot er bloed te zien is. Als ik een verhaal als het bovenstaande vertel, is de vraag 'hoe was dat dan, arm opgroeien?' meestal niet ver weg. Begrij pelijk. Voor de meeste mensen is armoe de een ver-van-mijn-bedshow. Althans, voor de meeste mensen met wie ik me nü omring. Tot mijn 10de kende ik nie mand die de eindjes gemakkelijk aan elkaar kon knopen. Dus ja, hoe het was om arm op te groeien? In principe niet anders dan opgroeien in een Vinex- magazine 21 Voor altijd een dubbeltje l oto s WILLEM DE KAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85