e helft van haar tijd bivakkeert Francine Oomen (57)in haar appartement hartje Amsterdam. Daar stuit ze vlak na haar voordeur op kuddes toeristen met rol- koffers en afritsbroeken en op luidruch tige vrijgezellenfeestjes. Daarnaast zijn er de yogaclub, favoriete schrijfplekken in koffietentjes, vrienden, theater, con certen en film. Als haar behoefte aan de stad is gestild en de drukte in haar hoofd toeneemt, pakt ze haar dagboek, iPad, telefoon en spullen uit de koelkast die op moeten en vertrekt naar haar andere huis, een prach tige boerderij op het Noord-Hollandse platteland. Lokaal decor: weilanden, sloten, koeien en vooral veel stilte. „Er zit geen ritme in waar ik woon, geen vaste structuur. Ik kies op gevoel. Het komt voor dat ik drie dagen aan het werk ben en niemand zie. Héél rustig, voor iemand die toch al de neiging tot piekeren heeft." Op de grond keurig gerangschikte tekeningen, langs de muren in haar im posante atelier staan de kinderboeken die ze de afgelopen decennia schreef. Van elke druk vijf exemplaren, strak in het gelid. Meer dan honderd schreef ze er, vol herkenbare groeipijnen en op eigen ervaring gebaseerde thema's als gescheiden ouders, eerste vriendjes, puberteit, aanpassingsproblemen, mis bruik. Vele daarvan groeiden uit tot regel rechte bestsellers die haar de luxe ver schaften van dat pendelend bestaan tussen Amsterdam en het platteland. Ook vormden ze een financiële buffer en vluchtheuvel - 'die vrijheid had ik bij elkaar verdiend' - toen de schrijver tekenaar vijfjaar terug 'remmend en piepend' tot stilstand kwam. Ze was op. Vond er geen bal aan zichzelf te zijn. Het was de overgang, maar daar kwam ze later pas achter. Ze nam noodgedwongen de tijd voor de confrontatie met die hormonenhussel en voor haar zoektocht naar nieuwe ankers. Een van de resultaten: Oomen stroomt over, het boek waarin zij haar per- soonlijk gewroet en haar soms moeizame ontdekkingsreis transformeerde tot een herkenbaar piekerfestijn waar ook om ge lachen kan worden. Over haar libido als dat van een diepvrieskip, over haar sleu tels die in het vriesvak belandden door aanhoudende breinblubber en over de gevechten met haar innerlijke criticus Tang, die haar constant wijst op tekort komingen en onzekerheden. Maar ook over licht aan het einde van de tunnel, nieuw evenwicht en hervonden ambitie. Menopauzaal Nederland omarmt het werk sinds april, overgangsappclubs draaien overuren. „Ik heb heel veel reacties - honderden, duizenden - gekregen van vrouwen die klachten hadden die ze niet konden plaatsen, dachten dat ze gek waren of fysiek op instorten stonden. Ze waren dankbaar omdat ze zich door mijn boek realiseerden dat ze geen burn-out had den, depressief of lichamelijk ziek waren; het was gewoon de overgang. Door Oomen stroomt over vielen de puzzel stukjes op hun plek. Dat zorgde voor op luchting. Want ze waren al tien keer bij de huisarts geweest en liepen van de ene naar de andere specialist. „Ook de medische hoek liet van zich horen. Ik heb gesproken met huisartsen, psychologen en therapeuten. Sommigen bekenden tot hun schaamte dat ze tijdens hun opleiding precies nul minuten aan de overgang hadden besteed. Mijn boek i Wat is er gebeurd sinds het boek uitkwam? 101 zaterdag 11 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74