OZCAN AKYOL Justitie wil tbs voor 'aanslagfantast' Hasan 6 INTERVIEW GERT-JAN SEGERS Te lang is onze seksuele vrijheid heilig verklaard: kritiek op uitwassen werd afgedaan als aanval op die vrijheid. Daardoor konden misstanden voortwoekeren, stelt ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers. Hij ziet in de #MeToo-discussie een kentering. Column Deze week was het weer raak: Tunahan Kuzu zocht op nieuw de confrontatie met Kamervoorzitter Khadija Arib, ditmaal omdat ze tijdens een de bat liet merken dat ze niet gechar meerd was van de herhaaldelijke interrupties van de Denk-voor- man. „Ik merk bij u een bepaalde irri tatie", concludeerde hij. „U bent de hele dag een debat aan het voorzitten, ik snap dat u vermoeid bent. Ik vraag u toch wel om nor maal een debat te kunnen voeren." De badinerende toon, het laster lijke ondertoontje en vooral de totale minachting voor zijn voor malige PvdA-collega spatte ervan af. Wat ogenschijnlijk op een alle daags conflict leek, kent inmid dels een repeterend karakter. Eer der legden de brekebeentjes van Denk met een camera vast hoe Arib als Kamervoorzitter een voorstel afwees om stemmingen tijdens het Suikerfeest te verplaat sen, zodat parlementariërs met een islamitische achtergrond er niet bij konden zijn. Wat beoogt tel kens Denk hier mee? Simpel. Ze willen laten zien: de ene al lochtoon is de an dere niet. Zij zijner voor mensen met een migratieachtergrond die conserva tief en religieus denken, opge zweept door het idee dat de Ne derlandse overheid stelselmatig een hetze tegen minderheden voert, want dat levert electoraal succes op bij de achterban, die dik wijls voor een slachtofferrol kiest. Het is geen toeval dat Ahmed Aboutaleb, Khadija Arib en bij voorbeeld Ahmed Marcouch het regelmatig moeten ontgelden in de klaagzangen van Denk op Face- book. Deze mensen zouden sell outs zijn, louter omdat ze het Ne derlanderschap volledig hebben omarmd, overigens zonder hun ei gen roots te verloochenen. Een partij die zegt voor minder heden op te komen, zou dit soort rolmodellen ook kunnen bewiero ken, als voorbeelden van hoe het ook kan. Maar ze doen het tegen overgestelde: want als je niet zielig en hulpeloos bent, volledig auto noom durft te zijn, valt er geen al- lochtoontje te redden, en dan ben je niet meer interessant voor de jongens van Denk. Onze Kamervoorzitter moet niet alleen insinuaties van de boze witte mannen van de PW pare ren, maar moet tegenwoordig ook telkens op haar hoede zijn voor de boze bruine mannen van Denk. hiermee wordt geconfronteerd, en dat alleen omdat ze haar plek heeft bevochten. Ze willen laten zien: de ene allochtoon is de andere niet ert-Jan Segers kan er met zijn hoofd niet bij. Aan de ene kant gaat een school waar kinderen worden mishandeld onverbid delijk dicht, zegt hij. „Maar als het om prostitutie gaat, lopen we er nog vaak met een boog omheen. Jaarlijks zijn ruim 6.000 mensen in Ne derland slachtoffer van mensenhandel. In de helft van de gevallen gaat het om vrouwen die gedwon gen werken in de seksindustrie. En daar weer de helft van is minderjarig. Dat zijn enorme aantal len." Segers verwijst naar de scheidend Nationaal Rap porteur Mensenhandel Corinne Dettmeijer die deze week alarm sloeg. In haar laatste rapport con stateerde zij dat de aanpak van mensenhandel door de overheid tekort schiet. Volgens Segers komt dat ook doordat we prostitutie lang ten onrechte heb ben verward met seksuele vrijheid. „Daar mocht je vooral niet aankomen. Toen ik vijfjaar geleden Ka merlid werd en onder andere deze portefeuille kreeg, kreeg ik te horen: jij bent van de Christen- Unie dus tegen prostitutie met een morele agenda. Maar het gaat