22 Z zv TOVAAL-OEMOEMENOE RUGBYTOPPER H -¥.. /r g4| Jordan Paterson (19) kijkt zijn ogen uit in Nederland. Hij werd door Tovaal-coach Brian Hendry uit de bubbel van Ardrossan gehaald, naar Goes toe, waar hij inmiddels rugbyt en woont. Hoe kaat het?", klinkt het in de kantine van rugbyclub Tovaal. „Uhh, mak ik ein bier tje? This is links en this is rekts, right?" Jordan Pater son (19) mixt de paar Nederlandse woordjes die hij na vier maanden in Goes kent door zijn snelle Schotse spraak, als de duisternis zachtjes neerdaalt op het gras waar hij sinds juli dit jaar zijn wedstrij den speelt en de junioren traint. Hij is tenger en niet het stereotype rugbyspeler, maar het is niet de wind die hem mee de Noordzee over heeft genomen en in Goes heeft gedeponeerd. „Ik droomde van een mooie rug- bycarrière, van reizen naar Nieuw- Zeeland of Australië, maar in plaats daarvan leerde ik plots voor timmerman", legt Paterson uit. „Het leger was het ook al niet ge worden voor me, omdat ik werd afgekeurd wegens een afwijking aan mijn huid, dus ik zat een beetje in een rotsituatie. Tot ik door Brian werd gebeld." Brian is in dit geval Brian Hendry, behalve speler van het Middelburgse Oe- moemenoe ook trainer van derde klasser Tovaal en net als Paterson afkomstig uit Ardrossan. In het dorpje aan zee, dat amper elfduizend zielen herbergt, is het leven voor velen uitzichtloos. Er zijn te weinig baantjes voor te veel mensen. „Je leeft er in een bub bel", stelt Paterson. „Maar Brian is nog altijd een legende bij de club waar ik speelde, Adrossan Acade micals. Hij kwam als jeugdinter- national op allerlei plaatsen. Ik kende hem niet heel goed, maar ik heb wel veel over hem gehoord. Dus toen hij me belde en vroeg of ik naar Nederland wilde komen, zag ik dat wel zitten. Ik zag het als a life experience." Precies zoals Hendry hoopte. „Jordan is nog nooit uit Schotland geweest", weet de joviale coach. „We moesten zelfs nog een pas poort voor hem regelen, zodat hij hier naartoe kon komen. Ik heb met de club een huisje voor hem geregeld en daar leeft hij nu samen met Callum Butler, speler van Oe- moemenoe. Ze wonen onder de televisietoren, op tweehonderd meter van het rugbyveld. Dat is wat anders dan in Ardrossan. Als je daar carrière wilt maken, moet je naar Glasgow. Dat ligt op 45 minu ten rijden. Maar dat is een lastige beslissing voor een achttien- of negentienjarige jongen. Zeker in Schotland. Daar word je niet zo goed bijgestaan als hier in Neder land." Geluk Dus om wat tijd te overbruggen en de horizon van zijn dorpsgenoot te verbreden, haalde Hendry Pa terson naar Nederland. „Ik heb het geluk gehad dat ik de wereld over mocht reizen", vertelt Hendry. „Die kans wilde ik andere jongens ook bieden. Ik sprak met de coach SPECIALE DERBY van Ardrossan Academicals en hij zei dat Jordan niet veel speeltijd kreeg. Dat had niets te maken met zijn kwaliteiten, maar met zijn leeftijd. Voor hem was het dus het ideale moment om naar hier te ko men. Wij konden hem namelijk goed gebruiken bij Tovaal. En we werken hier ook aan zijn ontwik keling. Niet alleen als speler, maar ook als mens." Zo was Paterson deze zomer voor het eerst op een festival, zag hij Nationaal en El Toro in de bin nenstad van Goes al vanbinnen, liep hij door Antwerpen en Am sterdam, werkte hij op een boerde rij en in de Sligro en woonde hij plots in een huis met vier slaapka mers. „Time'sflying when your ha ving fun, hè", lacht hij. „Het is hier veel beter dan Schotland. De men sen zijn aardig, maken snel een praatje met je, staan vrolijk in het leven. In Nederland zijn ze open- mindend, terwijl ze in het dorpje waar ik vandaan kom juist small- mindend zijn. Echt, ik