WEER EVEN THUIS u 19 Met klompjes varen in de sloot of met zelfgemaakte fietskarren de polder in. Jan Adriaanse herinnert zich zijn avonturen in 't Ouwe durp bij Nieuw- en Sint Joosland nog levendig. Het is zonde", zegt Jan Adriaanse hoofd schuddend als hij langs het voormalige café-restaurant de Roode Leeuw in Nieuw-en Sint Joosland rijdt. De dichtgetimmerde ramen en verlaten parkeerplaats bieden een desolate blik. „De Leeuw, dat was een begrip. Altijd leven daar. Ik weet nog wel dat er ook toneelvoorstellingen waren. Triest hoor." Jan Adriaanse (69) groeide op in 't Ouwe durp aan de voet van Nieuw- en Sint Joosland. Weiland rondom, slootje naast de deur en de klompen- fabriek aan de overkant van de straat. „Wij zijn hier in 1954 komen wonen. We kwamen uit een huisje bij de boerderij waar m'n vader vijftig jaar heeft gewerkt." Jan woont nu in Mid delburg. „Er is niet heel veel veranderd aan het huis," constateert hij. „De luiken waren al langer weg. En de voordeur zit weer op de originele plek van vo ren. Mijn vader had die naar de zijkant verplaatst." „Mooi die veranda aan de achter kant, die hadden wij niet." Lachend: „Maar we hadden wel een wc in de tuin. Achterin, 's Avonds moest je eerst naar de schuur om het licht aan te doen. Er stond ook een soort Keulse pot in de tuin. Daar moesten de jon gens in plassen. Toen we wat ouder waren deden mijn broers en ik dat in de haag aan de zijkant van de tuin. Tot die geel werd..." 't Ouwe durp (Oudedorp of Sint Joosland) ligt in de Oud-Sint-Joos- landpolder die in 1631 droogviel. Eén straat, de Sint Jooslandstraat. Een stuk of vijftien huizen en een grote boeren schuur resten nu nog. De familie Adriaanse bewoonde het eerste huisje van de straat. „Mijn twee broers en oudste zus waren er toen al. Mijn jongste zusje Tannie is hier gebo ren." Hij valt even stil. „Ik heb hier een broer en een zus verloren. Mijn zusje Tannie was 17 toen zij in 1972 veronge lukte. Vreselijk, er vielen toen zes do den bij dat auto-ongeluk vlakbij Se- rooskerke. Mijn broer Naudt overleed op zijn 27ste aan kanker na een lang ziekbed." Ondanks het immense verdriet van de familie, kijkt Jan terug op een fijne jeugd. „Je kon hier eindeloos spelen. Zodra ik uit school kwam trok ik mijn overalletje aan. Net als alle jongens hier. We maakten scheepjes van klompenafVal. We waren altijd aan de slootkant te vinden. Ik heb daar heel veel natte voeten gehaald. De klom- penfabriek zat schuin tegenover ons. Ik weet nog wel dat de kinderen kleine klompjes moesten beschilderen als bezienswaardigheid voor de Engelse toeristen die hier per bus kwamen." „We bouwden ook fietskarren van Jan Adriaanse voor zijn ouderlijke woning, foto lex de meester Zodra ik uit school kwam trok ik mijn overalletje aan. Net als alle jongens hier houtafVal en trokken daarmee de pol der in. Bieten rapen die van de vracht wagen vielen. We hielpen ook veel op het land van de boerderij waar mijn vader werkte. Bieten dunnen, aardap pels rapen. We mochten ook wel eens op de paarden zitten als die klaar wa ren met het werk op de akker. En sa men met vrienden naar het strand bij Ritthem. Van de caissons het water in duiken." „Vader had een moestuintje ach terin de tuin. 'Het lapje' noemde we dat. We aten uit 'het lapje'. En de aard appelen die hij op een strookje grond bij de boerderij verbouwde. Die wer den in de put in onze tuin bewaard." „In de straat zat één kruideniers winkeltje in de nissenhut. Van Jane Poppe. Eens per week mochten we daar voor vijf cent snoep kopen. In de grote schuur aan het einde van de straat gaf muziekvereniging Onda jaarlijks de uitvoering. Daar gingen we allemaal naar toe. Met onze eigen stoe len. Die schuur is er nog. We hadden hier vroeger ook twee cafés. Huiska merkroegen, gewoon de fles op tafel en glazen erbij." „Ik weet nog hoe het Sloegebied werd aangelegd. De eerste draglines die hier verschenen. De eerste sche pen. En de havenwerkers die naar café Pluijmers op Nieuw- en Sint Joosland gingen. Daar zit nu de bakker." „Op vakantie gingen we niet. Eens per jaar was er een uitje van de dorps vereniging. Met de bus. We gingen wel naar het strand met moeder. Zij had zo'n mooie picknickmand. Boter hammen met gebakken ei. Heerlijk. Die nemen we nu nog mee als we naar het strand gaan. Niets is lekkerder." zaterdag 11 november 2017 GO We aten uit 'het lapje' Annemarie Zevenbergen -Jan Adriaanse ■4 Jan Adri aanse met zijn jongste zusje Tannie. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55