mij om de strijd tegen mensenhan del. Daarom hebben we elkaar in deze regeringsco alitie toch kunnen vinden." „Ik wil evenmin dat de overheid mij oplegt wat mijn seksuele zeden moeten zijn. We zijn geen Sa- oedi-Arabië. Maar een overheid is er wel om zwak keren te beschermen. Toen we prostitutie legali seerden, was dat een soort kroon op de bevrijding van de seksuele moraal, een strijd die was ingezet in de jaren 60. Maar de seksuele vrijheid is verab soluteerd. Als christelijke partij moest je vooral je mond erover houden. Maar doordat alle kritiek Hasan A. zei het in een verhoor zelf tegen de politie: „Ik was gevaarlijk in die tijd." Die tijd is nog niet zo heel lang geleden: begin vorig jaar. Het ge vaar zat in zijn hoofd. Hij fanta seerde over de aanslagen die hij zou plegen in Nederland. Op de mili taire vliegbasis Volkel of Leeuwar den bijvoorbeeld. Of op een luite nant-generaal van die basis, die de operaties leidde van de Frö's, de vliegtuigen die meededen aan de militaire missie tegen IS. Hasan was in de ban van die terreurgroep. „Ik geloofde hun propaganda. Ik dacht dat mijn leven beter zou zijn onder hen. Ik was gehersenspoeld", zei hij gisteren tijdens zijn rechtszaak in Rotterdam. IS-video's Toen de politie hem in de zomer van 2016 oppakte en huiszoeking deed, vond ze de gevolgen van die fantasieën. Op een computer van de Eindhovenaar stonden virtuele mapjes met namens als 'Plan 1', 'Plan 2' en 'Doelwittenplan'. Daarin zaten veel documenten over de twee vliegbases (toegangswegen, luchtfoto's, foto's van toegangs poorten) en over politici (Wilders, Rutte), een cabaretier (Hans Teeu- wen) en een luitenant-generaal van de vliegbasis Volkel. „Die militair stond nummer één op uw lijstje, heeft u verklaard", hield het Open baar Ministerie Hasan voor. Ook Ik geloofde hun propaganda. Ik dacht dat mijn leven beter zou zijn onder hen stonden er tientallen gewelddadige IS-video's op zijn pc. Radicaal Hasan is een ingewikkelde ver dachte. Hij heeft een verstandelijke beperking, een autistische stoornis en een fascinatie voor geweld. Zat ook al vanwege geweldsdelicten in jeugddetentie. Tijdens die gevan genschap radicaliseerde hij, stelt hij zelf. Na die detentie werd hij aange houden op Schiphol: met een mes en een briefje met een IS-vlag erop op zak. In de zomer van 2016 belde een bezorgde Eindhovenaar de po litie: er reed een man met een bi vakmuts op en een portofoon in zijn hand door de stad. Sindsdien zit Hasan op de terreurafdeling van de gevangenis, nu al veertien maanden. Het Openbaar Ministerie wil hem daar nog even houden en hem daarna tbs met dwangverpleging opleggen. „We mogen van geluk spreken dat de verdachte niet de stap heeft gezet echt een aanslag te plegen. Hij moet langere tijd onder toezicht blijven, als dat er niet is, kan dat gevaarlijk zijn." Hasan ziet dat anders, hij wil geen tbs. Hij is inmiddels gederadi- caliseerd. „Ik ben gaan inzien dat IS veel foute dingen heeft gedaan, die je niet kunt rijmen met de islam." In zijn laatste woord zegt hij dat Justitie van een mug een olifant maakt. „Ik ben geen terrorist. Ik wilde geen aanslag plegen." zaterdag 11 november 2017 GO @ÖzcanAkyol Reoeterend Het is een treurige ontwikkeling. Treurig dat een voorbeeldfiguur 'Seksuele vrijheid is te lang heilig verklaard' Jan Hoedeman en Hans van Soest Uw liberale regeringspartners vinden u toch nog steeds een zedenmeester? Justitie wil dat terreurverdachte Hasan A. (24) twee jaar de cel in gaat en daarna tbs krijgt. De Eindhovenaar had plannen om een aanslag te plegen op een vliegbasis of politicus in Neder land. Cyril Rosman Rotterdam —Hasan A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6