leefde in een bubbel. Ik had nooit gedacht dat ik eruit zou kunnen komen. Maar op een dag dacht ik: ik wil niet de rest van mijn leven op deze manier doorbrengen. Ik wil anders zijn, mezelf ontwikkelen. Ik wil als ik later oud en grijs ben kun nen zeggen: it was some adventure. En als je er eenmaal uit bent en ziet wat de wereld te bieden heeft, leer je een hoop mooie mensen kennen." That little guy Dat doet hij snel, want hij is aan stekelijk enthousiast en niet op zijn mondje gevallen. En als hij er al op gevallen was, had dat hem er vast niet van weerhouden om daarna vro lijk Brian Hendry: 'Wij zijn klaar voor deze topper' verder te praten. Over zijn rugby- carrière bijvoorbeeld. „Ik ben vier jaar geleden pas begonnen", diept hij desgevraagd op. „Op de aca demy rugbyde ik voor het eerst. Ik ben een harde werker en dat werd opgemerkt. ButI will always be that little guy. Daar zit ik niet meer. Ik ben klein en weeg niet veel, maar ik ga er voor de volle honderd pro cent voor. Een grote gast stopt mij niet zomaar. Het maakt, als je het spel goed geconcentreerd speelt, niet uit of je 2 meter lang bent en 100 kilo weegt, of eruitziet als ik." Het is precies dat wat hij over probeert te brengen op de junio ren (het team met spelers tot zes- Ei "n tijdens clinics Tovaal. „Ik waar ik kan, >m wat terug te geven. Ik wil jonge jon- inspireren, that's what keeps megoin'. En ik ge niet van de sfeer. The togetherness. Rugby is voor mij een lifestyle. Dat is het echt voor mij. Het is voor mij ook een mooie sport om me in te blijven ontwikkelen, one step at a time. Hoe lang ik hier in Goes ga blijven weet ik niet. Ik wil natuur lijk met Tovaal promoveren en daarna zie ik het wel. Ik wil in ie der geval niet meer volgens een tunnelvisie leven. Ik houd mijn opties open. Ik zit niet in Nieuw- Zeeland of Australië, maar in Goes, dat weet ik. But it's not the destination, it's the journey." zaterdag 11 november 2017 Als Schot in Goes leven is 'a life experience'ZS® Jordan Paterson druk coachend tijdens de training van de junioren van Tovaal, die hij onder zijn hoede heeft, foto johan van der heijden Mitchell Minnaard Goes De Zeeuwse derby tussen To vaal en Oemoemenoe 2 is mor gen om meerdere redenen spe ciaal. In de derde klasse Zuid- West is het namelijk het duel tussen de Goese koploper en de nummer twee uit Mid delburg, maar het is ook voor het eerst in jaren dat de twee clubs weer eens tegen over elkaar staan. „Oemoemenoe ligt vijf jaar voor op Tovaal", oordeelt Brian Hen dry, coach van Tovaal en speler van Oemoemenoe 1. „We hebben de zaakjes hier nu op orde, er komen een hoop jonge gasten door, er komen jongens terug, dus voor mij is het een exciting time. Ik denk ook dat dit het jaar is van Tovaal. We klop pen al twee jaar op de deur en dit jaar hebben we in zeven speelron den alles nog gewonnen. j Daarom is de wedstrijd van dit weekend speciaal - To vaal is nota bene opgericht door ex-Oemoemenoe-spelers - en belangrijk, maar de competitie gaat over achttien wedstrijden. Niet over eentje." Hendry stelt wel dat zijn ploeg klaar is voor de topper. „We hebben een goede mix staan nu", denkt hij. „Jordan is een van de jonge jongens en hij is een harde werker, hij geeft je pound for pound. Maar er zijn ook spelers met veel meer ervaring, die net iets anders spelen, en dat is mooi. De jonge jongens maken de ouderen beter en an dersom. We zijn al een tijdje aan het bouwen hier en dan moet het fundament goed zijn, anders stort alles in. Ik heb het idee dat het fundament er ligt; nu moeten we verder bouwen. Daar heb ik zin in, want ik heb nog een drieja rig contract." Lt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58